Завдяки вареникам подружжя Компанець ЗСУ на Харківщині звільнили 3 села за один день
Євген Компанець черкащанин. Ми побачили його публікацію в інтернеті просто не змогли пройти повз. Написали йому, що хочемо нашим читачам розповісти про нього і він погодився залюбки Вже під час розмови ми дізналися, що за останні півроку про нього зняли сюжет телеканали СТБ, НТВ, ICTV, 5 канал, Новий канал, ТРК Україна, Суспільне Черкаси. Увага велика, адже розповісти дійсно є про що. Та скажемо наперед, що наша публікація розкаже про Євгена набагато ширше, адже 43-річний чоловік відкрив нам свої таємниці, про які не poзпoвiв жoднoму тeлeкaнaлу.
Євген Компанець живе в Черкасах. Він інвалід І групи. З 2011 року прикутий до візка. Колись він був одружений, та стосунки не склались. Бог діток не дав і з часом вони з дружиною розійшлися.
Я собі жив після розлучення вільним хлопцем. Жив, жив не тужив, - жартує Євген Віталійович. - А у 2011 році отримав травму хребта. Мене привезли у відділення нейрохірургії. В той день була зміна Тетяни, вона там працювала медсестрою. Я безпомічний, та на сердечні справи це не впливає.
Закохався в неї. Тетяна розлучена. Одна виховувала доньку Яну та сина Євгена. Добра, чуйна наші почуття спалахнули. Ми розписались. Мені дали І групу інвалідності, а оскільки я постійно потребую медичного догляду, то дружина залишила роботу і оформилась по догляду за мною. Так і живемо, - розповідає чоловік.
Голос у чоловіка спокійний, добрий, як і душа, адже діти Тетяни Андріївни називають його батьком. А коли Євгену, сину дружини, виповнилося 16 років, він нікому нічого не сказавши, змінив прізвище самостійно і взяв прізвище Євгена Віталійовича — Компанець.
Цей вчинок говорить сам за себе - Євген Віталійович прийшов в родину і завоював таку високу довіру і авторитет. У сина Євгена вже є дружина і 2-річний синок Олександр. Яна також виховує 5-річного сина і назвала вона його Віталієм. Обоє дітей живуть у Черкасах і Євген Віталійович часто бавиться з онуками, яких вважає рідними. І все б нічого, жити можна, але 24 лютого увірвалася війна.
- До квітня місяця я не відходив від комп’ютера. Від невтішних новин сходив з розуму. Моніторив усе, обмірковував почуте. Там під Черніговом розбили колону в 50 танків, то під Харковом знищили понад 60. Черкаси в центрі України, до нас в місто наїхало дуже багато біженців з тих міст, де йшли бойові дії. Переселенців місцеві підтримували. Дочка одного разу пішла допомагати жінкам-волонтерам, які готували для них обіди і тоді розвозили. Раз пішла, два, кожну середу дівчата збирались в однієї господині в приватному будинку, де на подвір’ї є літня кухня. Там і пекли різні смаколики.
Роботи багато, дівчата розривались. Ми з дружиною декілька разів сходили туди. Яна тоді від них трохи відсторонилася - стали готувати більше для ЗСУ. Ми з дружиною колись, щоб покращити своє матеріальне становище, пекли випічки і вона їх продавала. Руки пам’ятають, як з тістом працювати. Вирішили, що вдома нам буде зручніше самим щось напекти. Це було перед Великоднем. Вперше самостійно вдома спекли 400 пасок, 150 роздали біженцям, а 250 поїхало на фронт до наших соколят. Але ми не знали, яка кількість вийде. О 8-ій ранку почали і на наступний день о 10-ій ранку закінчили. Там опара сходить, там уже печеться в двох електродуховках. Але ми не знали, яка кількість вийде. А тоді родина вирішила, що вдома зможуть допомагати ЗСУ самостійно. Перше - це купили картоплі, сала, печінки, зробили паштет і наліпили вареників. Відварили, розклали по формах, зверху заправили смаженим салом і до морозильної камери.
За один день ліпили 300400 вареників, - продовжує чоловік.
26 травня він виклав на своїй сторінці у фейсбуці фото з тим, що ми робимо. І написав девіз «Надійний тил - запорука Перемоги!». Думав підбадьорити людей,- хай рук не опускають. І що кожен може бодай чимось допомогти нашим хлопчикам, які нас захищають. Я навіть не очікував, що ця публікація дасть такий шалений поштовх. Люди побачили,що чоловік в інвалідному візку готує величезні порції для воїнів і почали писати,що хочуть долучитися до збору грошей на необхідне. Після підтримки людей ми вже не могли зупинитися. За тиждень ліпили до двох тисяч вареників. Та вже начинки додались нові - з грибами, з сиром. А коли достигли ягоди, то робили з вишнями, сливами, абрикосами. Стали додатково пекти млинці. Начинки такі ж, як і у вареників. Підключились і деякі підприємці і привезли нам велику морозильну камеру «Сатурн».
- Середина літа, спекотно, частина коштів пішла на термосумки. Вареники з морозилки і в них накладемо, між лотками акумулятори холоду. Волонтери везуть на фронт. А там, в окопах, морозилок нема. Хлопці занесуть кудись подалі від тепла. А тоді соколята дістануть лоток, 20 хвилин і вже можна їсти, якщо навіть ніде розігріти. Назад термосумок повернулось десь 20 відсотків, але то не важливо, купували нові. Спершу ще смажену цибулю клали до вареників, але в спеку вона швидко закисає, тому перестали.
На початку нашої праці я став моніторити всі черкаські спільноти і питав у волонтерів, коли вони збиралися їхати до воїнів. Адже знайомства між нами тоді ще не було . Вже згодом ми потоваришували і вони самі мені повідомляли наперед, коли збирались їхати. Ще люди збирали на авто для воїнів. Купували машину, в Черкасах проходили техогляд, перефарбовували і відправляли в зону бойових дій. Усі ці авто поїхали до воїнів з нашими смаколиками. Крім вареників, млинців, наперед за добу до відправки, ми з дружиною випікали пироги, пиріжки, сосиски в тісті, манники, ласуни (печиво, завернуте, як рогалик), пироги з капустою, ватрушки.
І зараз перед кожною відправкою здобу печемо за добу. Навмисне напікаємо різне, щоб задовольнити всі смаки гурманів. З кінця липня достигли ягоди, яблука і ми почали варити варення. Та хлопці сказали, що там на деревах їдять свіжі вишні і решту, тому поки нема потреби у варенні. Та коли настали холоди, пішло і варення - чай з нього готують . В кінці серпня достигла городина. Ми назакривали багато борщевої заправки, причому вже з капустою. На 10 літрів води вкинути картоплю, літр заправки, тушонки, якщо є, і борщ швидко готовий. Пізніше нафарширували перців. Робили котлети, чебуреки смажили і заморожували. А тоді хлопці якось натякнули, що то все добре, але з’їв і нема. «От би сала».
В нас з холодами потреба в термосумках відпала і залишалось більше коштів. Домовились з одним магазином і вони нам стали привозити по 100 і більше кілограмів за один раз. Приблизно так підрахували, що вже переробили його понад тонну. Сало ріжемо на довгі шматки, солимо, а тоді у відра 5-літрові і у морозильну камеру. Решту добре засолюємо у півлітрові банки. А нестандартні обрізки перекручуємо з часником і розкладаємо у лотки. Купуємо і здір, перетоплюємо його на смалець і в літрові банки. З осені капусту квасили у 5-літрових відрах. Я всі заготовки показую людям, щоб знали, куди йдуть їхні гроші, які вони мені довірили. Одна родина побачила скільки ми руками шаткуємо качанів, то
купила нам професійну овочерізку. Тепер стало легше. За день 5-6 відер, а іноді і 10-12 готуємо.
Капуста у хлопців у тренді. Ось нещодавно наробили дві величезні миски моркви по-корейськи. Зараз холодно, тому напередодні відправки вареники варимо і відра зберігаємо на балконі. І зараз наш тиждень проходить так: один раз відправка - готуємо смаколики, а в решту днів ліпимо, квасимо, закручуємо.
Ліміту напекти нема - скільки вийде, але в основному це біля 200 пирогів. Одного разу у нас був рекорд, це 1080 вареників. Та нам допомагала мама Ніна (так лагідно Євген називає свою тещу Ніну Олександрівну). Тоді почали ліпити зранку, а спати вклались наступного вечора. А так зазвичай ми лягаємо о 1-2-ій годині ночі.
Влітку ми познайомилися з однією родиною переселенців, а в них аж 14 діток. Раз на тиждень ми з дружиною пекли їм різну здобу і відвозили гостинці. Зараз наша влада їм придбала будинок і вони переїхали з Черкас. Та щосереди в нас справи не тільки для фронту, а смаколики для хлопчиків, які проходять реабілітацію в нашому реабілітаційному центрі. Ми опікуємось ковідним відділенням. Якось волонтери повезли наші випічки соколикам під Харків, ті признались, що 2 тижні нічого не їли, окрім вівсянки, яку там знайшли. Зневірились, що нікому вони не потрібні. Та коли волонтери віддали їм сотні вареників, випічки і показали, що це для них наготував чоловік, прикутий до візка, вони просто ожили. В них ніби крила виросли, що там, за їхніми спинами, інвалід робить що може для перемоги. Мотивація піднялася відразу і наступного дня наші воїни звільнили три села підряд.
А взагалі всі хлопчики мої. І в Харків ми передавали допомогу, на Схід, Південь в різні міста, Чернігів, Суми. Нещодавно поїхала машина до «Грузинського» батальйону і у полк Дудаєва, і до ічкерійців, і в білоруський полк Калиновського - всі вони мої побратими, всі рідні. Я не можу взяти зброю до рук і піти нашу землю захищати, але мені під силу тримати стрій тут, в тилу і підтримувати наших воїнів. Вірю в перемогу, інакше бути не може. Я свою пенсію всю віддаю на потреби ЗСУ, а живемо на виплату дружини. Дякую всім людям, які допомагають. Крім грошей, хто борошна привезе, хто олії, але ми зайвого не просимо, адже і люди теж з копійки живуть. Нещодавно запаси варення закінчились. Ми написали, що нам потрібні яблука. На ранок 8 великих ящиків вже були в нас дома і ми ті яблука вже переробили на варення. Ми так приблизно рахували, що вареників наліпили вже понад 90 тисяч, - розповідає Євген Віталійович.
Попри такий стан, чоловік водить авто і з дружиною їздить на ньому за продуктами. В Чигирині за 90 км від Черкас живе теща, мама Ніна, яка садить понад 20 соток городу. Євген Віталійович долає майже сотню кілометрів, щоб привезти родину і допомогти порати город.
- Тут у мене можливості обмежені, - сміється чоловік. - я тільки картоплю поріжу і до городу вивезу, а потім вони садять, а я чекаю біля машини і тільки морально підтримую. Та і це теж важливо, - жартує Євген Віталійович. - Зараз Україна як одна велика родина. Передавайте привіт від мене вашим волонтерам і всім, хто допомагає тримати надійний тил, бо це дійсно запорука до перемоги.
Ось такий добрий герой живе на Черкащині, чиї смаколики місяць тому, як признався Євген Віталійович, порадували воїнів і на Чернігівщині. Він називає їх «соколята», «мої хлопчики», «мої побратими». Тоді, у 2011 році, Тетяна Андріївна обрала його і пов’язала з ним свою долю і не помилилась.
Номер картки для охочих матеріально підтримати волонтера: 5168755466630544 Компанець Євген
Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Наталія МАТВІЄНКО, фото provce.ck.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.