Волонтер та благодійник Олександр Сова: «Якщо в країні йде війна, бути осторонь не вийде ніколи»
Поки росія воює проти України, Україна воює за весь світ. І в цій війні разом з військовими є окремий надважливий фронт - волонтерський. Наразі волонтерська діяльність зосереджена на двох напрямках: допомога армії та підтримка громадян, які постраждали через військові дії', біженців та внутрішньо переміщених осіб. Відверто про волонтерство, мотивацію до нього та діяльність Благодійної організації «Благодійний Фонд «Фундація народу України» у розмові з очільником Фонду Олександром Совою.
На фото Олександр Сова поряд з українським захисником
— Олександре Володимировичу, ще не так давно добрі й безкорисливі справи у нас сприймалися за дивину. Столичні Майдани і затим початок військових дій на Сході країни стали для нас тією кризовою ситуацією, коли волонтерство, так би мовити, «прокинулося» й сьогодні працює особливо потужно. Люди збирають та відправляють на фронт гуманітарні вантажі з продовольством, ліками та речами першої необхідності, збираються коштами на військове спорядження й тактичну амуніцію, словом, допомагають одне одному в будь-який доступний їм спосіб. Ваша волонтерська діяльність базується здебільшого на роботі благодійного фонду. Чому саме так?
— Якщо в країні йде війна, бути осторонь не вийде ніколи. На сьогоднішній день дуже багато небайдужих людей об’єдналися задля допомоги нашим військовим, і наша Носівщина тому не виняток. Ми дуже тісно співпрацюємо й з нашими місцевими волонтерськими організаціями, волонтерами і благодійниками, котрі з перших днів широкомасштабного вторгнення активно включилися в цю роботу. Власне, з неї починали й самі, вступивши до лав ГО «Захисник».
З перших днів ситуація була напруженою. Через часткову окупацію території Чернігівщини й Київщини у місті могла наступити гуманітарна криза. Населення потерпало через відсутність стратегічних продуктів харчування, засобів гігієни, пального, а головне, ліків. Але все одно, ризикуючи здоров’ям та навіть життям, люди якось намагалися прорватися у бік столиці, де з цим було трохи легше. Кілька разів за пальним для наших бійців вирушали й ми. А наприкінці березня до нас звернулася територіальний менеджер «Соціальної аптеки» Ірина Набок з проханням привезти зі столичного складу партію ліків.
За першою поїздкою була наступна, потім ще. Таким чином, можна сказати, що не ми обрали волонтерство, а воно саме обрало нас: співпрацюючи з фармацевтами ГО «Захисник» було налагоджено поставки ліків та медичних засобів для мешканців Носівської громади.
На жаль, після звільнення нашої території від рашистів, активна фаза війни не завершилася, а тільки змістилася в інші регіони, де продовжувалися кровопролитні бої.
У травні на нас вийшли наші земляки-побратими з 58-ї бригади, яким після важких боїв на сході потрібні були генератори, радіостанції, біноклі, газові балони, саперні лопатки та інші необхідні для облаштування армійського побуту речі. Ми оголосили збір коштів і через деякий час завдяки небайдужим людям все необхідне було відправлене за призначенням.
Разом з тим зіткнулися з іншою проблемою: нам раді допомагати не тільки прості, звичайні люди, а й професійні волонтерські організації, громадські організації та благодійні фонди, у тому числі й зарубіжні, надаючи гуманітарну, матеріальну та фінансову допомогу, але співпрацювати з нами вони можуть тільки офіційно. Так з’явилася Благодійна Організація «Благодійний Фонд «Фундація народу України», засновниками якої разом зі мною стали Сергій Колесніченко, Олег Кузов, Роман Бровко, Дмитро Артеменко, Ігор Єрко та Юрій Куциба...
— Комунікувати з потенційними благодійниками стало легше?
— Думаю, що так. Офіційний статус дає можливість для офіційних звернень, розширює коридори спілкування, налагоджує комунікації, можливо, певною мірою сприяє поглибленню довіри до волонтерів — люди розуміють, що вони допомагають не комусь загальному, а конкретним людям і їхня допомога точно піде за призначенням. Наведу такий приклад: наші земляки, військовослужбовці першої танкової бригади під час своєї короткострокової відпустки за власні
кошти для потреб свого підрозділу купили автомобіль «Мерседес». А до нас звернулися за допомогою в придбанні пального, аби в короткий строк доправити це авто на бойові позиції. Завдяки спільним зусиллям Фонду, небайдужості керівників ТОВ «Носівка-Агро» й «Маяк», за що ми їм дуже вдячні, сто тридцять літрів пального було передано й відправлено з хлопцями на передову. Іще приклад: після нашого офіційного звернення до офісів мереж «Соціальна аптека» та «Аптека доброго дня» нам пішли назустріч і допомогли сформувати замовлення на ліки першої необхідності та медпрепарати на прохання наших воїнів з сіверського напрямку.
Зверталися ми й до керівництва носівського «Формстилю» з проханням про пошиття військового однострою для наших бійців. Дякуємо, що відгукнулися.
Нещодавно до нас звернувся керівник волонтерської організації «Волонтерська північ» Ігор Бояр. У них вже є досвід роботи з багатьма, у тому числі зарубіжними благодійними фондами щодо надання допомоги мешканцям постраждалих територій, але бракує людей, які б вивчали поточну ситуацію та могли організувати доставку й адресну видачу гуманітарної допомоги на місцях. Тож запросивши нас до співпраці, він запропонував Фонду розвиватися ще й у напрямку надання адресної допомоги постраждалим від військових дій та підтримка внутрішньо переміщених осіб. Нещодавно з такою гуманітарною місією ми побували в Заворичах, мешканці яких ще й досі не повністю оговталися від перебування в них рашистів.
На знімках - волонтерські будні Благодійної Організації «Благодійний Фонд «Фундація народу Ккраїни»
П’ятдесят родин заворичан отримали від нас продуктові набори, одяг, взуття, пледи, покривала, речі особистої гігієни тощо. Приємно, що разом з «Волонтерською північчю» і нашим БФ «Фундація народу України» до формування цих наборів долучилися й мешканці нашої громади. Найближчим часом плануємо здійснити волонтерську поїздку до Старої й Нової Басані, Старого й Нового Бикова та Шевченкового, що на Київщині. Ця допомога скрізь буде адресною, з врахуванням потреб кожного постраждалого,які ми вивчатимемо з керівництвом цих громад. До речі, наразі на території нашої громади також перебуває чимало внутрішньо переміщених осіб, які також потребують уваги та підтримки. По можливості не обминаємо увагою й проблеми місцевих мешканців з числа незахищених категорій.
На перший погляд, здавалося б, ось тут, у нас, сьогодні вже налагодилося відносно спокійне життя. А, виявляється, не так і далеко, у тих же Заворичах, ще багато людей гостро потребують не тільки продуктів харчування, а й постільної білизни, кухонного посуду, теплих речей, не кажучи вже про будівельні матеріали для ремонту осель та дрова тощо. Та й на фронті від волонтерів - і дорослих, і зовсім малих, отих школяриків, котрі влітку продавали ягоди та фрукти, виготовляли й продавали прохолодні напої, браслети й заколки і виручені кошти передавали, у тому числі й нам на потреби ЗСУ - чекають реальної підтримки, починаючи від продуктів харчування до буржуйок, від термобілизни й плащів до саперних лопаток, маскувальних сіток, тепловізорів і монокулярів. Ось буквально вчора телефонували наші земляки-воїни з 80-ї бригади: хлопцям терміново потрібна термобілизна. Отож зробимо все можливе й неможливе, але наші хлопці на передовій мерзнути не будуть.
Джерело: газета "Носівські вісті" від 15.09.2022, розмову записала Катерина ГАВРИШ
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: волонтер, благодійник, Сова, Носівка