Вдова льотчика з Прилук Любов Правдивець з вірою у синів та онуків плете сітки для ЗСУ
Любов Правдивець - з військової родини. Військовим був її покійний чоловік Володимир Миколайович. На фронті нині з ворогом воюють її сини Максим та Андрій, а також онуки Сергій та Дмитро. «Наші чоловіки на війні», - каже Любов Василівна, яку я ненавмисно відволікаю від важливої справи - ось вже кілька місяців переселенка з Чугуєва Харківської області плете «химери» (маскувальні накидки) для хлопців і дівчат на фронті, а її невістка Ольга ріже смужки для маскувальних сіток. Благородною і потрібною справою жінки займаються в одному з навчальних закладів Прилук.
На фото Любов Правдивець за роботою; хлопці на передовій дуже раді сіткам з Прилук
«Чоловік сказав: «Любо, це — війна!»
Володимир Миколайович Правдивець народився у Прилуках. Його батьки зустрілись на війні, у шпиталі, куди червоноармієць Микола Михайлович Правдивець потрапив з тяжким пораненням. Після того, коли операційна медсестра Олександра Андріївна його виходила, боєць попросив у неї руки.
У Прилуках у подружжя народилось п'ятеро синів. Четверо з них також стали військовими. Олександр, Михайло і Володимир обрали небо, Микола став зв'язківцем. Лише молодший брат Василь професію вибрав мирну, все життя пропрацювавши на Прилуцькій тютюновій фабриці.
«Найстарший з братів - полковник Олександр Правдивець нагороджений орденом «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» ііі ступеня, - писала одна з тогочасних центральних радянських газет. - На його рахунку - сотні годин, проведених у повітрі.
Добре служить Батьківщині й гвардії майор Микола Правдивець. Він - начальник зв’язку гвардійської танкової Запорізької дивізії...
Михайло Правдивець і Володимир Правдивець - військові льотчики першого класу, командують ланками».
Останнє місце служби Володимира Правдивця - аеродром у Чугуєві. Поряд з ним вони з дружиною Любов'ю і жили. І саме по військовому містечку, яке на картах позначено, як мікрорайон «Авіатор», прийшлись перші удари рашистів у перший день їх повномасштабного вторгнення - 24 лютого.
- О п’ятій ранку вони почали бити по аеродрому, - згадує Любов Василівна. - Але з нашої квартири цього не було видно, лише чутно. Спочатку подумала, що це військові навчання, адже, крім льотчиків, у Чугуєві є й танкісти. О сьомій вдарили вже по житлових будинках. Попало між нашою і сусідньою п’ятиповерхівкою.
На фото будинок чугуївців після вибуху. 24 лютого 2022 р.
Від цього удару загинув 13-річний Антон Тарасенко. Про загибель хлопчика в результаті обстрілу п'ятиповерхівки № 157 у мікрорайоні «Авіатор» тоді писали майже всі провідні українські інформагентства. Родина Антона саме збиралась виїздити, він вибіг до машини, і туди прилетів снаряд. Будинок загорівся. На момент приїзду рятувальників і «швидкої» на другому і третьому поверхах горіли балкони, на четвертому - квартира. Були поранені. Рятувальники евакуювали 15 жителів.
І якщо перша жертва війни у Чугуєві для українців, які у той чорний день читали новинну стрічку, залишилась просто невідомим їм хлопчиком, то Любов Василівна важко пережила цю смерть. Адже Антона вона знала з дитинства, він був її вихованцем. Як і багато хлопців і дівчат, що проживали поряд, адже раніше жінка працювала помічником вихователя у дитсадку. Але після того, коли у чоловіка стався інсульт, залишила роботу, аби доглядати за лежачим хворим. Тоді їй лишалось до пенсії лише два роки.
- При першому ударі по будинку з вікон посипалось скло, - згадує жінка. - Я інстинктивно нахилилась над чоловіком, закривши його від уламків. Чоловіка не зачепило, мені посікло спину.
Полковник авіації Володимир Правдивець давно казав дружині про ймовірність повномасштабного вторгнення росії. Водночас сам гнав від себе ці думки, каже переселенка.
