Родина Чумаченків у величезній теплиці вирощує томати та огірки на продаж, а для душі - гігантські кактуси
Минулого року родина Чумаченків із Загребелля продавала кавуни. І виростили солодку ягоду власноруч на місцевих полях. Цьогоріч проект І «кавуни» скоротився до обсягів «для себе». Не посадили і гектарів картоплі. На площах, де росли кавуни і бульба, цвіте гірчиця розкішним жовтим кольором під блакитним небом, шкода, що не мирним. Сидерат ще не достиг, а люди вже напитують, щоб купити насіння. Поле відпочиває під оксамитовою, квітучою ковдрою. А самі господарі навпаки - про відпочинок і не мріють. І вже з ранньої весни продавали перший урожай з власної теплиці.
«Бджола справу знає - вона мед збирає!» - так говорить народне прислів'я. Родина Чумаченків, що мешкає в селі Загребелля, вже була героями на сторінках нашого видання «Вісті Сосниччини». Ми писали про вирощені кавуни на декількох гектарах. Та цього сезону кавунів майже нема, посадили тільки для себе. На чималих площах вирощували картоплю. А нині і проект «бульба на продаж» закрили - не вигідно. На площах посіяли гірчицю, щоб земля відпочила. Та бджола справу знає... Так і Чумаченки, як ті божі комахи, не звикли байдикувати, адже любов до землі має вік майже півстоліття. Колись займалися вирощуванням розсади капусти, помідорів.
Реалізовували на ринку. І завжди поруч Ніна Миколаївна продавала квіти, яких на подвір'ї чимало. І про це захоплення 64-річної жінки ми також розповідали читачам раніше. Гектари у «річній відпустці», та Ніна Миколаївна вже в травні вийшла на ринок зі свіжими огірочками, вирощеними власноруч у теплиці. Ніби і нічого дивного, у багатьох господарів є теплиці. Тільки ось такий «дім для рослин», який збудували Чумаченки, зустрічається вкрай рідко. Шириною 18, довжиною в 30 метрів. Та спочатку теплиця була коротшою. В тому році посадили в ній городину, тільки не багато. І добудовували ще. Зараз теплиця складається з двох частин, одна з яких опалюється.
- Кавуни в тому році садили вперше, - розповідає Ніна Чумаченко. - Насіння діти купували в інтернеті. Наймали людей сапувати. Затрати повернули, та очікуваного прибутку не сталось. Через погодні умови велика частина не достигла і ми їх просто залишили на полі. І з картоплею вийшло розчарування. Урожай бульби продали увесь, але занадто низька ціна покрила тільки затрати, хоч і техніка своя, - ділиться господиня.
У Філонівці в родини є земельна ділянка з будинком, де розташована вся техніка, приміщення для зберігання врожаїв. Там звели теплицю, адже давно виношували думки спробувати ростити овочі в великих масштабах. Наступного року добудували і ось наприкінці зими посіяли насіння на розсаду.
- Я перці садила в лютому в будинку. І високорослі сорти помідорів для теплиці висіяла заодно.
Вже через місяць провела другий посів томатів для відкритого грунту. А коли помідори зійшли, відвезли їх у теплицю, там і дорощували. Одна частина опалювалася, в ній посадили огірки. Для експерименту насіння огірків сіяли двома способами: в стаканчики і прямо в грунт Розмістили по сусідству редьку і цибулю на зелень. Останні перші потрапили на реалізацію.
- Перша ціна на редьку була такою ж, як і привозна. Поступово знижувалася, та продали всю. А цибуля не дуже пішла. Намучились трохи з нею, адже садили її насінням. Самі наїлись щедро, - сміється господиня, - і чимало заморозили, щоб не викидати. В травні пішли огірки. Перша ціна трималась сто гривень, як і в решти продавців. Тільки наші місцеві, то і купували люди добре. Довго ціна трималася. Огірки не розчарували. А помідори з теплиці достигли на початку червня. Ціна теж трималась деякий час відповідною. Були по 90 гривень, 80, і так поступово знизилась. В теплиці висадили понад 350 стебел. Всі сорти високі. Насіння купували в інтернеті, всі сорти нові. Один з них жовтий «Ямамото».
Посадили також і чері «Сакура». Ох і красивий сорт. Суцвіття до півметра довжиною, на ньому помідорів тьма. Достигають зверху вниз. Солодкі, смачні. Але через малий розмір плоду мало розкуповували. Та два покупці чері були стабільні - тільки їх і брали через гарні смакові якості. Наступного року посаджу чері «Сакура»
У теплиці крапельний полив обов'язково, тільки стебел п'ять, для себе. Урожай помідорів з теплиці продали увесь. Та є чимала ділянка у відкритому грунті. Тут роками провірені «Санька», «Ляна» та інші. Цю розсаду висівали в березні, майже на місяць пізніше. І цей урожай вдалося частину реалізувати. Та вже за низькими цінами. Сезон помідорів у розпалі, тому ціна зовсім низька. Іноді хоч даром віддай. Та нічого, ще собі запасів на зиму не робили. Садили в теплиці ранню капусту. Теж продавали. Та з капустою справ хотілось кращих. Насіння зійшло, та чомусь довго не хотіло рости. Поки дійшла справа продавати, ціни впали. Залишилась частина нікому не потрібною. Є ще в нас огірки під відкритим небом. Площа не мала: 5 метрів ширина і 40 довжина. Ми здаємо їх тут, у Філонівці. Вибираємо через день. Сорти такі як «Бйорн», «Мадрілене». Це високоврожайні гібриди. Вибирали такі, щоб не росли великими. Хоча якщо десь сховається корнішон в листі, то через декілька днів знайдеш підрощеного «пацюка», - посміхається Ніна Миколаївна. - В теплиці обламували листя, пасинки, то сховатися огірочку було просто ніде. На городі стебла теж підв'язували, щоб легше збирати урожай, тільки вже не пасинкували.
Перці ростуть на грядці, тільки ще не достигли. Буду і їх продавати, тому всі бажаючі хай звертаються. Є і кавуни на городі, але вже тільки для себе. Якщо будуть зайві, то можливо зовсім трохи винесемо на базар, та цілі такої нема, - розповідає Ніна Миколаївна.
На городі є цибуля, десь сотки дві. Добра вродила. Та господарі приклали біля неї праці. Садили насінням. Сапували 4 рази, доки вона випрямила гордо спину і змужніла. Сходи тонесенькі, як волосинки, а зілля нахабно задавлювало. Та цей період минув і цибуля щедро віддячила за спасіння. Ніна Миколаївна закохана в землю. Таким був і її покійний чоловік. Разом сіяли розсаду, ростили, плекали, дітей до праці привчали. Тепер вони два її міцні крила. Жінка зізнається, що іноді так багато роботи, що хоч спати не лягай. Тільки уявити, скільки овочів. Всі огірки підв'язані, помідори. А ряди довжелезні. Росте і картопля, але вже тільки для себе.
Біля будинку поселилась одна екзотична рослина, про яку ми також раніше розповідали в газеті, - це кактус. Нині красень виріс просто королівського розміру і квітнув неймовірно. Дійсно цар, адже не боїться лютих морозів і спокійнісінько собі зимує, розлігшись на камінні. Ніна Миколаївна посадила відросток в інше місце і той впевнено, швидко розрісся і вже став принцем! Гени - така справа!
- А чи є у вас ще екзоти? - поцікавились.
- Раніше купила хурму. Деревце прийнялось, трохи підросло. А зими не витримало, змерзло повністю. Раніше читала про ківі, що його вирощують. Але потрібно дві рослини: жіночого та чоловічого роду. Купити можна, тільки ніхто не дасть гарантії, що молоді відростки саме такого роду, як треба. Досвід з хурмою переконав, що більше ніяких екзотичних новинок не хочемо садити, - жартома розповідає господиня.
Щоденно праця, праця, праця. Як ті бджілки, що з самої весни і до осені гудуть. Доки соти не наповняться медом - ніякого відпочинку. Поля, де минулого року вирощували кавуни і картоплю, засіяли гірчицею.
Досвід переконав, що не варто поки ці культури садити. Та і землі треба перепочити. Колись грунти засівали фацелією для відновлення. І самі любувались рясним, фіолетовим цвітінням! А яке диво, коли оксамитове поле вкрилось яскравим жовтим кольором! Така краса, що аж дух захоплює. Ніби чиясь талановита рука намалювала святі кольори душі України - безмежне полотно жовтих квітів та блакитне, безкінечне, вільне небо... Не мирне, на жаль...
Гірчиця вже наливає насіння. Скоро родина Чумаченків буде молотити сидерати і збирати урожай, про який вже зараз запитують люди. В минулі роки вже мали справу з гірчицею. Комбайном молотили, і Ніна Миколаївна продавала її на ринку. Восени багато господарів сіють цю культуру на своїх ділянках, щоб покращити землю. Якщо ціна на неї приміром 70 гривень за кілограм, то вона віддавала за 50, аби купували. І цієї осені за ціною не потягнеться, аби збути.
- Люди вже зараз запитують, чи будемо її продавати. Кажу всім: так, звертайтесь!
- А які плани у вас на наступний рік? Чи посадите кавуни знову? - цікавимось.
- Важко сказати. Все підкаже отриманий досвід. За рахунок реалізації овочів ми нарешті покрили затрати на будівництво теплиці. І це при тому, що всі роботи ми виконували самі. Лише один раз наймали родину переселенців, що живуть в Філонівці, посапувати бур'яни. Часи зараз не найкращі, самі розумієте. Є можливість трудитися - дякуємо нашим мужнім воїнам і Богу, - говорить Ніна Чумаченко.
Трударі, шана вам і повага за вашу невтомну працю і мозолі! Хай наступні врожаї щедро родять вже під мирним небом!
Наталія Матвієнко, “Вісті Сосниччини”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.