Родина Пилипенків з Іванівки обживається у модульному будинку, який їм подарувало подружжя Бакстерів
Уже другий місяць родина Пилипенків з Іванівки Чернігівського району мешкає в модульному будиночку, який для неї придбали за кошти британських благодійників. У ньому дві кімнати, кухня та ванна. Загальна площа - 28 «квадратів». Це на шістьох членів сім'ї. Тіснувато, але краще, ніж жити у знайомих», — кажуть Пилипенки. Їх же власну домівку росіяни зруйнували в перший день окупації села — 5 березня.
Біля модульного будинку (зліва направо) Владислав, Алла, Олександр, Ліля з Мирославою на руках та Антон
- Нам із чоловіком - Олександром — завжди хотілося жити в селі. Тому три роки тому ми продали квартиру в Чернігові і купили собі будинок в Іванівці. Він був дуже гарний: двоповерховий, із невеличким ставком поряд, — розказує 45-річна Алла Пилипенко. — Разом із нами мешкали дочка Ліля (зараз їй 24) зі своїм чоловіком Антоном, наш син Влад (йому 19) і мій тато — Володимир Федорович. Я влаштувалася вчителькою англійської в місцеву школу, а чоловік — на пилораму.
У можливість повномасштабної війни ми не вірили. Тож коли 24 лютого прокинулися від вибухів, було дуже страшно. На додачу ми неабияк переживали за Лілію, яка тоді була на 5-му місяці вагітності...
Українські військові намагалися не пустити окупантів в Іванівку, втім 5 березня колона ворожої техніки таки прорвалася в село з боку Ягідного.
— Наші військові нас попередили: «Буде бій, ховайтеся по погребах», — пригадує Алла. — Ми вирішили, що краще розосередитися по різних місцях, щоб у разі, якщо когось привалить, було кому його рятувати. Ми із чоловіком заховалися в сусідському погребі, батько спустився в наш погріб біля сараю, а діти в підвал, який ми вважали найбільш захищеним під нашим будинком, бо там були бетонні перекриття.
Росіяни зайшли в село близько другої години дня. Обстріл був страшенний. Ми вже думали, що не виживемо. У наш будинок влучили десь хвилин за 40 від початку канонади. Як пізніше з’ясувалося, росіяни поцілили в нього протитанковою керованою ракетою.
У цей момент Лілі, Антону і Владу, які ховалися в підвалі, здалося, що дім повністю завалився і вони опинилися в пастці. Втім одразу ж спробувати вибратися молоді люди не наважилися, бо тривав обстріл.
— Та коли почало щось тріскатися і сипатися, ми зрозуміли, що треба тікати звідти. Вилізли нагору і крізь вікно першого поверху вибралися з дому, бо все вже було у вогні і диму. Найцінніше ми врятували — себе і наших собак, — каже Лілія.
У домі було аж 14 (!) собак (французьких бульдогів, шпиців та коргі), яких розводила родина. Вибравшись із будинку, Антон із Владом взялися витягати їх крізь вікно, а Ліля побігла кликати на поміч батьків.
— Коли я почула доччин крик: «Мамо, ми горимо!», то серце мало не зупинилося. — говорить Алла. — Ми із чоловіком вискочили з погреба й побачили, що наш будинок палає, а його передня частина обрушилася. Розділилися: хтось допомагав рятувати собак, хтось побіг по батька. Гасити пожежу було нічим. Тому до ночі дім вигорів дотла. Перекриття і другий поверх зрештою обвалилися, а встояли лише три стіни. Будинку дуже шкода Ми стільки років трудилися, щоб його купити!
Після пожежі ми два дні ховалися в погребі однієї покинутої хати. Потім перебралися в будинок сусідки Альони Литвиненко, яка виїхала на Бахмаччину і через людей передала нам, що ми можемо оселитися в неї. Там ми і жили до кінця окупації. Хоча здебільшого все одно ховалися в погребі. Собаки весь час були з нами. Росіяни дозволяли пересуватися селом лише дві години на добу (спершу з 10-ї до 12-ї, потім із 8-ї до 10-ї). Цей час ми використовували, щоб роздобути води, приготувати їду. Всі наші харчі згоріли, тож їли те, що було в сусідки: варили картоплю, пшеничну кашу. Щоб прогодувати наших собак, чоловік із сином збирали по селу рештки корів, які загинули під обстрілами.
— Виїхати не намагалися?
— По-перше, нікуди було. А по- друге, нічим - машина теж згоріла. Росіянам ми казали, що маємо вагітну дочку, просили показати її лікарю. Ті відповіли: «Можем вывезти ее в Ростов. Одну». Звісно ми відмовилися. Пізніше вони запропонували відвезти Лілю у фельдшерський в Золотинку. Та ми не наважилися її відпустити. І слава богу, бо там хазяйнували буряти.
30 березня колони росіян із награбованим вийшли з Іванівки, а вже надвечір у село зайшли українські війська. Після цього Пилипенки ще зо два тижні мешкали в сусідки, а потім перебралися в Количівку в будинок своїх друзів, які виїхали за кордон. У липні Ліля народила донечку, яку назвали Мирославою. А у вересні в родину прилетіла ще одна блага звістка. Історія Пилипенків настільки розчулила подружжя Віктора і Патрісії Бакстерів із Великої Британії, що вони вирішили допомогти українській родині з житлом і виділили 20 тисяч доларів на модульний будинок для них. Його зведенням і декоруванням займалися працівники київського соціального стартапу Тега Monada разом із громадською організацією "Сімейний сад" (уже кілька місяців організації створюють модульні будинки для українців, у яких росія відібрала житло. Для цього залучають іноземних партнерів).
- Від нас вимагалося лише підготувати майданчик для встановлення будинку. Для цього ми із сином осушили наш ставок і вирівняли ділянку, потім підготували стовпчики під будинок, а також прокопали траншеї і підвели труби для водопостачання та каналізації, - говорить Олександр Пилипенко.
Кияни встановили модульний будинок за три дні. Родина туди заселилася 30 вересня. Меблі і побутова техніка прийшли разом із будинком.
— Мешкаємо ми тут вшістьох, бо батько живе у своїй квартирі в Чернігові, — каже Алла, запрошуючи до будинку.
— У першій кімнаті живуть Ліля з Антоном і Мирославою. Тут є розкладне ліжко-диван, комод для сповивання немовляти, кондиціонер та електробатарея (до слова, такі встановлені в кожній кімнаті). Ми хотіли ще доставити дитяче ліжечко, але воно не вміщається. А ось тут (заходимо в другу кімнату. — Авт.) мешкаємо ми із чоловіком і сином. У нас двоярусне ліжко (нижній розрахований на два місця, верхній — на одне. — Авт.) і шафа. Кухня теж компактна. Є столик зі стільцями, холодильник, переносна електроплитка, кухонний гарнітур, посуд. Друзі нам іще довезли мікрохвильову піч, мультиварку та невеличкий телевізор, який ми поставили на холодильнику. У ванній кімнаті теж є все необхідне: умивальник, душова кабінка, туалет, пральна машина, бойлер, рушники.
— Як вам живеться в новому будиночку?
Коли ми вперше сюди зайшли, одразу ж відчули затишок. Тут попрацювали дизайнери, тож усе на своїх місцях. Так, будинок невеликий, але це своє житло. І ми дуже за нього вдячні! Єдина проблема, що опалення в нашому домі лише електричне. А зараз перебої зі світлом. Відповідно, якщо електрика є, то й в будинку тепло, а якщо немає — холоднеча. Бо охолоджується він дуже швидко.
— А де ви тримаєте собак?
— Вони живуть у тій покинутій хаті, де ми ховалися на початку окупації. Ми навели там порядок, тож їм там добре.
— Чи плануєте відбудовувати свій будинок?
— Хотілося б, та самі ми цього не потягнемо. Хіба що отримаємо компенсацію від держави. Модульний будинок оформлений як гуманітарна допомога, тож він не позбавляє нас права на отримання коштів. Та чи будуть вони колись? Хочеться вірити в краще. У будь-якому разі виїжджати з Іванівки ми не збираємося. Нам тут подобається.
Олексій ПРИЩЕПА, відео - 5 канал
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.