- Коли полетіли вікна, чоловік сказав: «Любо, це - війна!», - занурюється у неприємні спогади Любов Василівна. - Я схопила його і винесла у коридор. Встигла це зробити до другого вибуху. Звідти невістка і онука допомогли мені витягнути Володимира у під’їзд, вже там ми його одягали. Він хоч і худенький був, але ось так щоб підняти і тягнути людину - важко. Потім знайомі дивувались, як змогла його винести. Не знаю, кажу. Мабуть, на емоціях.
«Якби росіяни обшукали, нам би було непереливки»
Що робити далі, було незрозуміло. Володимиру Миколайовичу ставало гірше, тож викликали «швидку». Чекали довго. Не дочекавшись, жінки спустили його на перший поверх. Любов Василівна пішла просити допомоги у поліцейських. Пояснила, що чоловік - інвалід першої групи. Повернутись у розбиту квартиру вони не можуть, а куди йти, не знають.
Поліцейські порадили йти на аеродром, де стояв літак, до якого мав під'їхати евакуаційний автобус. Його, на жаль, так і не дочекались, але за дві години підійшли волонтери, які запропонували їхати в Іванівку - село в Чугуївському районі. Мовляв, там безпечніше. Розуміючи що це краще, ніж залишатись на вулиці, родина Правдивців погодилась їхати.
В Іванівці їх поселили у підвал школи. У ньому переселенці пробули з 24 лютого по 7 березня. Любов Василівна каже, було дуже важко. Дуже незручно, зокрема, було роздягати і одягати хворого. Крім ліків, потрібні були і підгузки.
- Велике спасибі і низький уклін жителям села, - каже жінка. - Вони зразу ж кинули клич, і нам почали нести памперси, скільки у кого було (хто - два, хто - три, хто - більше). Приносили нам і їжу, і речі.
Єдине, з чим не могли допомогти іванівці, з лікарем - його у селі не було. Тоді Любов Правдивець звернулась за допомогою до місцевої влади, аби допомогли виїхати.
«Але то машини не було, - згадує переселенка, - то дорога обстрілювалась».
З часом Правдивці лишились у підвалі самі. Всі, кому було куди повертатись, повернулись.
- А ми ж не могли просто сісти у візок і поїхати, - пояснює Любов Василівна. - Це далеко. Кілометрів сорок від Чугуєва.
Нарешті змогли дістати телефонний номер депутата-волонтера і зателефонували. Він сказав чекати машину з водієм.
- Велике спасибі і депутату, і водію! Повернусь - обов’язково віддячу, - продовжує розповідь жінка. - Ми благополучно виїхали з села, але по дорозі потрібно було заїхати ще у село Волохів Яр, аби забрати жінку з двома дітьми. Їдемо і бачимо спереду залишки розбитої техніки. Російський блокпост! Повернутись не можемо - нас вже побачили. Перехрестились і поїхали! Змогли проїхати і жінку з дітьми забрати.
Нас просто не обшукували. Мабуть, лежачий інвалід на передньому сидінні їх зупинив. Якби росіяни обшукали, нам би було непереливки. Адже з собою везли документи синів і їх медалі учасників АТО!
А вже коли родина повернулась у Чугуїв, то дізнались, що в Іванівську школу заїхали автобуси з росіянами. Розминулись з ними на 20 хвилин! Пощастило.
«Це був його останній виліт у небо»
У Чугуєві їх знову поселили у підвал, але, на щастя жінки, її чоловікову дали ліжко. їй довелось спати на стільці.
Матері й батьку допомагала донька, яка тоді жила у Чугуєві. Незважаючи на те, що сама була багатодітною матір'ю, виховуючи п'ятьох, знаходила час і можливості, аби принести підгузки і ліки.
Від місцевої влади помочі знов не дочекались. «Мені казали: «Таких, як ви, у нас - 92 %, - згадує переселенка. - Я їм відповідала, що ми - не проценти, ми — люди».
Оскільки обстріли ставали частішими, родина знову задумалась про виїзд. Волонтери спочатку відмовляли. Мовляв, такому інваліду потрібна спецмашина. Любов Василівна відповідала, що їй достатньо три місця: два - для чоловіка, аби ліг, одне - для неї.
Врешті-решт 14 квітня подружжя вивезли у Полтаву, де вже знаходилась їх донька з дітьми. Поселили у дитсадок. На поверх, а не у підвал! Після майже двох місяців життя у темряві це здалося розкішшю.
У Полтаві побули лише три дні. Далі вирішили їхати у Прилуки, куди гукав молодший брат Володимира Миколайовича. Полтавський військкомат виділив машину - і 18 квітня родину Правдивців зустрічало місто на Удаї.
- Нічого не віщувало біди, але вона сталась, - стишує голос Любов Василівна. - Мабуть, вибух у Чугуєві дарма не минувся, і у чоловіка стались чергова контузія й інсульт. 12 травня Володимира Миколайовича не стало. Це був його останній виліт у небо. Помер на рідній землі. Тут він народився, тут виріс, тут закінчив школу № 13.
«Вірю в своїх дітей і онуків, вони не дарма там знаходяться»
Жінка дуже вдячна брату чоловіка Василю Миколайовичу, який їх прихистив. Вдячна сусідам, з якими дуже здружились і які постійно допомагають. Але й сама, каже, відчула, що має допомагати. А тут і нагода сталась. Зателефонував син, який нині воює на донецькому напрямку. У бесіді обмовився, що його підрозділ потребує маскувальні сітки. Любов Василівна з невісткою Ольгою і онучкою Настею звернулись за ними до прилуцьких майстринь-волонтерок.
- Ми взяли шість сіток і понесли їх на «Нову пошту», - згадує недавні події переселенка. - Коли хлопці їх отримали, прислали нам фотографії, як прилаштували. Це була гордість, що вдалось щось корисне зробити для наших хлопців!
Невдовзі жительки Чугуєва вже й самі взялись плести сітки і «химери».
- Робота це не важка, - розповідає волонтерка. - Якщо хтось сумнівається, чи зможе, приходьте - тут навчать. Краще побути серед людей, ніж сидіти вдома і постійно себе «намотувати». Я теж сумнівалась спочатку, чи зможу, чи вдасться у мене щось зробити у незнайомому місті з незнайомими людьми. Але вдалось. І з людьми я здружилась.
А недавно Любов Василівна побувала у рідній квартирі. Підрозділ її сина вивели у Черкаси, аби бійці два-три тижні відпочили. Син зразу ж приїхав до рідних у Прилуки. Звідси всі разом поїхали у Чугуїв.
- Кажуть: місто-привид, а це мікрорайон-привид, - ледь не здригається від побаченого жінка. - Віконні рами бовтаються на вітрі. І жодної живої душі. Воронка від першого удару так і лишилась. Вдома ні світла, ні води. Розбиті не лише вікна, а й раковини і унітаз.
Через місто рашисти пройшли, не зупиняючись. Ростовською трасою пішли далі на Харків, розташований за 40 кілометрів. Під Харковом наші оборонці їх зупинили, а згодом далеко відкинули.
Позабивавши вікна квартири дерев'яними плитами, Правдивці того ж дня повернулись у Прилуки. Але оптимізму переселенка не втрачає.
- Війна, думаю, вже скоро закінчиться. Вірю в своїх дітей і онуків, вони не дарма там знаходяться. Вони у мене орли. Україна переможе!
ПІСЛЯМОВА. Просто під час нашої розмови з Любов'ю Правдивець за сітками і химерами прийшли військові. З собою принесли грамоту з формулюванням «за активну життєву позицію, підтримання бойового духу військовослужбовців, високий патріотизм та допомогу Збройним Силам України» за підписом командира військової частини А4245 Юрія Лісняка. Грамотою нагородили керівницю волонтерського руху Вікторію Вольвич.
Джерело: газета “Прилуччина” + “Прилучаночка” від 24.11.2022, Андрій БЕЙНИК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.