Десантник Віталій Дідович протримався на «нулі» 2 тижні. Рідні знайшли його за татуюванням
У колишнього десантника Дідовича Віталія із часів строкової служби у Повітряно-десантних військах на тілі збереглися чотири татуювання. «Мене з ними у полон не візьмуть», - віджартовувався він вдома, споряджаючись до військкомату за повісткою про мобілізацію. Та завдяки наколкам родина і розшукала тіло Віталія, якого довго не могли віднайти.
Нам сказали, що направляють Віталія у запасний батальйон ремонтувати техніку, - розповідає дружина Галина. - Чоловік вірив, що по весні повернеться додому до сина, якого дуже любив. Йому лише три з половиною рочки і він ним дуже гордився. Та він і дівчат моїх дуже любив. Казав, що у нього дві доньки-красуні і синок-футболіст. А як доведеться ворогів бити, то з автомата не одного покладе. Хтось може й автомата не бачив, а він пройшов десантні війська. У нього дев’ять стрибків із парашутом. Був спортивний, енергійний.
Іваничанину Дідовичу Віталію було 46 років, працював у СТОВ «Інтер». Уперше йому сказали з речами з'явитися в територіальний центр комплектування і соціальної підтримки на 27 вересня, але затим перетелефонували і від’їзд відклали. Чоловік розумів, що це лише відстрочка, тому сумка стояла напоготові.
На службу по мобілізації пішов 5 жовтня, і цього дня був уже в Києві, у військовій частині А 4005. Три тижні тривала перепідготовка, а потім приїхав покупець і 7 листопада Віталій замість «ремонтувати техніку» уже їхав на «нуль».
«Куди везете?», - запитав він водія, бо сидів на передньому сидінні. «Туди, де пекло», - відповів той. Пеклом була Донеччина. У в/ч 4017 наш земляк служив стрільцем, помічником гранатометника. Із рідними говорив по вайберу. Інколи до них долітали звуки вибухів та пострілів.
Але Віталій заспокоював, говорив, що все нормально. Як їх закидали на позиції, попереджав, що не буде на зв’язку деякий час.
Потім телефонував.
Так було і 23 листопада. Він поговорив із дружиною, попередив що йдуть на чотири-п’ять днів в окопи. Так між собою захисники називали бойові позиції. І більше зв’язку із ним не стало. 26 числа він загинув під час боїв за звільнення населеного пункту Спірне. Тоді наші війська втратили позиції і тіло Віталія залишалося на окупованій території.
- Я ще не знала, що Віталія убили, а його сестра уже про все знала. Як Віталій не вийшов на зв’язок, вона зателефонувала у Київ на номер відділу кадрів військової частини. Цей телефон він нам дав про всяк випадок, якщо до нього не додзвоняться. їй там і повідомили про його загибель. Вона зразу зателефонувала мені, але в Іваниці не було світла і зв'язку, то я пропустила від неї виклик. Прочитала повідомлення лише вранці.
Доки не було знайдене тіло Віталія, родина не могла змириться із звісткою про його смерть і по крихтах збирала різну інформацію. Шукали у списках загиблих, які доступні через військове відомство. Сподівалися, що, можливо, Віталій десь у полоні і гортали списки полонених, - безрезультатно.
- Я довго гортала список, доки дійшла до літери Д... Я вжахалася, як багато наших у полоні, - оповідає Галина Дідович. -І в тих списках його не знайшла. Періодично дзвонила до військової частини, чи є новини, але їх не було. Ми зверталися до Уповноваженого Президента, до Червоного Хреста, у ТРО, подали заяви у поліцію та прокуратуру, здала синове ДНК, залишили заявки на усіх сайтах, де можна...
24 січня від командування військової частини, де воював Віталій Дідович, дружині прийшло повідомлення про загибель її чоловіка. Факт його смерті підтвердтвердили два свідка, які бачили як снайпер «зняв» Віталія. Оскільки перевага ворога була дуже великою, то наші втратили позиції і відійшли, тіло залишилося на втрачених рубежах. Далі повідомлялося, що ймовірно його ніколи не зможуть повернути, бо ворожі танки навмисне розчавлюють тіла наших захисників, піхота засипає їх у траншеях... Тож їй повідомили, що на цьому розслідування завершене і вони надішлють відповідні документи.
Але так сталося, що тіло привезли раніше, ніж надійшли документи. Щодня племінники моніторили інтернет і побачили повідомлення від медиків однієї з Дніпровських лікарень, які виклали фото татуювань невідомих воїнів. Там був і скорпіон, такий як був набитий на лівій руці Віталія Дідовича. Після завершення усіх документальних формальностей на упізнання допустили сестру Віталія, яка живе у Дніпрі.
Світ враз померк - перед нею був її брат. Таке рідне тіло було цілим, лише в області скроні у черепі зяяла велика дірка. Ворожа куля була швидше за все бронебійна і змогла пробити каску нашого воїна. Смерть була миттєвою.
З допомогою громадської організації «Щит», яка займається транспортуванням загиблих воїнів, рідні повернули додому свого героя.
З лютого його з військовими почестями поховали в Іваниці.
- Це була така людина, що за нею вчора плакало все село, - згадує про земляка староста Іваницького округу Валентина Мірошніченко. - У нього було велике, добре серце. Він був відкритим для всіх. Мав багато друзів. Раніше був капітаном сільської футбольної команди ПрАТ «Нива-Плюс». Мріяв скласти власноруч трактор. І завжди посміхався... Це велика для нас втрата.
Про смерть тата ще не знає найменший Дідович - Святославчик. Мама ніяк не наважиться сказати гірку новину, бо це дуже-дуже тяжко. Синочок воїна, як і тато, дуже любить футбол. Без батька нині за воротаря мама або середня сестричка. А ще він чекає, що тато привезе йому червоного КамАЗа, як у хрещеного...Бідне дитя, у якого рашисти забрали щасливе майбутнє, зруйнували прекрасну сім’ю. Горіти вам за це ваду!!! І за сотні тисяч зруйнованих родин.
Джерело: ічнянська газета "Трудова слава" від 16.02.2023, Ніна НАЛИВАЙКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.