Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Малісов Ной Аронович - жива легенда

Малісов Ной Аронович - жива легенда

Військовий оркестр учбового залізничного полку пік П.Кривошеенка. 1959 рік. Ной Малісов праворуч внизу

     Вже на початку XX століття в Чернігові існувало багато військових та цивільних духових оркестрів. Цей музичний жанр й досі живий і популярний.
    
    73-річний чернігівець Ной Аронович Малісов - один із старожилів-духовиків. Пройшов шлях від вихованця духового оркестру Палацу піонерів і школярів до професійного музиканта. Був солістом в оркестрах міського парку культури та відпочинку, театру ім. Т.Г. Шевченка, військового залізничного полку, вищого військового авіаційного училища льотчиків. Наша жива легенда Ной Малі сов.
    
    - Як ви стали професійним музикантом?
    - З 1949 по 1952 рік пройшов "музичні університети" у дитячому духовому оркестрі. Першим вчителем був Борис Леонтійович Манілов. 18-річним мене взяли на ро- боту у госпрозрахунковий оркестр при міськвиконкомі. Керував ним колишній військовий капельмейстер Сергій Павлович Латишев. Грав разом із музикантами, котрі за віком годились мені у дідусі.
    
    - Розкажіть про цей оркестр.
    - Оркестр був прикріплений до міського комітету з фізкультури і спорту. Виступали на танцях. Влітку кожного дня, крім понеділка, грали по три години на танцмайданчику на Валу, а взимку у спортзалі на колишній вулиці Свердлова 30% збору залишалося нам. Госпрозрахунковим був тому, що місто не могло нас утримувати. Мало тоді ще працювало промислових підприємств. Міські керівники і населення любили наш оркестр.
    - А копи в обласному центрі виник перший професійний духовий оркестр?
    - Рівно п'ятдесят років тому було сформовано такий оркестр при міському парку культури та відпочинку. До цього багато зусиль доклав перший директор музичного училища Василь Іванович Полєвик. 1958 року колектив очолив Юхим Сергійович Балін. З ним пов'язані кращі сторінки музичної творчості Пам'ятним є виступ духового оркестру на першому каналі Українського телебачення. Але був і прикрий випадок. Після пасквіля одного із працівників парку в газеті "Советская культура" з'явилася публікація "Оркестр-загадка", у якій кореспондент без знання справи написала необ'єктивну статтю. Оркестру дорікали, що він існував, начебто, незаконно, не будучи документально зареєстрованим у Міністерстві культури УРСР. Не розібравшись, колектив, на жаль, розформували. Справедливість узяла гору через 18 років. Духовий оркестр, створений при облдержадміністрації, очолив знаний диригент Володимир Тихонович Соло-маха, який плідно працював із тодішнім музичним колективом. Зараз ним керує Анатолій Ткачук.
    
    - Порівняйте минуле і сьогодення духової музики у Чернігові.
    - У 50-70 роки і ще у 80-ті у нас існувало багато аматорських духових оркестрів у школах, на підприємствах, у деяких установах. Навіть був оркестр у товаристві слабозрячих. Музиканти грали по спеціальному нотному запису, який винайшли разом зі своїм наставником Борисом Маніловим.
    Сьогодні у місті хороші учбові духові при музичних закладах. Ми маємо прекрасні духові, естрадні, джазові оркестри у військово-музичному центрі, філармонійному центрі, міському палаці культури і у музичному училищі. У них цікаві програми, на їх концертах завжди людно.
    
    - Зараз вдома ви граєте на своєму духовому інструменті?
    - Щоб грати на ( необхідно мати здоров'я, гарні зуби і пальці, які так само важливі для музиканта-духовика, як для піаніста або скрипаля. Пішов я з оркестром на пенсію ще у гарній формі 20 років тому. Грати був радий, а підігрувати не хочу. Музика - мистецтво, яке потребує реальної творчої роботи. На жаль, з віком я вже не той, ким був раніше.
    
    По материалам еженедельника "Місто" - за 10 травня 2007 року, №19
    Сергій ДЗЮБА

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Добавить в: