Соціальний педагог Юлія Самойленко вчить дітей, як правильно витрачати кошти, як підбирати одяг
Юлія Самойленко працює у Сосницькому професійному аграрному ліцеї з 2011 року після закінчення Глухівського національного педуніверситету (факультет у Кролевці). Навчаючись, вона тут проходила практику, хоч проживала у сусідній Мені. Сподобалось. А коли у січні 2011 до штату увели одиницю соціального педагога, вона перша, хто її відкрив. Соціальний педагог - це порівняно нова професія, хоч часто її ототожнюють із практичним психологом. Насправді це різні обов’язки, різні підходи, хоч і багато спільного.
Соціальний педагог - це вчитель, який покликаний допомогти дитині, вислухати її, дати пораду, захистити. Юлія Самойленко працює з усіма категоріями здобувачів освіти. Але в основу лягають саме незахищені категорії. Це діти з неповних сімей, багатодітні, малозабезпечені, переміщені особи (на даний час таких у ліцеї нема), сироти. Озброївшись здобутими знаннями, постійно удосконалюючи свою фахову майстерність, Юлія Вікторівна забезпечує соціально-правовий захист учнів, бере участь у виховній роботі з питань профілактики появи негативних форм поведінки у неповнолітніх (паління, алкоголізму, наркоманії; дитячої злочинності тощо), пропаганди здорового способу життя, статевого виховання молоді; допомагає виявленню творчих нахилів, розкриттю здібностей дітей та підлітків, сприяє участі учнів у суспільно-корисній, волонтерській діяльності; проводить просвітницьку роботу з батьками або особами, що їх замінюють (індивідуальні бесіди, виступи на батьківських зборах); є посередником між школою, сім’єю, державними установами по захисту прав дітей та громадськістю; бере участь в організації їх взаємодії з метою створення умов для нормального розвитку дітей і підлітків.
Наприклад, дитина втратила опікуна, бабуся померла, 16-річна дитина має оформити право власності - у цьому допоможе соціальний педагог. Діти, які потребують допомоги, ніколи не залишаються наодинці, вони під постійним супроводом соціального педагога, який вчить як правильно витрачати кошти, як підбирати одяг. «Ми разом купуємо речі, харчі, допомагаємо у створенні побутових умов, - наводить приклади своєї роботи Юлія Самойленко. - Якщо діти без опіки і перебувають на повному державному забезпеченні та проживають у гуртожитку, то готуємо і подаємо документи на квартирний облік. А ще за потреби, коли потрібно захистити права дитини, беремо участь у судових засіданнях».
Робочий час соціального педагога з 8-ї до 17-ї. Але заняття проводяться не під час уроків. В основному соціальний педагог працює з дітьми у гуртожитку, проводить різні тренінги, бесіди. А ще щочетверга о 8.15 у ліцеї, в актовій залі, проходить загальна виховна година, яку проводить соціальний педагог або психолог. Теми різні. Інформації ніколи не бракує. Юлія Самойленко, віддаючись своїй роботі сповна, розробила дві власні методичні програми. І не за вказівкою дирекції профтехосвітнього закладу бере участь у різних конкурсах фахової майстерності. Вона постійно прагне в першу чергу перевірити свої знання, удосконалити їх. Адже щоб досягти успіху, потрібно немало перечитати відповідної літератури, познайомитись із досвідом своїх колег.
- У 2013 році я брала участь у конкурсі, який проводився між працівниками психологічної служби закладів профтехосвіти області і стала лауреатом. А у 2020 році у Всеукраїнському конкурсі авторських програм у номінації «Корекційно-розвиткові програми» здобула ІІ місце. Цього разу бажане І місце.
- Непросто далась ця робота. Постійні відключення електроенергії збивали з думки. Доводилось працювати вночі. Коли ти живеш, занурившись повністю в свою програму, то постійно думаєш, зважуєш, переробляєш. Всі 12 тренінгових завдань, які були практичною частиною цієї програми, я відпрацьовувала з однією групою. 17 лютого 2023 року Навчально-методичний центр психологічної служби у системі освіти Чернігівської області Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського провів вебінар для працівників психологічної служби закладів освіти «Підсумки Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі», де була представлена програма соціального педагога Самойленко Ю.В. «Мистецтво бути здоровим».
На що ж звертає увагу педагогиня у своїй програмі? На вміння відмовитися від паління, алкоголю і вести здоровий спосіб життя. І найголовніша порада як цього досягти - бути самим собою і ні від кого не залежати, не піддаватись впливу оточуючих компаній.
Поза роботою Юлія Самойленко вже три роки бізнеследі. Вона є консультантом української компанії «Джерелія», яка пропонує безфосфатні засоби.
- Раніше я реєструвалась в “Ейвоні”, але нічого не доводила до кінця. Я тоді купила один засіб цієї компанії, сподобалось, вирішила купувати для себе зі знижкою. А потім почала працювати через фейсбук і все пішло. Бували такі місяці, що я одержувала тут більшу платню ніж заробітну плату у ліцеї, - розповіла Юлія.
Жінка виховує сина. А ще вона упевнено себе почуває за кермом. Мати водійське посвідчення вона прагнула давно, з тих часів, коли старший брат її навчив керувати автомобілем. І ось у 2013 році, працюючи у ліцеї, вона пішла навчатись на курси водіїв при ліцеї. Бажання було страшенне. А брат на той час продавав свої капітально відремонтовані жигулі. Купила. А вже має «Джилі МК».
Жінка полюбила Сосницю за її гарну природу, красиві річки, тут тихо і спокійно. І вже хотілося б тут закоренитись. Але останнім часом Сосниця зачахає. На думку Юлії, потрібно більше цивілізації. «Я щотижня їду у Мену провідати батьків і закупити продуктів, бо ціни у Сосниці значно вищі. А на бензин, якщо порівнювати із Корюківкою, то на 5 і більше гривень різниця».
За характером Юлія рішуча. Вона швидко приймає рішення. І вважає, що не потрібно тижнями виношувати якусь проблему, якщо можна її вирішити швидше, це гнітить. Отож радить всім бути собою, тоді будемо здоровіші і щасливіші!
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 02.03.2023, Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Самойленко, ліцей, педагог