Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Чернігівькі князі стануть героями документального фільму від 1+1

Чернігівькі князі стануть героями документального фільму від 1+1

Минулого року, якраз на День незалежності України, на телеекрани вийшов документальний фільм “Україна. Повернення своєї історії”. Фільм розвінчував деякі міфи стосовно нашої історії які століттями поширювали спочатку російські імперські, а потім радянські історики, а одними з найцікавіших його моментів стали пошук справжнього зображення гетьмана Івана Мазепи та реконструкція обличчя жінки, знайденої в могилі Ярослава Мудрого, ймовірно його дружини, скандинавки Інгігерди.


 
Цього року автор фільму Акім Галімов більше уваги приділяє періоду Київської Русі, а відтак не міг не приїхати до Чернігова, що був у ті часи центром одного з найбільших та найсильніших князівств. 
 
- Це фільм, в якому ми намагаємось розказати якою була справжня історія України, - говорить автор фільму. - намагаємось розкрити невідомих персонажів нашої історії, які були стерті з історії, або, можливо, показати тих кого всі добре знають, але які насправді або по іншому виглядали, або робили зовсім інші речі. 

Цього разу ми більше спрямовані на історію Київської Русі, на історію наших князів, на історію того, що тут відбувалося в середньовіччі. З цією метою ми і завітали до Чернігова, вашого прекрасного міста, яке нас дуже вразило. Вразив і заповідник “Чернігів стародавній”, де насправді зберігається дуже багато унікальних експонатів. Саме за цими експонатами ми сюди й приїхали. 



 
В своєму дослідженні телевізійники намагаються відшукати в Україні поховання князів Київської Русі. Незважаючи на те, що про князів всі добре знають, їх вивчають ще за шкільною партою у молодших класах, але поховання їх — ще більша таємниця ніж єгипетстькі піраміди.
 
- Насправді, попри те, що Київ, Чернігів і Переяслав це були три міста які складали ядро Київської Русі і де були поховані більшість з наших великих князів, їх рештки знайти не так просто. - розповів автор фільму. - Коли ми почали цікавитися цією темою, стало зрозуміло що більшість з князів, їх останки, вивезені до Москви або Петербургу, тобто до Росії. Це так сталося історично, в силу певних обставин, про які ми будемо розповідати у фільмі.

В Чернігові ми знайшли один унікальний експонат, який зберігався в фондах. Це череп одного з князів, який був знайдений абсолютно випадково в кінці 60-х років і з того часу зберігався в фондах. Нам цей череп потрібен для того, щоб зробити певні дослідження, у тому числі генетичну експертизу. Крім того, ми хочемо спробувати відтворити зовнішність цього князя і подивитись як він виглядав. Власне з цією метою ми і приїхали сюди, щоб дізнатися більше про нього.



 
Що стосується наукової складової дослідження — за словами Акіма Галімова, він намагається максимально залучити до нього авторитетних вчених. У фільмі буде більше 20 науковців з усіх частин України. Серед чернігівців з телевізійнками працюють Володимир Пилипенко та Олег  Васюта. Експертизи будуть проводитися в Чернігові, а також в лабораторіях в Польщі, в інституті Карла Марцинковського, який у попередньому фільмі робив відтворення обличчя імовірної дружини Ярослава Мудрого Інгігерди. Генетичні експертизи будуть проводитися в Копенгагені, де зараз проводитьсь велике генетичне дослідження вікінгів. 
 
- Ми знімаємо в Києві, Чернігові, Луцьку, Новограді-Волинському, Львові, Чернівцях. - говорить про локації зйомок Акім Галімов. - Будемо знімати в Італії в Римі в секретній бібліотеці Ватикану. Ми знайшли там унікальні документи, які теж розкриють певні події які відбувалися тут тисячу років тому і про які ніколи у нас не розповідали. Будемо знімати у Копенгагені і Познані — містах де розташовані лабораторії. Я сподіваюся, що ми будемо знімати в Росії.  

 
Запитую чи є порівняльні матеріали для того, щоб на основі генетичних досліджень підтвердити належність черепів до князівського роду. Акім Галімов відверто зізнався, що це на сьогоднішній день зробити майже неможливо і пояснив:

- Матеріалів для того щоб можна було зробити експертизу яка б доволила що ці князі є представниками Рюриків, князівської династії, у нас немає. Першочергово для нас взагалі зрозуміти їхнє походження, чи були вони вікінгами чи ні. На це і спрямвані наші досліження. 

Дослідження які відбуваються в Копенгагені не стосуються суто Рюриків. Це величезне дослідження походження вікінгів. Вони дивляться всі країни, де вони були, для того щоб зрозуміти які там були роди, звідки вони походили, з яких саме країн. Класно, що наші зразки стануть частиною цього великого дослідження. 
 
Розповідати про всі подробиці Акім Галімов не став, пояснивши, що знімає історичний детектив і має зберігати інтригу. Тим не менше іменем можливого князя таки поділився. Знову ж таки, це лише здогадка, але є ймовірність, що череп належить загиблому в 1078 році Глібу Святославичу, онуку Ярослава Мудрого.


 
Свого часу череп вже відправлявся до Москви, але так сталося, що його повернули назад. Про цю спробу свідчить вказана на скрині адреса: він мав бути доставлений тому самому реставратору Герасимову, який займався реконструкцією облич людей на основі їх черепів: майже всі подібні реконструкції радянських часів належали саме йому.
 
До речі, в дослідженні братиме участь і ще один череп, який теж, мождиво, належав комусь із давньоруських князів. Його останки знайшли в Луцьку.
 
- Наш фільм це історичний детектив, тому інтрига має бути завжди. Я можу сказати, що ми зробили дуже багато відкриттів які пов'язані і з приходом християнства сюди, і з тим ким насправді були наші князі. Я думаю глядач побачить дуже багато цікавих фактів, дуже багато інформації, яка дасть йому можливість зрозуміти і переосмислити нашу історію. 

- Ключове завдання нашого проекту, щоб люди, які дивляться наш фільм намагалися після його перегляду намагалися знайти ще щось більше. - говорить Акім Галімов. - Наприклад ми розповідаємо про якихось невідомих або маловідомих персонажів, наприклад про цього князя, чий череп лежить у коробці. Для мене, як для автора проекту важливо, щоб люди після побаченого у фільмі залізли в Google чи Вікіпедію і прочитали щось про ньго. Для мене це найголовніше. Це для чого ми цей проект робимо. Щоб люди розширювали свої знання, щоб їм було цікаво дізнаватися про те що відбувалося на території де вони живуть у їхній країні, вчора, позавчора, тисячу років тому.
 
Точна дата виходу фільму поки що не відома. За словами Акіма Галімова це буде приблизно кінець літа чи початок осені. Незважаючи на це, дізнатися про результати досліджень неабияк кортить вже зараз (Чи справді череп належав князю? вікінгу? чи може то пізніше поховання в старовинній гробниці?). Не меншу цікавість викликає і те, що ж знайшли телевізійники  у бібліотеці Ватикану та, звичайно ж, у нашому, чергнігівському, заповіднику,. 
 
















Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Галімов, Гліб, князі, генетика, 1+1, Васюта, Пилипенко

Добавить в: