Надія Лесік із Сухоярівки у 86 років вирощує соняхи на городі, читає Агату Крісті і співає вночі під час безсоння
Жіноча доля мінлива та непередбачувана, все в ній буває - дощі та сонце, завірюха та золотий падолист. Але жінка з її віковічною мудрістю завжди зуміє відділити зерно від плевел, відрізнити радощі від проблем, порадіти щастю і забути про горе. На те вона і Жінка.
Надія Дмитрівна Лесік живе в маленькому селі Сухоярівка, що поряд з Малківкою. В її чистенькій охайній хаті так приємно пахне полуничним варенням, напівзабутим дитинством, бабусиною добротою...
Веранда, невеликі кімнати, традиційні домоткані килимки. Численні світлини в рамках, ікони, китайські троянди у великих горщиках, розкрита книга Агати Крісті на диванчику, красиві тюлі на вікнах. З-під покривала на ліжку виглядає красивий підзорник - таке можна побачити лише в чистих, світлих сільських хатах.
Над ліжком на стіні - картина української хати. Наче вишита, але ж - ні, вона просто намальована на звичайному папері. Господиня згадує, як багато років тому, мо, літ п’ятдесят тому, поїхала з чоловіком на базар, і як їм захотілося купити щось в подарунок своїм донькам. Ось і придбали за 3 рублі. Доньки росли під цією картиною, задивляючись на казкову хатинку. Вже виросли, як і їх діти, онуки, а хатка все живе і сяє своїми сонячними кольорами - тепер над ліжком їх мами та бабусі.
Мікрохвильовка, газова плита, а піч-го- дувальниця і лікувальница, височіє таки, як невеличка фортеця, в кухні. Як родинний вівтар, як неперервність життя народу, світле дитинство, тепло і затишок.
Якось відразу, з перших слів розмови, починаєш любити цю жінку, настає відчуття, що знаєш її давно. Свою ковіньку вона зве «хаммером», як автомобіль, що допомагає в пересуванні. Жартує над собою, що інколи губить її, рідну, а потім знаходить.
Мова у неї - грамотна, образна, яскрава, «пересипана» прислів’ями та приказками, цікавими сільськими «суржиковими» словечками. Мова людини, яка багато читає і думає. Нас вона неодмінно зве «дівчатами» і відразу намагається надавати гостинців, бо ми ж - з города (так вона зве місто), а що там, в тому городі, і сушених яблук для узвару, мабуть, не має. Багато жартує, усміхається відкритою посмішкою, світиться від нашої уваги.
Щира, світла, красива. Наче рідна бабуся чи мама, яка так радіє тобі, бо скучила, бо довго чекала.
«ХОТІЛОСЯ ІНШОЇ ДОЛІ...»
Надія Дмитрівна згадує Другу світову, говорить, що все-все про неї пам'ятає, хоч їй було тоді лише 5 років. Війна застала родину в Сергіївці. Коли село у 1942 році бомбили, вони всі ховалися у виритому під яблунями на городі окопі. Бігли туди ховатися - мама, вона с двома сестрами (маленьку Полінку на руках несли), тітки, інші родичі... Одного разу скинули на село 2 бомби, їх в окопі привалило. Почали ховатися в копицях соломи на полі, жили там 2 тижні. Повернулися - у сусіда хата згоріла, в їхній - всі вікна розбиті, сарай повністю зруйнований.
Говорить, що ніби одного разу бачила фашиста - наче виглядав із літака, такий нахабний, рудий, рукава сорочки до ліктів закатані. Що ж, дитяча пам'ять - річ цікава.
Мама в тридцять років залишилася сама, батька арештували за брехливим звинуваченням і відправили до табору у Комі.
Після війни пухли від голоду. Під полом буряки лежали - зривали їхні «хвостики» і їли. Допомогти не було кому.
- Нарвемо лободи, якою, зазвичай, поросят годують, насічемо, в чавун мама одну картоплину кине - такий борщ у нас був... Шовковиць наїмося досхочу - і листочки, і бруньки їли. Ні чулок (так вона називає панчохи - прим. автора), ні штанів, ні платтів не було - ходили з сестрами в полотняних сорочках. Допомагали матері в усьому - коноплі вибирали, мочили їх, м’яли, а вона полотно ткала. Потім ми його вибілювали...
Трудно тоді люди жили. Ми - голодні й босі, голі та холодні. Лежимо на печі, а на стінах хати нашої - зірочки світяться, сяють - це іній на них повиступав, бо топити не було чим... Якщо пощастить, мати набере соломи з-під овець, нею й топить, намагається обігріти хату хоч трішки. А солома та - мокра, та й пахне недобре. Ось таке було життя...
Хотілося іншої долі. Два рази писала заяву на паспорт, лише за третім разом дали. Мама нарядила мене - віддала свій піджак, бо тоді ж не куртки носили, а піджаки, хромові чоботи, платок у клітинку, посадила мене у полуторку, і поїхала я у Прилуки, у білий світ, за щастям.
Тоді вона навіть потяга не бачила. Приїхала у Прилуки, стала біля ларка, де хліб продавали, де велика черга людей була, та й стоїть. Побачила її, перелякану, розгублену, одна жіночка, підійшла - що ти тут стоїш? А Надійка їй - приїхала ось у город, роботи не маю, житла не маю, хоч би де переночувати. Вона її і забрала, привела у свій дім на вулиці Саксаганського, відразу насмажила велику сковороду картоплі, і Надійка разом з її трьома дітьми насолоджувалася такою смакотою, а жінка все дивилась на неї та все плакала. Цю добру жінку звали Уляна Юрченко, і Надія Дмитрівна вдячна їй по ці роки.
Ось такою була її перша зустріч з містом, з його людьми.
Працювала Надійка на засолці овочів - мила, чистила картоплю, моркву, огірки, цибулю. Потім трудилася на меблевому комбінаті. Згодом звикла до міста, до незнайомих людей. Порозумнішала, подорослішала, закінчила навіть курси медичної сестри.
Тут і зустріла свого Івана, який на меблевому комбінаті працював. Іван покликав її заміж, вони одружилися і переїхали жити в його рідну Сухоярівку. У 23 роки у Надії почався новий етап життя.
РОКИ МИНАЛИ ОДИН ЗА ОДНИМ, КЛАЛИСЯ, ЯК НИТКИ У ТКАНОМУ МАМИНОМУ ПОЛОТНІ
Спочатку молоде подружжя жило в поганенькій хаті, потім придбали свою, в якій нічого не було, але ж - вижили, хоч і рік борги віддавали. Іван Васильович продовжував працювати на меблевому, вона теж. Ще 7 років працювала там, ходили з чоловіком на роботу до Прилук пішки, - щодня по 5 кіло- метрів.Тоді багато хто з Сухоярівки ходив до Прилук пішки, бо робота була там. Потім вона народила - одне за одним - двійко дівчаток, свекруха допомагала їх глядіти.
У Сухоярівці їх звали «бригадиршини», бо свекор був бригадиром. Надія працювала дояркою, нянею в дитячому садочку. Був період, коли трудилася в ланці - разом з іншими жінками вирощувала буряки. Сапували їх, вручну викопували.
Розкошів особливих не було - доньки у школу 10 років поспіль проходили у гумових чоботах.
Роки минали один за одним, клалися, як нитки у тканому маминому полотні, і це полотно було, як її власна доля, яка то обіймала, то відверталася.
Вона згадує минулі часи (до речі, пам'ять у неї феноменальна), розповідає, як росли доньки, як весело і шумно було в їх хаті.
- Люблю я, як піч пахне, вогонь горить, горщики в ній стоять, борщ цілий день гарячий, картопля з печі неймовірно смачна. Пироги я пекла до кожного свята - з капустою, вишнями, яблуками, сиром... І вишивати любила, тепер всі мої картини вишиті лежать на горищі. І співати любила, але хазяїн мій був мужчиною суворим, не дуже хотів, щоб я до клубу бігала...
Коли у чоловіка стався інсульт, вона підняла його, сама уколи робила. А у 63 роки залишилася одна, і більше заміж не йшла. А для чого? Хто їй потрібен? Все уже було, і все про кохання і чоловіків вона знає. Одна.
Проводила газ і воду до будинку вже сама, без хазяїна. Хату їй свекруха відписала. Говорить, що сусіди у неї гарні - Володимир Іванович Коваленко з дружиною в усьому допомагають, бо одній, без чоловічого плеча, все ж важкувато. Бажає своїм дорогим сусідам добра і благополуччя, і їм, і всім їхнім рідним.
Дочки вже давно повиростали, збудували своє життя далеко від Сухоярівки - старша Наталія у Чернігові, молодша, Ганна - живе біля Києва.
Вона радіє онукам та правнукам - онуків у неї трійко - всі хлопці. У Ганни - Дмитро та Віталик, у Наташі - Сашко. Є вже і правнуки - Артем і Лідочка. Зятів своїх, Сергія і Олександра, як синів любить.
Вона ними всіма пишається - доньками, онуками, зятями. Сумує, чекає у гості.
Прошу детальніше розповісти про Наташу і Ганну. Говорить, що вони у неї розумні, вчилися гарно.
Наташа після школи вступила і закінчила інститут харчової промисловості в Одесі. Працювала в Чернігові на різних підприємствах економістом.
Розповідає, що Ганна з дитинства все щось писала - то на стінах, то на газетах. Говорить, що вже тоді знала, що донька буде письменницею. Так воно і трапилося. Ганна Дудка (Лесік) - член Національної спілки письменників України, авторка багатьох поетичних збірок, поетичних біографій про Героїв Небесної Сотні.
НАША ПРИЛУЦЬКА ЗЕМЛЯ
Земля наділила її квітучою та мелодійною мовою, віршованим словом і вже в дитячі роки маленька Ганна написала свою першу збірку віршів у зошиті, доповнюючи її малюнками. її перші поетичні твори друкувалися в газеті «Правда Прилуччини» та «Деснянській правді». Закінчивши школу із золотою медаллю, Ганна вступила до Київського державного університету імені Тараса Шевченка на філологічний факультет, який також закінчила з відзнакою за спеціальністю філолог, викладач української мови та літератури.
Мама поетеси показує нам її збірки - «Танок Саломеї», «Храм любові», «Лелече гніздо», «Меди квітучої акації». Вірші нашої пані Ганни - прекрасні і чуттєві.
Односельці гордяться своєю талановитою землячкою, чекають у гості. Поважають, і в Сухоярівці, і в Малківці і саму Надію Дмитрівну, шанобливо звуть її «Дмитрівною». Розповідають, що вона завжди у всіх загальних справах першою була - в суботниках брала участь, допомагала сільське кладовище прибирати перед поминальними святами, депутатом її обирали. І в хорі Будинку культури співала.
«ЦЕ ВЖЕ ДРУГА ВІЙНА НА МОЄМУ ВІКУ, АЛЕ УКРАЇНА НАША ОБОВ’ЯЗКОВО ПЕРЕМОЖЕ.!»
Односельці пам'ятають, що вона завжди приїжджала у Малківку велосипедом.
- Я б і зараз на велосипед сіла і поїхала, - говорить Надія Дмитрівна, - та спина підводить, можу й упасти з нього.
Але город все ж обробляє - у неї чотири сотки, то ж і буряк свій, і картопля, і соняхи є.
Вона багато читає книжок, передплачує вже багато років поспіль нашу «Прилуччи- ну», давно провакцинувалася від ковіду, тому ніяких хвороб не боїться.
Печалиться, що війна йде. Вже друга на її віку. Увімкне телевізор, новин про війну надивиться, серце болить і вночі - безсоння. Коли їй не спиться, починає тихенько співати «ой, чого ж ти, мамо, посивіла рано, а була ж у тебе золота коса.»
Радить нам про війну передач не дивитися, краще - про звіряток на каналі «Мега».
І додає - але ж як не дивитися? Це ж - горе, наше, загальне, від нього не сховатися.
Впевнена, що Перемога ось-ось настане:
- Мрію про те, що як про Перемогу оголосять, то всі мої приїдуть - діти, онуки...
1 ви, дівчата, приїздіть, зберемося в моєму саду і будемо святкувати. А як же весною красиво цвітуть в саду яблуні та абрикоси, які в ньому пахощі! Сядемо під горіхом, поспіваємо...
Жити сьогодні можна, впевнена вона, пенсію вчасно платять, субсидію - також, бо у неї і вода, і газ проведені. Хліб привозять 2 рази на тиждень, і ковбасу, і олію, асортимент гарний. Якби не війна. Але ж - так Україні судилося...
Вона безпосередня, щира, така сонячна, привітна людина. Цікава і розумна. Завжди в гуморі, завжди в настрої. Поганих людей для неї не існує, окрім росіян, звісно. Вона всіх любить, всіх привітає. На питання, як життя, відповідає - «як мед!»
Взагалі-то, вона велика оптимістка, життєлюбна і позитивна, відчувається, що душа будь-якої компанії. Не ниє, не скаржиться, а додає віри у завтрашній день і своїм прикладом вчить любити життя, цінувати в ньому кожну мить.
Впевнена, що проживе до 100 років, бо з кумом посперечалася на це, а програти куму - ну, це несерйозно, дівчата, вона не програє!..
Після спілкування з цією дивовижною людиною, починаєш по-іншому дивитися на світ і на все, що тебе оточує. Зізнаюся, я насолодилася спілкуванням, мені захотілося зізнатися життю в любові.
Так, бездонна душа жінки, в ній завжди живуть любов і доброта, мудрість і вміння пробачати.
Надія Дмитрівна пройшла скрізь всі життєві випробування - голодне дитинство, страх війни, непростий шлюб, важку працю, хвороби, самотність і. продовжує щасливо сміятися і впевнено крокує по життю.
Вона не знає, скільки їй відміряно, але приймає все з гідністю. Саме такі жінки, мудрі, незламні, щиросердні, і є нашим національним багатством, справжнім українським скарбом.
Поклонимось же їм низько-низько!
Джерело: газета “Прилуччина” та “Прилучаночка” від 23.03.2023, Лілія ЧЕРНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Лесік, Сухоярівка