Лілія Алдошина залишила Донецьк в 2014-му році, але мріє повернутись до нього після перемоги
Війна у життя прилучанки-донеччанки Лілії Алдошиної ввірвалась ще у 2014 році. Тоді їй довелось залишати домівку у майже мільйонному Донецьку і переїжджати у Прилуки, а на Донбас відправився її племінник з Прилук Олексій Романовський. Відправився, аби захищати Україну. Торік герой загинув. І лише 17 червня, через 10 місяців, його прах змогли поховати у рідному місті...
Клята війна забрала у Лілії Леонідівни племінника і рідні стіни, але ще палкішою стала любов до України. Проявляється ця любов по-різному. У тому числі, і візерунками на вишиванках. Зрештою, наше з нею знайомство і почалось з розмов про її захоплення.
СИЛЬНІ РАЗОМ
А познайомились ми у Прилуцькій міській центральній бібліотеці імені Любові Забашти на заході, який її працівниці назвали етно-культурними перегуками «Велика рідня», що проходили у рамках відкриття Центру соціального згуртування «Сильні разом». Як розповіла директорка бібліотеки Людмила Зубко, відбулось це у межах Програми розвитку ООН в Україні, метою якої є підвищення згуртованості внутрішньо-переміщених осіб та громади міста.
Згідно з планом роботи, на учасників проекту чекають двомісячні курси української мови для російськомовних ВПО, які проводить викладачка Прилуцького гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Івана Франка Наталія Грона. Юридичну допомогу переселенцям на волонтерських засадах надаватиме юрист міської ради Юрій Новіков. Психологиня центру соціальних служб Віра Чорномаз надасть психологічну підтримку. Заплановано також зустріч з представницею центру зайнятості Тетяною Столітньою. А ще буде проведено майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва «Нитка єднання».
На етно-культурні перегуки покликали вишивальниць Галину Сич (Колісники), Лілію Алдошину, Наталію Панасевич (Прилуки) та письменницю з Криму Світлану Пшеничну. Про когось з них ми вже писали, про когось ще напишемо. Поки ж представимо читачам Лілію Леонідівну.
ПРИЙШЛА З ВИШИВАНКОЮ
Учасникам зустрічі у бібліотеці вишивальниця розповіла, що у Прилуках проживає з 2014 року. Бо донеччани ще тоді відчули, який страшний «русскій мір». Тож рідний Донецьк довелось залишати.
Але чому майстриня з чоловіком, донькою і сином приїхала саме у Прилуки? Бо звідси її родинне коріння - відповідає. Вона дуже любить місто і прилучан. Тепло зустріли тоді переселенців не лише рідні, навіть зовсім незнайомі люди, за словами Лілії Леонідівни, допомагали. «Прилучани - дуже відкриті і добрі люди», - зізнається майстриня, і з цим важко не погодитись.
У Прилуки Алдошини приїхали влітку, у літньому одязі і з мінімумом речей, бо вірили, що ворогів з Донецька швидко виб'ють. І ось вже 9 років тут.
У дитинстві на Прилуччину приїздила на кожні канікули. Бачила, каже, як сільські бабусі вишивали красиві подушки, наволочки, рушники. Ще тоді, зізнається, її це зацікавило, але сама вишивати почала вже у дорослому віці. «Хоча ніде не вчилась, - зізнається. - Спробувала і зрозуміла, що це йде звідкілясь зсередини». Коли її донька Настя пішла до школи, вишила їй на свято першого дзвоника вишиваночку. Свою роботу принесла і у бібліотеку.
РОДИННЕ КОРІННЯ
Лілія Алдошина народилась недалеко від Прилук - у Рудівці. Звідти її мама Ольга. У молодості вона теж вишивала. У селі до цих пір зберігаються вишиті нею красиві рушники, простирадла, подушки.
Коли мама Лілії закінчила Прилуцьке педагогічне училище, її направили на роботу у Донецьк. Туди поїхали всією родиною. Батько Леонід також народився на Чернігівщині - у селі Нові Млини.
Нині обох батьків жінки вже немає серед живих. У Донецьку залишились їх могили, але через кляту війну донька не може їх навідати...
У Донецьку Лілія Леонідівна закінчила школу і технікум. Після того працювала переважно домогосподаркою. Хатню роботу поєднувала і поєднує з хобі. «Вишиваю, в основному, для рідних, зв’язати можу, пошити щось», - каже. У донецькій квартирі залишилось багато її виробів.
Ще одним захопленням прилучанки-до- неччанки є легка атлетика. Форму підтримує і зараз, займаючись у спортзалі фітнесом.
ПОЧАТОК ОКУПАЦІЇ
«Коли я у 2014 році приїхала у Прилуки і розповідала, що діється у Донецьку, мені зразу ніхто не вірив, - згадує Лілія Алдошина. - По телевізору і радіо у Донецьку йшла промивка мізків і ми тоді просто програли інформаційну війну. Перед від’їздом влітку, у червні, ми поїхали на Азовське море, а там вже були біженці зі Слов’янська. Їх безкоштовно селили у пансіонатах. Я дивилась на їх біду і думала: не може бути! Я не могла повірити, що у наш час таке можливо! Геноцид, позбавлення людяності - ні, такого не могло бути. А насправді, як виявилось, може».
Тоді, каже, жінка багато хто почав виїжджати і з Донецька. Виїхали і вони. Доньці на той час, згадує, було лише п'ять років.
«Багато хто говорив тоді нам, чому, мовляв донецькі не піднімались проти ворога, - говорить співбесідниця. - Та піднімались, виходили! Але дуже було схоже на те, що нас залишили. Досі не можу зрозуміти, як колона Гіркіна у складі 300 чоловік змогла зайти у місто і таке наробити!»
Після колони поїхали «Камази» з вояками неслов'янської зовнішності. І почалось те, що жінка нині характеризує «повним свавіллям».
«Багато хто тоді не все розумів, - згадує. - Знаю тих, хто казав, що росія - це добре. Бо зарплати високі їм обіцяла. Але, якщо вам подобається росія, чому ви тут?! Більше всього було прикро за українців, які мислили зовсім не так, як мали б мислити українці».
Дуже багато її знайомих виїхали саме на підконтрольну територію, а не в росію. «Але нас, чесно кажучи, не підтримала тоді держава, - ділиться прикрими думками жінка. - Можна сказати, кинула. Багато знайомих невдовзі побачили, що жити немає де, знімати житло немає за що, і змушені були повернутись».
ДОНЕЦЬК ЗАРАЗ
У Донецьку у жінки залишились могили батьків, квартира і все майно. Стосовно квартири, вона поки ціла. Це через те, каже майстриня, що їх будинок розміщений у тихому районі, але з кожним днем таких районів все менше.
Окупаційні війська обстрілюють Донецьк ледве не щодня, традиційно звинувачуючи в обстрілах ЗСУ. «Але люди, які можуть оцінити напрям пострілів, траєкторію, розуміють, що обстрілюють росіяни, - каже Лілія Леонідівна. - А є недалекі, котрі не розуміють або хочуть чути те, що хочуть. Такі здатні вірити навіть у нісенітниці. Зокрема, переповідають одне одному історії про українських диверсантів, які «розкидали по місту жучки», тобто, пристрої для прослуховування. Я лише сміюсь: що у вашому сараї такого цінного, щоб там жучок поставили?»
Ії чоловік Олександр за національністю наполовину росіянин, наполовину білорус, але, як і Лілія, терпіти не може «русскій мір». «Як можна зрадою, брехнею робити таке страшне з нами? - не може заспокоїтись жінка. - Дійшли до того, що Каховську ГЕС підірвали. Це просто неможливо терпіти!»
У Донецьку у неї залишились знайомі, які доглядають за своїми лежачими батьками. Зараз вони дуже жаліються на те, що їх примушують оформлювати російські паспорти. Так само, як раніше змушували робити «днрівські». У чергах за паспортом людей зіштовхують лобами.
«Є люди, які змушені там жити, - говорить вишивальниця. - І доводиться їм брати ті паспорти, інакше ні роботи ніякої не знайдуть, ні пенсії не отримують. Але ті люди - за Україну!»
Вояки у Донецьку ходять у магазини зі зброєю, поводять себе нахабно. Продукти у магазинах є, але не всі донеччани, каже Лілія Леонідівна, можуть собі їх дозволити у достатній кількості. Не кажучи вже про інші товари. Одна її знайома, каже, працює, не покладаючи рук, але заробленого вистачає ледве їй одній.
ДОРОГОЦІННА ПЕРЕМОГА
У тому, що Україна переможе, Лілія Алдошина не сумнівається. Лише, зізнається, що у 2014 році думала, що перемога швидше прийде. «Затягнулось, - каже. - Але тепер, думаю, все швидше піде. Адже нам, по-перше, весь цивілізований світ допомагає. По-друге, маємо свою сильну і професійну армію. Коли ми тоді переїздили через лінію фронту, я з жалістю дивилась на наших військових, які були, у чому дім залишили. Навіть у шльопанцях. І воювали ж! І воюють! Шкода лише, що гинуть найкращі хлопці, молоді українці, цвіт нації».
Лілія Леонідівна знає, про що говорить. На похорони її племінника Олексія Романовського 17 червня до собору Різдва Пресвятої Богородиці прийшло дуже багато прилучан. 9 липня Олексію мало виповнитись лише 33... Участь у АТО молодий чоловік брав ще у 2014 році. З 2015 по 2019 роки викладав фізкультуру у Прилуцькій школі № 2, які раніше сам закінчував. У квітні 2022 року представник наймирнішої професії знову був змушений взяти до рук автомат. 8 серпня 2022 року під час виконання бойового завдання у районі населеного пункту Велика Новосілка на Донецькому напрямку командир відділення Олексій Олександрович Романовський загинув.
НЕЙМОВІРНІ ПРИЛУЧАНИ
Як вже було сказано, прилучани відкриті, щирі і добрі люди.
- Коли ми приїхали, у нас навіть теплого одягу не було, - знову згадує Лілія Леонідівна. - Тоді наша перша вчителька принесла Насті речі своєї доньки. Завуч допомогла. І у музичній школі, де донька опановувала фортепіано, не залишились осторонь. Велике спасибі за підтримку хочу сказати своїй сестрі Тетяні Романовській, вчителю початкових класів Тетяні Тарасівні Катаєвій, вчителю фортепіано Віталіні Григорівні Тихановській та багатьом-багатьом іншим!
- А як будете зустрічати перемогу? Вже думали?
- Вийдемо на вулиці, обніматимемось, телефонуватимемо друзям і знайомим, всіх вітати!
- А у Донецьк поїдете наступного дня?
- Так, наступного після перемоги дня!
Андрій Бейник, “Прилуччина + Прилучаночка”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Алдошина, переселенка, Донецьк, Прилуки