Що з моря привезти? Може, кору?..
Сотні хворих у п'ятнадцяти областях, люди панікують. Проте, чернігівські лікарі в повній «бойовій» готовності - епідемія кору в Україні набирає все більших обертів. Але санепідеміологічна служба запевняє: ситуація в регіоні стабільна, й випадків зараження немає. Себто, вірус на Чернігівщині не було підтверджено ні клінічно, ні лабораторно. Принаймні, поки що.
- Прикро, що для багатьох відпочинок може завершитися лікарняним, - каже лікар вищої категорії, педіатр Чернігівської міської дитячої поліклініки №1 Любов Загатна. - Куди найчастіше їдуть у відпустку та під час канікул? На узбережжя моря чи в гори, а саме там нині лютує вірус...
За словами медика, від епідемії найбільше потерпають Одеська й Івано-Франківська області Туди кір «прийшов» ще торік із Румунії, а тепер у самому розпалі й «мігрує» країною разом із туристами
- Цікаво, що в дорослих інфекцію часто навіть не підозрюють і пізно діагностують, бо вона... дитяча! - продовжує Любов Віталіївна. - Проте, сплутати кір із алергією або чимось іншим можна тільки попервах, коли він нагадує вірусне захворювання: підвищується температура тіла до 37-38 градусів. з'являється нежить, сухий кашель, біль у горлі Вже за кілька днів помітні й специфічні симптоми - сльозотеча та світлобоязнь, плями Філатова-Копліка на слизовій ротової порожнини та плямисто-попульозний висип на шкірі.
Про що мова? Якщо оглянути горло, воно буде усіяне дрібними білувато-блакитними плямами, схожими на розсипану манну крупу (названі на честь учених-дослідників Ніла Флатова та Генрі Копліка) На тілі висип проявляється також особливо, згори донизу поетапно: спочатку голова та шия, потім тулуб, руки і ноги вкриваються плоскими червоними плямами з горбинкою (папулою), що не сходять шість днів Поки «опускається» висип, посилюється інтоксикація організму й підвищується температура до 40-41 градусів.
Попри серйозність і гостроту захворювання, людина є носієм інфекції упродовж восьми діб - чотири до і стільки ж після появи висипу. Підхопити вірус найімовірніше під час безпосереднього контакту з хворим, через посуд, чхання та кашель. Натомість перші симптоми можна помітити лишень за десять-чотирнадцять днів. Як зазначає лікарка, кір дуже заразний, тому сподіватися. що «пронесе», дарма.
Любов Загатна
- Найуразливіші звісно, невакциновані. Якщо не проводилося щеплення або людина не хворіла на кір раніше, то ризик інфікуватися надвисокий - до 99%! - додає. - Повторне інфікування можливе у людей зі слабкою імунною системою та нестачею вітаміну А в організмі, а також коли вирують епідемії. Але тоді перебіг хвороби буде легким і мине без ускладнень.
Захворювання, які тягне за собою вірус, часто трапляються у дітей віком до п'яти років і дорослих. Це, насамперед, ураження лор-органів: отити, бронхо-легеневі патології - бронхіти, ларингіти, пневмонії та «коровий круп». Також із боку центральної нервової системи ймовірні менінгіти й енцефаліти. що виникають разом із висипом або через кілька місяців після одужання. З боку кровотворної - тромбоцитопенія, тобто погане згортання крові. Особливо небезпечний кір для вагітних. ВІЛ/СНІД-інфікованих і тих, хто приймає імунодепресанти. Невчасна допомога для них може обернутися реанімацією або летальним випадком.
- Аби уникнути неприємностей, коли є підозра на кір, пацієнтів одразу госпіталізують та ізолюють, - каже Любов Віталіївна. - Хворих лікують симптоматично. тобто призначають і жарознижувальні (крім аспірину) препарати, і від болю в горлі, і від кашлю та нежитю - все як при ГРВІ або звичайній вірусній інфекції.
Втім, госпіталізації та, власне, інфікування можна уникнути, бо профілактика проста. Це не що інше, як... щеплення, доступне і безкоштовне. Невакциновані громадяни мають зробити це у перші три дні від контакту з хворим. Вагітним та немовлятам у перші шість днів вводять коровий імуноглобулін з готовими антитілами.
- Бельгійська вакцина «Пріорікс», яку пропонують в українських медичних установах. виробляє імунітет одразу до трьох хвороб - кору, епідпаротиту та краснухи. Роблять таке щеплення планово, у рік і шість років, або за рекомендацією сімейного лікаря в будь-якому віці, - продовжує. – Засмучує, що останнім часом було багато відмов й «імунний прошарок», якого має бути 95%, зменшився ледь не вдвічі!.. Люди, схаменіться. подумайте про себе і своїх дітей. Навіщо боротися з хворобою, коли можна їй не дати навіть шансу?!
Так, епідемія кору - це не привід відмовляти собі у радощах життя. Можна об’їхати з-півсвіту і повернутися здоровим, або сходити до крамниці й опинитися в лікарні. Але якщо не хочете замість фото і сувенірів привезти із відпустки небезпечний вірус, спитайте себе ще раз: може, все ж варто «застрахуватися».
Валерія Шеремет, тижневик «Деснянка» №26 (659)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Любов Загатна, кір, епідемія, інфекція, «Деснянка», Валерія Шеремет