Босюк Светлана

Светлана Босюк
Светлана Босюк

20 років вивчає мистецтво східних танців чернігівка Світлана Босюк. За цей час вона стала лауреатом багатьох міжнародних конкурсів. Зокрема перемогла на престижному фестивалі "Шокуюча Азія", який відбувається у Казахстані за участю провідних танцювальних шкіл світу.
    
    Світлана Босюк говорить, що почала танцювати ще до свого народження. Мама розповідала їй, що, коли була вагітною, то відчувала, що донечка не просто ворушиться в лоні, а дійсно танцює - причому так імпульсивно і безперервно, що останні місяці перед пологами ненька буквально не могла ходити. Тато Світлани працював пілотом - випробовував нові літаки. Отож родина часто переїжджала. Мешкали в Грузії, Вірменії, Угорщині, на китайському кордоні та в Україні. У Львові Світлана і зацікавилася культурою та традиціями Сходу. Адже у цьому місті, ще за радянських часів, свої вечори влаштовували національні товариства з Індії, Єгипту, Ірану, Туреччини та інших країн. А незабаром із Світланою вже проводила заняття відома танцівниця з Індії. 

 

      - Коли я закінчила навчання у Львові, то поїхала працювати до Туреччини, - розповідає Світлана Віталіївна. - Там я одночасно танцювала і вчилася у школі східних танців. Коли вперше одягнула костюм і виступила там, ніхто не повірив, що я слов'янка, думали - арабка чи турчанка...
    Потім Світлана Босюк об'їздила з гастролями всю Україну. Виступала в Росії та Прибалтиці. Тепер вона - чернігівка, керівник школи мистецтв східного танцю та ансамблю "Баядера".
    - Східні танці - мистецтво давнє, яке виникло більше 11 тисяч років тому у Тибеті, - розповідає Світлана Віталіївна. - У Месопотамії, в Середній Азії, на стінах буддійських храмів виявили фрески із зображенням східних танцівниць. У храмах були жриці, яких називали священними повіями. Вони за допомогою ритуальних танців зверталися до великої богині. Це символізувало красу, велич жінки та спокусу. Жриці просто у храмах зваблювали чоловіків і з насолодою віддавалися їм. Це був священний ритуал любові, поклоніння богині.
    
    Неймовірну пластичність східних танцівниць у давньому Єгипті порівнювали з рухами змії. Про це цікаво пише Іван Єфремов у своїй книзі "Таїс Афінська": жінки танцюють і цілують змію. Був такий культ змії у східних народів. Це символізувало мудрість, гнучкість, вічне оновлення в природі. Проте у деяких народів східні танці викликають зовсім інші асоціації: це танець бджоли. Так, наче до одягу жінки потрапила бджола. Ну, як тут не затанцюєш?! Отож красуня і трясе завзято своїм тілом, ніби виганяє бджілку з-під своєї сукні...
    Якщо у давніх народів східний танець мав здебільшого релігійний підтекст, то нині це, в першу чергу, мистецтво, а також своєрідна філософія та стиль життя.
    
    - Для мене східний танець - це пісня моря, мовчання каменів, шепіт зірок та подих вітру, - говорить Світлана Віталіївна - Мене завжди надихають вірші Сергія Єсеніна, його "Персидські мотиви": "Не ходил в Багдад я с караваном, Не возил я шелк туда и хну. Наклонись своим прекрасным станом - На коленях дай мне отдохнуть!
    
    Зараз існує 8 основних шкіл східного танцю, хоч взагалі його різновидів більше 50. Провідні школи, за словами Світлани Босюк, - єгипетська, турецька, сирійська, палестинська та йорданська.
    
    Воістину чарівна родзинка, яка так приваблює чоловіків, - танець живота. Раніше, коли виник цей танець, соромилися такого поняття, як "рухи стегнами", тому костюми закривали всі частини тіла, крім шиї. На шиї були дорогоцінні прикраси. З одягу - сукня, широкі шаровари з шовку, кафтан, під ним блузка, а зверху стегна обов'язково ще й хустка прикривала.
    
    Все змінилося, коли східними танцями зацікавився Голлівуд:
    - Звісно, одразу все оголили - живіт, груди... З'явилася нова мода. І тепер арабський костюм існує в такому вигляді: живіт - відкритий, а пояс, обшитий коштовними прикрасами, знаходиться на стегнах..
    Світлана Босюк розповідає, що справжні костюми для східних танців - доволі дорогі. Деякі коштують до тисячі доларів. Адже одяг шиють із тканин, які виготовляють лише на Сході. Немало коштують фурнітура та різноманітні прикраси. Використовується і натуральний пух таких екзотичних для нас птахів - павичів. До того ж, найкращі костюми - ручної роботи.
    
    Але це для професіоналів. - Зараз же східними танцями в Україні нерідко займаються, щоб оздоровитися та помолодшати, - говорить Світлана Босюк, до речі, лікар за фахом. - Східний танець наче спеціально створений для жінки, як чудодійна сила. Це профілактика багатьох жіночих захворювань. Зміцнює м'язовий корсет, особливо область тазу. Готує жінку до пологів. Зміцнюється хребет. Збільшується кількість жіночого статевого гормону, що сприяє оздоровленню. Східні танці покращують кровопостачання всіх внутрішніх органів та нормалізують вагу. Адже за годину занять спалюється 300 кілокалорій.
    
    На думку Світлани Віталіївни, жінка, яка танцює, значно впевненіша в собі і чуттєвіша:
    - Тому що танець - це подарунок душі. Його не сховаєш у ХОЛОДИЛЬНИК і не покладеш до серванту. Це духовність. Тому покращується і ПСИХОЛОГІЧНИЙ стан жінки.
    
    Проте Світлана Босюк наголошує, що заняття СХІДНИМИ танцями вимагають раціонального, дієтичного харчування:
    - Практично не можна вживати смаженої та жирної їжі. Побільше овочів та фруктів, кисломолочних продуктів. Обов'язково - водні процедури. Дихальна гімнастика. Медитації.
    Світлана Віталіївна вважає, що східними танцями можуть з успіхом займатися і чоловіки. Наприклад, це блискуче демонстрував видатний артист балету Рудольф Нурієв. Арабські шейхи дуже цінували творчість дагестанця Махмуда Есамбаєва. Відомий артист балету Михайло Фокін ставив "Єгипетські ночі". Там головну партію виконувала славетна російська балерина Анна Павлова. На неї так вплинула культура Сходу, що вона відмовилася навіть від пуантів - зняла взуття і танцювала босою.
    Світлана Босюк може розповісти немало випадків, коли вона виходила на сцену з нестерпним зубним болем. Чи як танцювала на підлозі, мокрій від розлитого "Шампанського", ризикуючи впасти. Траплялися й кумедні історії, коли під час виступу відлітали частини костюму, оголюючи тіло. Але, танцюючи, Світлана Віталіївна забуває про всі свої негаразди. Тому і зараз почувається такою молодою, життєрадісною та щасливою.
    
    Сергій ДЗЮБА
    
    По материалам еженедельника "Деснянська правда"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Добавить в: