Домініка Кіреєва на старості літ загримить за грати
Прилуцький міськрайонний суд присудив 5 років позбавлення волі 60-річній прилучанці Домніці Кіреєвій, котра на своїй сторінці в соцмережах поширювала матеріали з виправдовуванням російської агресії та вихвалянням бойовиків так званої "Днр”. Три роки тому жінка вже попадалася на аналогічних діях. Тоді їй дали рік умовно. Строк засуджена відбула тихомирно, тож судимість погасили. Та, видно, життя її так нічого й не навчило, раз знову опинилася на лаві підсудних. Тепер єдина надія Кіреєвої — на апеляцію.
Домініка Кіреєва — уродженка молдовського міста Фалешти. В Україну переїхала в 1981-му. Вдова. Про це вона відкрито зазначає на своїй сторінці у фейсбуці. Так само відкрито Домініка поширювала і проросійські матеріали у своєму іншому профілі — в “Однокласниках” (російській соцмережі, яка блокується українськими інтернет-провайдерами).
Уперше правоохоронці зацікавилися Киреєвою у 2019-му, коли дізналися, що на її сторінці розміщено два відверто проросійських дописи. Їх Кіреєва не писала власноручно, а побачила в російських групах комуністичної спрямованості і поставила лайки. За алгоритмом соцмережі всі вподобані дописи автоматично розміщуються на сторінці користувача. Тож вони зразу з'явилися на сторінці Домініки і всі її друзі (у списку близько 200 чоловік) побачили ці тексти.
У першому виправдовувалася “законність” псевдовиборів у так званих “днр” та “лнр”, а в другому говорилося, що не росія, а Україна влаштувала провокацію з кораблями в Керченській протоці і навмисно ввела воєнний стан у прикордонних областях, а також у тексті були заклики до повалення української влади задля “світлого майбутнього”. Кіреєву судили у 2020-му році - за ч. 2 ст. ст.109 ККУ (публічні заклики до повалення конституційного ладу). Їй світило до трьох років позбавлення волі, але на перший раз суддя пожалів жінку — дав рік з іспитовим строком. Та тільки-но цей термін минув, Домініка знову почала “чудити”. Зокрема взялася підписувати дивакуваті онлайн-петиції до Президента України.
В одній із них проточувалося добиватися від США компенсацій за нібито “створення і поширення коронавірусу”, а також вимагати “закриття влаштованих у світі біолабораторій, особливо на території України” (знайомий наратив, чи не так?) В інших петиціях главу нашої держави закликали добровільно подати у відставку, повернути старі тарифи на газ тощо. Втім жодна із петицій не забрала й сотні голосів (при мінімально необхідних для розгляду 25 тисячах).
А вже після початку повномасштабної війни у квітні-травні 2022-го, на сторінці Кіреєвої в “Однокласниках” з’явилося кілька відеозаписів, у яких схвалювалося вторгнення рашистів, окупація українських земель і дії терористів із так званої “днр”. Усе було точнісінько, як і минулого разу. Пенсіонерка ставила вподобайки в проросійських групах і дописи автоматично розміщувалися на її сторінці. Слідчі відкрили кримінальне провадження 29 березня цього року, а вже за два тижні обвинувальний акт передали до суду. Цього разу Кіреєвій інкримінували частини 2 і 3 статті 436-2 ККУ, яка стосується глорифікації (прославляння та виправдовування російської агресії). Стаття відносно нова, бо запровадили її лише минулого року.
За сукупністю Кіреєвій загрожувало від 5 до 8 років тюрми (з конфіскацією майна або без такого).
На суді вона визнала свою вину, розкаялася. Сказала що нібито перебувала під впливом різних політичних шоу, але тепер повністю на боці України.
Зважаючи на вік обвинуваченої та її каяття, суд обрав пенсіонерці мінімальне покарання — 5 років позбавлення волі без конфіскації майна.
Присудити менше (в окремих випадках Кримінальний кодекс це дозволяє) або замінити покарання іспитовим строком суддя не наважився.
- Я вже готую апеляцію, подаватимемо її обов’язково, запевняє адвокат Кіреєвої Олександр Басенко. - 3 процесуальної точки зору в нас претензій немає. Втім, враховуючи поважний вік моєї підзахисної, а також той факт, що вона непублічна особа і її дії жодних наслідків не мали (та й не могли мати), я вважаю таке покарання занадто суворим.
- Але ж Домініка вже притягалася до відповідальності за схожі дії...
- Де-юре вона несудима, їй погасили ту судимість.
Запобіжного заходу суд пенсіонерці не обирав. Тож принаймні до винесення вердикту Чернігівським апеляційним судом вона залишатиметься на волі. А як буде далі — залежить від того самого вердикту.
Джерело: газета “Гарт”, Юрій Нікітін
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Кіреєва, Прилуки, глорифікація