Що тримає «міняйл» на ринку?
При вході на Центральний ринок Чернігова чи не першими нас зустрічають чоловіки середнього віку, примовляючи: «Рублі, долари, євро…». На вокзалі, коли приїжджає автобус чи інший транспорт з Республіки Білорусь, знову чуєш оголошення "повного "списку". Навіть біля банків на вул. Рокоссовського в іномарках сидять хлопці, які пропонують купити або продати долари чи євро. Це «міняйли» - нелегальні торговці валютою. Їхня діяльність офіційно заборонена, тому, обмінюючи валюту, вони скоюють адміністративне правопорушення, яке карається штрафом. А поряд на ринках та на вокзалі стоять правоохоронці, які стежать за порядком. Така ось співдружність…
Деякі «міняйли» вже з чималим стажем. Цікаво, що тримає їх тут? Небажання працювати, астрономічні заробітки, чи, може, бракує робочих місць на заводах та фабриках?
Підходжу до одного з «міняйл». Це чоловік років 30. Він пропонує обміняти долари. Я пояснюю, що хотіла б узяти в нього інтерв'ю (звісно, без вказування імені, і ніякого фото). Він злякано розвертається і йде геть.
Підходжу до іншого. Знову безрезультатно.
- Це не робота, це виживання! Наша держава змусила мене стояти ось тут, під дощем, цілий день. У мене червоний диплом Київського політехнічного інституту. А я на ринку валюту міняю. Чи є у вас ще запитання? - мимохідь мовив один з них.
Але нарешті пощастило: невисокий чоловік згодився анонімно дати коротеньке інтерв'ю.
- Давно вже працюєте на ринку?
- Ще в 90-ті починав…
- Тоді заробітки були більшими?
- Вони майже не змінилися. Проте в 90-х можна було «взяти» капітал і відкрити свій бізнес…
- Тепер що заважає?
- Мільйона сьогодні тут не заробиш…
- А раніше?
- А раніше 10 тисяч на відкриття своєї справи вистачало.
- То чому ж не пішли в бізнес?
- А я пішов! Проте не склалося: не тих партнерів узяв…
- Скільки сьогодні заробляєте?
- Цього сказати не можу. Але це не мільйони, і навіть не сотні тисяч. Далеко до цього. Нині - просто заробіток на життя.
- А легше коли працювалося?
- Знову таки, в 90-х. Тоді конкурентів було менше, а сьогодні - банки, обмінні пункти та й «міняйл» побільшало.
- А долари в банку купуєте?
- Буває іноді.
- Ви кожен на себе працюєте, чи є якісь групи?
- Кожен на себе.
- Але ж вас багато тут стоїть… Не сваритеся через клієнтів?
- Ні. Клієнт сам вибирає, до кого підійти, щоб обміняти гроші. Тому такі конфлікти не виникають. Ми працюємо чесно, хоча й нелегально.
- Який сьогодні курс у вас?
- Здати долар можна по 8 грн. 15 коп., купити - по 8 грн. 18 коп. (один з найвищих курсів у банках Чернігова на той момент становив 8,12/8,18 грн. за 1 долар - Авт.). Найбільш нормальний спред - це три одиниці. На одній копійці сьогодні не заробиш: це багато треба доларів обміняти.
- Білоруси підходять?
- Так, але коли карантин ввели, їх трохи поменшало: мабуть, грипу бояться. А може вже закупили, що їм треба було. Ось перед Новим роком їх знову побільшає… Тоді можна буде заробити.
- Сьогодні говорять, що у «міняйл» є можливість заробити: з 20 листопада курс у банках не може змінюватися протягом дня. До того ж при обміні суми понад 15 тисяч гривень потрібен паспорт, а у квитанції вказуватимуть прізвище клієнта, а якщо більше 50 тисяч - ще й номер, серія паспорта та ідентифікаційний код. Як вважаєте, навіщо Нацбанк ввів такі обмеження?
- Напевно, щоб стримати падіння гривні. Серед людей, а останнім часом і аналітиків, ходять чутки про те, що долар буде коштувати 20 гривень. Мабуть, тому й вживають заходи, щоб не допустити цього. Проте будь-які зміни у валютній політиці вносять хаос. Тому й можна трохи заробити впродовж цього періоду. А з іншого боку, у багатьох банках сьогодні є так звані «чорні» каси й «чорна» готівка. До того ж чи не кожен «торгаш» та бізнесмен заробляє ще й на валюті: хоче вигідно обміняти і на цьому заробити.
- Ви добре орієнтуєтеся в економіці, до того ж знаєте внутрішні, негласні правила ринку. Можливо, варто грати на біржі?
- Не хочу. На біржі надто жорсткі правила: можна багато виграти, але можна й усе втратити. У нас тут спокійніше: якщо й програю, то багато не втрачу. До того ж можна на якийсь час відійти від справ, перечекати, знову повернутися. На біржі так не вийде. Крім того, аби бути успішним трейдером, потрібно знати усю термінологію, сленг, а ще мати розвинену інтуїцію та везіння.
- Ким Ви працювали до того, як стали «міняйлом»?
- За освітою - електрик, працював на «Хімволокні», в армії служив… А потім почав заробляти на життя обміном валют…
- Ваша діяльність заборонена. Але напроти стоять міліціонери. Як з ними домовляєтеся?
- А це патрульно-постова служба, вони роблять свою роботу: слідкують за порядком, щоб ніхто не бився, не хуліганив. З нами «працюють» інші люди, які ходять у цивільному і яких треба знати в обличчя…
P.S.: Отакі вони, «міняйли». Хто з вищою освітою, хто й зовсім без. Вони обрали собі таку долю. Життя навчило добре розбиратися в економіці, фінансах, прораховувати свої кроки наперед. Не дивно, що з них можуть вийти успішні бізнесмени (половина сьогоднішніх успішних - це колишні хлопці з ринків та вокзалів). Чи завдають вони збитків українській економіці? Звісно, адже працюють «в тіні». Але їх не чіпають правоохоронці, хоча в пресі й з'являлася інформація про те, що затримали нелегальних обмінників валюти. До речі, тепер штраф загрожує й громадянам, які користуються послугами «міняйл». Тоді чому ж люди йдуть купувати чи продавати долари на ринок, коли поряд - обмінник, банки? Усе дуже просто: по-перше, курс більш вигідний; по-друге, працюють вони чи не цілодобово (тоді як з початком проблем у фінансовій системі України багато відділень фінустанов обмежили режим роботи і не працюють у вихідні); по-третє, долари та євро у «міняйл» завжди є, а у банків бувають періоди дефіциту валюти; по-четверте, «міняйлам» не потрібні документи для обміну, тому їх послугами користуються люди, які не бажають афішувати свої доходи. Тож і не лякають ані штрафи, ані можливість бути обдуреними, адже не всі «нелегали» чесні з клієнтами.
Самі «міняйли» впевнені, що їх послугами люди користуватимуться ще досить довго, незважаючи на штрафи, заборони тощо. А все тому, що в Україні й досі діють правила «дикого» ринку. А цивілізація де?
Наталія Гарбуз, тижневик «Деснянська правда» №23 (27962)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: міняйло, ринок, гроші, валюта, Наталія Гарбуз