Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Кожен єгер може по слідам розповісти про життя звірів

Кожен єгер може по слідам розповісти про життя звірів

Кожен єгер може по слідам розповісти про життя звірів

За статистикою, їх лише 11 на увесь район. Вони дужі й витривалі. На роботі їм не загрожує ні рутина, ні нудьга. В задушливе літо ці люди не потребують кондиціонерів, а холодною зимою - теплих кабінетів. Вони не люблять їздити відпочивати деінде, бо найкраще відновлюють сили на роботі. Мова піде про єгерів. Наших, місцевих, які працюють у одному з найбільш «лісових» районів області.
Їхня професія така ж древня, як і саме полювання (єгер - від нім. іадег - «мисливець»). І, на відміну від інших, зазнала не таких уже й великих змін: одними з головних вимог до її представників упродовж століть залишаються уміння «читати» сліди на снігу і на землі, помічати найменші зміни в поведінці тварин і птахів.
Решта - справа нехитра, хоч і потребує певних навичок: здійснювати облік тварин та пернатих, оберігати мисливське угіддя від браконьєрів, споруджувати для тварин годівниці та солонці... Щоправда, останнім часом у єгерів з'явився новий обов'язок: догодити клієнту.
Втім, про все - по порядку.

Як бідні родичі…

Голова районної ради УТМР (з 1993 р.), професійний мисливствознавець Микола Мураха розповідає про своїх єгерів (їх троє) з непідробною повагою: працюють на совість, хоч умови роботи далеко не ідеальні. У кожного - обхід площ близько 17 тис. га, а з транспорту - один на всіх трудяга УАЗ. Зрозуміло, не вчора з конвейєра, потребує ремонту. Та й чи далеко на ньому заїдеш, якщо на місяць, коли нема полювання, виділяється всього 150 літрів пального?
Ні формою, ні хоча б дешевими телефонами єгері не забезпечуються. Місячна зарплата кожного (працюють на півставки) складає 450 грн.
- Назвіть хоча б три причини, що утримують від подання заяви про звільнення, - звертаюсь до єгеря з 10-літнім стажем Миколи Апецька.
- Мій батько 15 років пропрацював єгерем, - замість відповіді починає мій співрозмовник. - Коли мені було 6 років, вперше взяв з собою на роботу. Вчив розпізнавати сліди, розказував про життя звірів і птахів. А рушницю дав у руки тільки в 16. Він був «правильним» єгерем, поважав закон. І полював  без фанатизму.   Казав: трофей - не обов'язковий, головне - процес.
Я в цьому хотів бути «як батько». Мріяв швидше одягти форму, як у нього, отримати «моторку» - їх більше 30 років тому видавали єгерям через кожні 4 роки.

Хто ж тоді знав, що так усе зміниться?

Тепер Апецько-молодший возить сіно, віники з крушинами (для лосів, косуль), кукурудзу, картоплю, буряки (для кабанів) у ближні годівниці, що кілометрів за 10, своїм, гужовим транспортом. Для дальніх бере УАЗа.
На облік чисельності звірів і птахів - коли пішки, коли на велосипеді чи скутері. На них часто – і за браконьєрами. (Ото вже тішаться в своїх «крутих» іномарках!).
Слухала його, і згадала слова голови райради УТМР:
- У нас - ні місцевого еколога, ні державного мисливствознавця. Рейди здійснюємо тільки спільно з правоохоронцями.
Судячи з інформації судді райсуду Валентина Лихошерста, рейди (принаймні у 2009 році) результативними не були: з початку року в суді розглядали справи, що стосувалися лише незаконного вилову риби. Але це - вже інша історія.
Самотужки покращити ситуацію їм, зрозуміло, не під силу: районна організація УТМР існує в основному за рахунок членських внесків і продажу відстрілочних карток. А зареєстрованих мисливців не набирається і трьох сотень. Виходить - заробляють копійки. Відполювання в мисливських угіддях теж невеликий зиск.

Під крилом у Хазяїна

Мисливське господарство «Єлінський ліс» з'явилося на теренах Щорсівщини в 2003 році. Орендовані (на 25 років) мисливські угіддя загальною площею 37 тис. га відмежували аншлагами і почали роботу по відтворенню поголів'я диких тварин. Основне навантаження лягло на плечі єгерів (їх 8 із 15 працюючих у «Єлінському лісі»).
Справи швидко пішли вгору. Незабаром був споруджений будинок відпочинку мисливців (відомий серед загалу як готельний комплекс), куди почали навідуватися любителі організованого полювання. Відтоді до звичних єгерських обов'язків додалися й інші: обслуговування клієнтів з виконанням їхніх мисливських забаганок.   Хтось хоче вполювати кабана з іклами певного розміру, хтось замовляє косулю з визначеною конфігурацією ріжок).
За примхи клієнт платить немалі гроші. Скажімо, лише одноденна ліцензія на кабана коштує 2 тис. грн., на косулю - 800 грн. Це - за умови, якщо полювання з трофеєм. Втім, інакше може бути хіба у виняткових випадках, бо єгері обходи знають, як свої п'ять пальців (вони в ТОВ за площею втричі менші, ніж у районній організації УТМР). Транспортні засоби (їх шість) - на вибір, радіозв'язок діє безвідмовно. Тварин - достатньо. Словом, не вцілити може хіба що п'яний. Але перед початком полювання таких, як правило, нема. Після – інша справа. Тим більше, що єгері і трофей на базу доставлять, і оброблять його, як належить.

- У нас усе згідно з існуючими правилами, - розказує директор ТОВ «Єлінський ліс» Ігор Мося. - Кожен клієнт пред'являє необхідні мисливські документи, з ним укладається договір на проведення мисливського туру, проводиться інструктаж з техніки безпеки...
І обробний цех тут обладнаний за всіма правилами, і дозволи з управління ветеринарної медицини є. А головне - єгері, про яких мова, знайшли повне застосування своїм талантам. На роботу йдуть із задоволенням, хоч отримують мінімальну зарплату (щоправда, є ще премії і певні пільги), їм комфортно працюється, бо про все дбає Хазяїн. Саме так вони називають людину, що орендувала мисливські угіддя. Його ім'я відоме мало кому. Подейкують, родич одного з керівників держави.
«Дякуючи цій людині мої онуки побачать живих тварин не лише в зоопарку», - любить повторювати Ігор Мося. Єгері вдячні Хазяїну, що не дав професії «вимерти».


Клієнти (праворуч) з єгерями ТОВ "Єлінський ліс" після вдалого полювання на лося (знімок минулих років; нині полювання на лося не ведеться)

Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: полювання, звірі, єгер, Марія Ісаченко

Добавить в: