Хоче чути і говорити
Трирічний Вадим, онук 52-річної Катерини Васькової із Данівки Козелецького району, від народження не чує. У нього двобічна сенсоневральна глухота. Висновок дійсний до 28.02.31 без перегляду.
Сім’я мріє поставити малюку імплант, який допоможе стати майже таким, як здорові дітки. Імплант — це електронний пристрій, який ще називають біонічним (живим) вухом. Він, на відміну від слухових апаратів, не підсилює звук, а стимулює функціонуючі нерви електроімпульсами.
У два з половиною роки хлопчик почав носити слухові апарати.
«Вважайте, що ваш син народився у два з половиною роки.
Тобто почав активно розвиватися, вчитися говорити лише з того часу, коли почав чути», — сказали матері хлопчика 36-річній Елі Урсу.
Вона молдаванка, прізвище на чоловікове (Віталію Васькову 31 рік, родом з Данівки) не міняла.
Спочатку Вадимку поставили апарати, які отримали по черзі. Безплатні, придбані за державні кошти. їх носили, налаштовуючи, три місяці. Але вони не підійшли. У них хлопчик не міг навіть чітко почути голос батьків. Купили інші, вже за свої гроші, кожен слуховий апарат по 17 тисяч 80 гривень. Куплені виявилися кращими.
Вадим почув навколишні звуки і через два-три місяці став вимовляти звуконаслідування, короткі слова. «Бр-р», «оп-оп», «дай», «мама».
— Я відразу помітила, що онук починає розуміти нашу мову, — говорить Катерина Васькова. — Вагітність у невістки нормально проходила, — продовжує. — Жили у нас, у Данівці. Прописані теж у Данівці. Під час вагітності Ела була під наглядом козелецьких лікарів. Народжувала у Києві. Пологи були тяжкими.
Зараз Віталій та Ела разом із Вадимом живуть у Києві. Квартиру винаймають. Віталій працює складальником меблів. Ела водить сина на спеціальні заняття для глухонімих дітей у Київський міський медичний центр проблем слуху і мовлення «Суваг» та громадську організацію «Відчуй».
Стоять у черзі на імплант, номер черги 195. Вадим «потребує кохлеарної імплантації», пишуть у довідці з Інституту отоларингології. Але «протезування слуху із вживлениям спеціального пристрою на даний момент за кошти держави не передбачене».
Коли дійде черга на безплатний протез і чи дійде вона взагалі, невідомо. Вартість австрійського імпланта, згідно з рахунком від фірми «Кінд Інтерслух Київ», — 765 тисяч гривень.
— Син старається, заробляє, — говорить Катерина Васькова. — Я інколи допомагаю. Вожу молочне у Київ. Дві корови тримаю. Зі мною живе 12-річна донька сина від першого шлюбу. Ми її, вважай, витішили. Мама, колишня невістка, збирається одружитися, забрати. З нами живе також донька з двома дітьми, пішла від чоловіка.
* * *
Якщо маєте змогу допомогти Вадиму відчути світ, кошти на придбання імпланта можна перерахувати за реквізитами:
«ПриватБанк», МФО банку 305299, код ЄДРПОУ одержувача 14360570, рахунок одержувача 29244825509100. Номер приватбанківської картки 4149 4978 6782 0609, Урсу Ела Марчелівна.
347 дітей погано чують
На 1.04.2016 року, повідомили в Чернігівській обласній дитячій лікарні, сурдологічних хворих, тобто тих, хто погано чує, — 347. З них 334 дитини мають сенсоневральну приглухуватість (ураження слухового нерва) і глухоту, 13 — вроджені вади, які призвели до порушень слуху.
Ці дані неповні. Адже не всі батьки лікують дітей. Не всі розуміють, що їхня дитина погано чує. Особливо якщо уражене одне вухо. Тоді друге компенсує, бере на себе навантаження зі сприйняття звуків, інколи приглухуватість помічають лише у школі, коли дитина погано пише диктанти, пропускає літери, склади, не чує шиплячі.
Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №22 (1569)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.