Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Скотарство — це не бізнес, а хобі (відео)

Скотарство — це не бізнес, а хобі (відео)

Так каже про молочне скотарство голова фермерського господарства «Напорівське», що у Лукашівці Чернігівського району, Григорій Ткаченко. Та при цьому він впевнений: отримувати реальні прибутки у тваринництві можна, головне – вчитися у тих, хто знає, як це робити. У нагоді тут стане досвід Латвії: свого часу ця держава вже пройшла той нелегкий шлях, який чекає на Україну.



Фермерське господарство «Напорівське» працює у Лукашівці Чернігівського району з 2005-го року. Є рослинницький напрямок – вирощують кукурудзу, соняшник, пшеницю, картоплю і навіть полуницю. Розвивається і тваринництво, у якому, за словами керівника підприємства Григорія Ткаченка, роблять лише перші кроки. Зараз у «Напорівському» 250 голів великої рогатої худоби, 80 з них – дійне стадо. Григорій Ткаченко, голова ФГ «Напорівське»: «На сьогоднішній день скотарство і молочне виробництво – це, скоріше, хобі, ніж бізнес, але ми прагнемо його перетворити в бізнес, щоб він давав якісь прибутки. Ми на сьогодні купили силосозбиральний комбайн, у нас є кормозмішувач-міксер, який змішує корми, може вони не такі нові й сучасні, але це крок вперед».

У тому, що модернізувати виробництво і підвищити прибутки реально, Григорій Ткаченко переконався, вивчаючи європейський досвід. Першим етапом розвитку свого підприємства називає зміни, які започаткував після відвідання ферм у Франції, а другим – співпрацю з латвійськими експертами. Побувавши в Латвії зрозумів, не зважаючи на значний аграрний стаж, вчитися є чому. «Напорівське» — одне з господарств, які латвійські аграрні експерти відвідали у рамках проекту з підвищення потенціалу малих та середніх молочних ферм. Дайніс Арбіданс, експерт Латвійського центру сільських консультацій: «Мы тоже в Латвии когда-то достигли всех успехов, прислушиваясь к специалистам, которые приехали к нам из заграницы. Это тоже был адский труд в течение 25 лет, потому что ситуация, которая сейчас в Украине, у нас была в начале 90-х».

Організатори проекту наголошують: головне, чути тих, хто реально може допомогти. Адже частина фермерів, які приїжджали на майстер-класи до латвійських консультантів, ставилися до усіх порад доволі скептично. Але є ті, хто буквально наступного дня після візиту експертів розпочав упроваджувати зміни. Дайніс Арбіданс: «Если хозяева хотя бы на 30% прислушаются, что можно сделать сегодня без больших финансовых вложений, и это через даст результат, то они захотят еще больше получить информации и будут действовать дальше». Римма Олексенко, голова ГО «Центр сприяння розвитку громад»: «Тваринництво – це можливість покращити добробут в селі. Наша мета – максимально сприяти розвитку фермерства, сприяти інформуванню фермерів і домогосподарств, не великого, а якраз малого і середнього, хочемо, щоб це був діалог». Сергій Хоботня, голова ГО «Центр допомоги аграріям та селянам Чернігівщини»: «Дуже важливо, що цей проект реалізується через латвійський консультаційний центр, і ми б хотіли, щоб в перспективі наша область також отримала такий центр, щоб ми мали змогу навчати наших селян, фермерів, тому що важливими на сьогодні є саме знання, саме підвищення ефективності розвитку сільгоспвиробництва».

Учасники проекту впевнені, їхня плідна робота продовжуватиметься. Окрім практичних знань латвійські експерти підготували й теоретичні матеріали – склали посібник, адаптований під українського фермера.

«Сівер-центр»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Григорій Ткаченко, Лукашівка, фермерство, «Напорівське», «Сівер-центр»

Добавить в: