Військовій медик Людмила Гриценко розповіла, як проходить службу під Бахмутом на Донеччині
По одній з борзнянських вулиць ішла жінка у військовій формі й букетом квітів. Це Людмила Гриценко поспішала в гості до батьків. Вона не бачила свою родину рівно сто шість днів, відколи пішла добровольцем у ЗСУ і стала військовим медиком. Як зустріне її мама, якій нічого не сказали, щоб зробити сюрприз? Подумки йдемо далі разом із нею. Коли Люда схвильовано підійшла до рідного подвір’я, мати не повірила власним очам, кинулася в обійми дочки й могла тільки плакати. Більшого щастя годі й уявити...
За потребою на фронті на другому місці після військових стоять медики. Вони потрібні особливо там, де ворог нещадно посипає снарядами. Після кожного такого прильоту на місце виїжджають медичні екіпажі, цілодобово готові надавати першу медичну допомогу. В одній із таких, під Бахмутом на Донеччині й проходить службу героїня нашої публікації.
Народилася й виросла Люда в Борзні, а після закінчення школи поїхала навчатися на медсестру в Конотоп.
- Мабуть, класі у восьмому, по телевізору транслювали телесеріал «Тайговий роман». Там головна героїня - медик. Добра, чуйна, уважна до пацієнтів... Вона мене й надихнула на цю стежину,
- каже Людмила.
Трохи більше року пропрацювала медсестрою в селі, а потім влаштувалася на декретне місце в райлікарню Конотопа. Згодом її перевели операційною медичною сестрою в хірургічне відділення, далі - старшою медичною сестрою операційного блоку.
Тут, у Конотопі, звили з чоловіком сімейне гніздечко. Старша донька підросла й теж вирішила піти маминим шляхом
- вступила до Сумського медичного коледжу, підростав молодший братик... аж тут - війна, обстріли, страх.
- Суми окупували і я не могла забрати звідти дитину, - згадує перші дні повно- масштабного вторгнення Людмила. - Дивилася новини, прямі ефіри, які люди викладали в соцмережі. Бачила, що там робиться, і розуміла, що мені треба якось дочку витягнути. Там стояли «орки» і «шманали» машини. Та дякую, допомогли добрі люди й вивезли її із Сум. Дочка, коли була ще в Сумах, в Телеграм мені прислала фото, як ракета влучила в будинок, де були загиблі мама, тато і дитина років 8-9. Хлопчик. Вони лежали втрьох на землі, закривавлені, без ніг. Ця картина була такою, що навіть важко пояснити. І саме тоді для себе вирішила, що якщо зможу чимось допомогти, то мушу це зробити. Не змогла просто сидіти вдома, знаючи, що нашим хлопцям на передовій потрібна медична допомога.
Нікому нічого не сказавши, Людмила звернулася у військову частину й сказала, що хоче служити. Жінка розуміла, що всі домашні будуть проти, тому сказала, що її викликали у відділ кадрів і мобілізували. Уже перед самим виїздом на Донеччину чоловік почав здогадуватися, що й до чого.
- Ми повинні були о шостій ранку виїжджати. Я всю ніч не спала, бо чекала дзвінка, після якого могли дати на збори тільки одну годину, щоб прибути на ППД (пункт постійної дислокації - Ред.). Чоловік теж майже не зімкнув очей, дрімав і сказав на прощання одну-єдину фразу: «Людо, ну що ж ти наробила? Ти хоч це усвідомлюєш?!». Та я зробила вибір, навіть не сказала ні батькам, ні сестрі. То вже потім я по телефону сказала мамі: «Не дай Боже, щось зі мною трапиться,
- не плач. Я була готова йти туди, де опинилася».
У травні Людмила вже була в Бахмуті. Перед цим пройшла підготовку з інструкторами, які розказували й показували, як кожна медична сестра, яка прикріплена до екіпажу, повинна працювати з лікарем в унісон. Бойове хрещення Людмила, мабуть, пройшла в екстреній ситуації перед виїздом: ракета влетіла на пляж, привезли поранених. Кожна бригада брала собі людину й з нею працювала: зупиняли кровотечу, підключали крапельниці, перемотували, обробляли опіки.
- У перші дні, коли ми приїхали в гарячу точку, я до цього ніколи так близько не чула вибухів, - каже співрозмовниця.
- Під Конотопом, коли росіяни стояли, то чула, що стріляли з танків. Але то було зовсім не те. Тут - ракети, САУ, після яких земля ніби втікає з-під ніг. Спочатку було страшно, але тільки за одне - щоб були цілі руки й ноги. Якщо смерть миттєва, це не боляче. Хоча коли виникають екстремальні ситуації, ти про це навіть не думаєш. Мізки відключаються й ти просто робиш свою роботу, - каже вона.
Коли прилітає ракета - екіпажі напоготові й поспішають на виїзди: вивозять людей з-під обстрілів, надають невідкладну допомогу відправляють у шпиталь. І таких виїздів дуже багато, тож розслабитися часу практично немає. Але тут кардинально змінюється ставлення до життя, впевнена Людмила.
- Я, мабуть, більше стала цінувати кожен день. Коли була цивільною, чекала якогось свята, особливої події. А зараз проживаю кожен день і просто щаслива тільки від того, що цей день для мене настав. На світ стала дивитися зовсім іншими очима. І на людей також. Дуже багато зустріла розчарувань, коли приїжджала додому на п’ять днів: здорові чоловіки п’ють каву й розповідають, як повістки розносили по дворах, як вони, побачивши патрульну машину, втікали. Ти ж - кремезний чоловік, і в тебе совісті вистачає таке розказувати?
Хлопці, які були на передовій, зовсім інші. Вони переживають не за себе, а за своїх побратимів. У нього травма, зір «полетів», слух відібрало, а він, командир одного з батальйонів, каже: «Ні, я не хочу до шпиталю. У мене хлопці там, в окопах. Дайте якусь пігулочку від контузії й відправте назад». Це така в людина сила волі, що йому все одно, що далі буде гіршати здоров’я, може і взагалі осліпнути. Він переживає за своїх людей.
Не дивлячись на всю небезпеку, Людмила любить свою роботу і знає, що робить корисну справу не за якісь нагороди чи привілеї, а за просте людське «дякую». І пам’ятає, що найголовніше в її професії — милосердя.
Дуже важливо, що її вибір усе-таки прийняла сім’я. Чоловік жодного разу не поскаржився, що йому самому з дітьми тяжко, хоча Люда це відчуває. А діти?
Вони просто чекають маму.
- Таких, як мій чоловік, ще треба пошукати, - каже військовий медик. - Постійно мені нагадує: «Одягай шолом. Ми тебе чекаємо. Ти нам потрібна». І це найцінніші в світі слова.
Війна закінчиться, я повернуся до своїх обов’язків. Буду все це згадувати, як страшний сон. Дуже б хотіла якнайшвидшої перемоги. А хлопцям на передовій і всім нашим людям - щоб Бог їх вберіг від усього страшного. У кожного є мама, дружина або чоловік, діти... Щоб вони всіх-всіх дочекалися.
Газета "Вісті Борзнянщини", від 22.09.2022, Людмила ШУЛЬЖИК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.