Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Податківцями легалізовано З тисячі 300 робочих місць

Податківцями легалізовано З тисячі 300 робочих місць

Валентин Осипенко

За досягнутими результатами податкова служба Чернігівщини - одна з кращих в Україні. Як це вдається в умовах фінансової кризи, і чи є шанси й надалі залишатися серед лідерів?.. На ці та інші запитання відповів голова ДПА в Чернігівській області Валентин Осипенко. А відбулася наша розмова в день особливий, 30 жовтня, - чергової, тринадцятої річниці з часу створення Державної податкової адміністрації України.

-  Валентине  Васильовичу, приємно, що у податківців Чернігівщини і у Вас особисто є підстави для гарного святкового настрою.
- Це справді так. Мені приємно відзначити, що за підсумками дев'яти місяців податкова служба Чернігівщини - на другому місці в загальноукраїнському рейтингу. Поступилися лише Донецькій області, де зосереджений потужний промисловий потенціал.
Ще один, не менш важливий чинник - стабільність. Адже, посівши за підсумками першого півріччя друге місце, податкова служба Чернігівщини міцно закріпилася в п'ятірці лідерів.

- Один з найголовніших критеріїв визначення рейтингу - наповнення бюджету.
-  Звичайно. Хоча при визначенні ефективності роботи оцінюються близько 150 показників.
А за 9 місяців до бюджетів усіх рівнів податківці області забезпечили збір платежів у сумі 2 млрд. 543,6 млн. грн., що на 173,9 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року.

- І це при тому, що фінансова криза відчутно позначилася на економіці Чернігівщини.

- Так, за 9 місяців нинішнього року, порівняно з відповідним періодом минулого, обсяги промислового виробництва скоротилися на 18,7 відсотка. Складна ситуація залишається в легкій, хімічній, машинобудівній промисловості, у галузях будівництва, оброблення деревини та розподіленні електроенергії.

- Які податки є найпроблемнішими?

-  Саме до таких можна віднести податки на додану вартість та прибуток. Разом з тим, позитивно вплинуло на загальні здобутки збільшення податкової бази акцизного збору як з вироблених в Україні, так й імпортних товарів.
Адміністрування податків на додану вартість та прибуток - серед пріоритетних напрямків нашої роботи. Це питання ми, зокрема, обговорювали з колективом і на останній виробничій нараді. Кожен підрозділ має розробити конкретні заходи щодо роботи з підприємствами-мінімізаторами і доповідатиме про їх виконання. Ми не можемо допускати ситуацію, коли, приміром, підприємство має мільйонні доходи, але в нього немає основних фондів, у штаті 1-2 працівники, і не сплачує податок на прибуток.

- Можна конкретніше?
-  Одне з чернігівських товариств з обмеженою відповідальністю задекларувало більше 45 млн.грн. валових доходів, разом з тим не нарахувало жодної копійки податку на прибуток. Прилуцьке  приватне  підприємство при валових доходах більше 23 млн.грн. за перше півріччя нарахувало лише 50 гривень податку на прибуток. Аналізуючи фінансову діяльність  таких  підприємств, особливу увагу звертаємо на їх взаємодію з сумнівними та фіктивними підприємствами.

- А які претензії податківців до платників податку на додану вартість?
-   Суми податку на  додану вартість, які декларують деякі підприємства, також викликають сумнів. Приміром, чернігівське багатопрофільне  підприємство при обсягах продажу майже 50 млн.грн. сплачує близько 10 тис. грн. ПДВ. І навіть, коли обсяги продажу зросли втричі, суму податку на додану вартість збільшило всього на 2 тис. грн.
Новостворене підприємство Прилуцького району при обсягах реалізації по 5 мільйонів гривень протягом двох місяців декларує податкове зобов'язання лише 2 тисячі гривень.
Серед найбільш злободенних - й проблема відшкодування ПДВ. Не секрет, ділки, застосовуючи різні махінації, намагаються привласнити з бюджету ті суми, які сплатили добросовісні платники. З початку року співробітники податкової міліції області встановили 32 факти необґрунтованої заяви на відшкодування ПДВ на суму близько 30 млн. грн. За цими фактами порушено 15 кримінальних справ.

-  Громадськість завжди цікавиться  роботою  податкової міліції...
-  За  9 місяців підрозділи управління податкової міліції викрили 88 злочинів, з яких 80 - з категорії тяжких. У 35 справах застосовано статтю 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів): здебільшого суми збитків - понад 1 млн. грн. 18 злочинів пов'язані з незаконним виготовленням, зберіганням, збутом або транспортуванням підакцизних товарів (ст. 204 Кримінального кодексу України).
У ході операції «Контрабанда-Стоп» податкова міліція спільно з працівниками митниці, внутрішніх справ та Служби безпеки вилучили з незаконного обігу товарів на суму близько 16 млн. грн., виявили 30 підпільних цехів з виробництва товарів народного споживання, у двох з них виготовляли алкогольні напої.
Під час операції «Фірма» розкрито 32 фіктивні фірми та 3 «конвертаційних» центри.
Кримінальні справи з 55 злочинів направлені до суду.

- Якими сумами вимірюється внесок податкової міліції у наповнення бюджету?
-  Управління податкової міліції  за  9 місяців забезпечило надходження до Держбюджету більше 45 млн. грн.

-  Якщо повернутися до розмови про рейтингове місце, то які податкові інспекції доклали найбільше зусиль, щоб область була другою?
- Це - Прилуцька ОДПІ, Чернігівська МДПІ, ДПІ у м. Чернігові, ДПІ у Корюківському та Козелецькому районах.

- А щодо ефективності роботи підрозділів обласного апарату?
- Слід сказати, що ДПА України визначає рейтингові місця і за напрямками роботи. З приємністю зазначу, що з часу запровадження рейтингів управління оподаткування фізичних осіб стабільно посідає перше місце в Україні. На мою думку, вони утримають лідерство й до кінця року.
Постійно на високих рейтингових місцях - відділ адміністрування податку на прибуток, управління податкового контролю юридичних осіб, відділи апеляцій та розпорядження фінансами.

-  Серед підрозділів Ви назвали управління оподаткування фізичних осіб як головного лідера в рейтингах. Показники наповнення податковою службою місцевих бюджетів багато в чому залежать від роботи саме цього підрозділу?
-  Так. Підтверджу це відповідними цифрами. За 9 місяців до місцевих бюджетів забезпечено надходження 683,2 млн. грн. платежів, що на 5,2 млн. грн. перевищує рівень відповідного періоду минулого року.
До речі, на останньому засіданні колегії йшлося про резерви наповнення не лише Державного, але й місцевого бюджетів. На жаль, нині дуже поширене явище - «конвертна» зарплата та нелегальна наймана праця. З початку року підрозділи оподаткування фізичних осіб перевірили 234 підприємства та 76 приватних підприємців щодо дотримання податкового законодавства при виплаті доходів громадянам. І під час кожної перевірки виявлені порушення, Таку високу результативність маємо тому, що до перевірок фахівці ретельно готуються, проводять попередній аналіз. Але, звичайно ж, більшість платників дотримується рамок закону.

- Назвіть найтиповіші порушення при виплаті доходів.
-  На підприємствах найчастіше директори або головні бухгалтери беруть гроші нібито на закупівлю товарів і знімають готівкою мільйони. Однак під час перевірок не можуть надати документи, які б підтвердили такі витрати. Досить часто практикується й надання матеріальних та соціальних благ громадянам без оподаткування, а також виплата зарплати «тіньовими» коштами.

-  Що скажете про нелегальних найманих працівників?
-  Завдяки податківцям, з початку року в області легалізовано З тисячі 300 робочих місць. Найбільше "нелегалів" - на ринку автоперевезень, особливо пасажирських. На маршрутах області виявлено 400 водіїв та кондукторів, які не були офіційно оформлені. Тут варто говорити не лише про втрати бюджету, але й про безпеку перевезення пасажирів.
У деревообробній галузі податківці виявили близько 200 нелегальних працівників. Останнім часом цим стала «грішити» сфера будівництва. І якщо роботодавця ставимо перед фактом, що обсяги виконаних робіт не відповідають чисельності найманих працівників, то йому нічого не залишається, як чесно зізнатися. Буває й таке, що на роботодавця працює бригада, і навіть не одна, а оформлений лише він один.
Саме якісна попередня аналітична робота гарантує стовідсоткову результативність наших перевірок. Ми маємо поставити всіх роботодавців у рівні умови перед податковим законодавством.

-  Тобто, принципи партнерства і довіри залишаються пріоритетами у роботі податкової служби.
- Саме так. Якщо раніше внесок підрозділів з фіскальними функціями досягав  6 відсотків у загальнообласному зборі податків, то тепер фахівці з податкового  аудиту  здебільшого дисциплінують платників щодо дотримання  податкового  законодавства.
Одне з основних наших завдань є налагодження партнерських стосунків з платниками. І переконливий тому аргумент - рівень добровільної сплати податків за 9 місяців становить 98,1 відсотка - один з найвищих показників в Україні.
Цьому сприяє відкритість у роботі податкової служби, роз'яснення податкового законодавства та оперативне інформування про його зміни. З початку року для платників області проведено 660 семінарів, 250 засідань «круглих столів», 490 «гарячих ліній», лише по телефону надано більше 12 тисяч консультацій.

-  А як Ви прогнозуєте завершення бюджетного року? Чи вдасться податківцям Чернігівщини утримати передові позиції в рейтингу?
- Буду відвертим, ці результати даються нам нелегко. За успіхами - велика аналітична і, наголошую, повсякденна напружена праця. Відчуваємо особливу відповідальність за те, що наша робота є соціально важливою. Тож докладемо максимум зусиль, щоб успішно завершити рік.

-   Валентине  Васильовичу, свято - це чудова нагода підбадьорити  колектив  теплими словами привітань.
-  Я вдячний всім і кожному, хто працює у податковій службі області, за професіоналізм, добросовісність і відданість справі. Щиро вітаю своїх колег, бажаю їм щастя, здоров'я, плідної роботи.
Хочу звернутися й до платників податків. У нас з вами спільна мета - все робити для того, щоб держава була економічно стабільною, щоб у нашій країні всім жилося добре.

Лідія Фальчевська, тижневик «Деснянська правда» №14 (27953)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: податки, лідери, бюджет, Лідія Фальчевська

Добавить в: