У колишнього заступника голови 9 гектарів яблук
Майже під самим Черніговом, недалеко від села Халявин, по трасі Київ-Чернігів-Нові Яриловичі, у ящиках продають яблука. Червоні і з жовтими бочками, великі і маленькі.
— Звідки вітаміни? — запитуємо.
— Яблука місцеві. Он там ростуть. Це господарство «Сад Ларченка», — показує Надія Ларченко. Виявилось, це мама господаря саду. — Вибирайте. Яких вам? Ось ці, найбільші, по шість. Менші — по чотири, три і по гривні є. На компот якраз підійдуть. Тільки вибирайте добре. Можуть бути «з черв'ячком». Вони не оброблені. Сміло можна дітям давати.
У 2001 році Олександр Миколайович став фермером. У 2002-2003 роках посадив сад, за підтримки державної програми розвитку садівництва. Посадив яблуні, смородину, суниці. Почав збирати перші плоди.
У 2005 році Олександр Ларченко працював першим заступником голови Чернігівської райдержадміністрації. Через три роки керівник адміністрації змінився, довелося піти і йому. А що зараз?
— Сад виріс. Цього року зібрали 3,5 тонни. Врожай невеликий. Минулого року було більше яблук, — розповідає Олександр Ларченко. На зустріч він приїхав на темно-бордовому «Ніссані», в діловому костюмі, строгому чорному пальті. Дуже солідний чоловік.
— Невже все це за яблука придбали? — поцікавилася я.
— Останні роки господарство «Сад Ларченка» перестало бути збитковим. Сад підріс і почав плодоносити. З минулого року вийшли на мінімальну рентабельність. Із саду все-таки можна жити. Але їздити на такому авто не вийде. Максимум — «Жигулі» «сімка», — усміхнувся Олександр Миколайович. — У нашої сім'ї є ще одна справа — приватне підприємство «Аксіома». Це — експертно-оціночна та землевпорядна фірма. Гроші, одержані там, допомагали тримати сад на плаву.
У господарстві — 9 гектарів яблунь (три гектари літніх і осінніх сортів і шість зимових), півтора гектара смородини і гектар суниць.
— Саме суниці та смородина дозволяють триматися, доки ростуть яблука, — сказав господар.
— Де реалізуєте продукцію?
— Намагаюся «прикормити» точку під Черніговом, у бік Білорусі. На базар не вожу. Все свіже, тільки з саду. Тут зірвали і тут же реалізуємо суниці, смородину, яблука. Ні на сік, ні на йогурти не здаємо. Фрукти і ягоди мають бути свіжими. Тільки смородину продаємо південно-східним закупникам.
Ні людей, ні яблук у саду вже нема. Тільки сторож із собачкою.
— Ось тут буде озеро, — показує Олександр Миколайович на великий котлован. — Планую зробити крапельне зрошення. Адже клімат стає сухим.
А там буде фруктосховище. А це будинок. Планую тут жити із сім'єю.
— Хто працює у саду?
— Ми прагнемо створити тут родинне гніздо. Он матуся моя допомагає продавати. Тато Микола Ларченко (колишній голова СТОВ «Прогрес») тримає невеличку пасіку, п'ять вуликів. Жінка Лариса допомагає. Обидві доньки зараз у Києві. У саду бувають мало.
Також наймаю сезонних робітників. Збирають смородину, суниці. Яблука ми самі зібрали, родиною.
— Чи крадуть із саду? Як боретеся?
— Крадуть, але цим я серця не краю — просто намагаюся цьому якось протидіяти. На тому тижні сам одного упіймав. Чоловік на велосипеді приїхав за яблуками. Сплутав, мабуть, зі своїм садом. Каже, йому знайомий порадив. Якщо радили, значить шириться слава про сад.
До речі
Чий сад кращий - Ларченка чи Брайка?
У Чернігівському районі сади сільгосппідприємств та фермерських господарств займають 276 гектарів. Найбільший сад у Ягідному. 155 гектарів належать державному господарству «Чернігівське». З них 127 плодоносять. 19 гектарів саду дають урожай у Кувечичах, на землях виробничого кооперативу «Полісся». 9 гектарів займає сад Ларченка. 6,2 гектара — сад фермерського господарства «Ранок» у Количівці. Його ще називають садом Брайка. Тому що заснував цю справу Володимир Брайко, колишній голова Чернігівської райдержадміністрації. Там теж ростуть яблуні, смородина та ін.
Виходить так: і Олександр Ларченко, і Володимир Брайко працювали у райдержадміністрації. Хто з них ліпший держслужбовець, визначити важко. А от чий сад найкращий?
— Сад Брайка чи сад Ларченка найкращий у Чернігівському районі? — запитала жартома (жартома, панове!) заступника начальника управління агропромислового розвитку Чернігівського району Галину Дешуру.
Галина Василівна відповіла відразу:
— Найкращий сад — у Ягідному. Він найбільший і дає добру віддачу.
Загалом в області 4328 гектарів-садів. Плодоносні з них 4029 гектарів. Найвідоміші сади, окрім уже названих: фермерське господарство «Добродій-Агро» в селі Білошапки Прилуцького району (42 гектари саду) та садівницько-фермерське господарство «Золотий Пармен» у Коропі. Цей сад займає 60 гектарів, з них 46 плодоносять. Продають саджанці яблунь, смородини.
Олександр Ларченко: "Цим деревам вже п'яте літо"
Марина Забіян, Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» №42 (1222)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: сад, яблука, Марина Забіян, Ольга Макуха