Хто відповість за ситуацію з газом? (відео)
Ситуація з відсутністю газу у Холминській загальноосвітній школі Корюківського району — лише вершина айсберга під назвою закон «Про ринок природного газу». В облдержадміністрації кажуть, проблема куди як масштабніша, бо ж загроза відключення від газопостачання як Домоклів меч висить більше ніж над сотнею закладів бюджетної сфери: лікарнями, правоохоронними органами, судами… Список занадто довгий, аби перелічувати всіх. Разом з тим, початок року приніс чимало тривог та проблем і приватним абонентам, які, враховуючи нове газове законодавство, також не можуть устаткувати свої відносини з постачальниками блакитного палива. Хто в тому винний і як виходити із ситуації, спробували розібратися наші журналісти.
Аби створити конкурентні умови для всіх газопостачальників та комфортні для споживачів блакитного палива, восени минулого року уряд вирішив навести лад на ринку природного газу. Парламентарі прийняли закон «Про ринок природного газу». Але, як кажуть в народі, коли у вашій хаті постійно триває капітальний ремонт, назвати таке життя комфортним важко. Бо ж одні основоположні новобуди в корені суперечать іншим.
Звідси проблема: підприємство, яке має ліцензію на продаж палива за регульованим тарифом, в області лише одне, але, за словами першого заступника голови облдержадміністрації Леоніда Сахневича, якраз воно і не має шансів виграти тендер.
Все це – господарсько-правова теорія, на практиці виходить: немає договірних відносин — немає і блакитного палива. Так сталося у загальноосвітній школі в Холмах Корюківського району — їм просто припинили газопостачання. Відповідальність за порушення навчального процесу взяла на себе обласна адміністрація і пообіцяла протягом кількох днів вирішити проблему.
Виходом із ситуації мали б бути додаткові угоди, які б подовжили відносини з попереднім постачальником, але на практиці від такого рішення одні проблеми.
У Ніжині і Новгороді-Сіверському проблему вирішили без крайніх заходів. Та, нажаль, все це лише вершина айсбергу, адже іще більше сотні підприємств-бюджетників області чекають на майбутні відключення. Виною всьому, кажуть в облдержадміністрації, законодавча колізія.
А ще керівництво області наполягає, ситуацію може врятувати внесення змін до закону «Про державні закупівлі». Принаймні вони дозволять вирішувати такі проблеми в правовому полі.
Нові правила, що регулюють стосунки споживачів та газопостачальника, набили голову і приватним абонентам. Люди не можуть розібратися, як і за що платити. Чому отримують платіжки із кількатисячними заборгованостями та звідки беруться чималенькі нарахування, вказані в квитанціях.
В абонентському відділі кажуть, більшість проблем по заборгованостях виникають через те, що показники лічильників споживачі передають, як раніше, з 20-го по 25-те число місяця, а потрібно з першого по п’яте. Окрім того, якщо фактичні показники не збігаються з нарахуваннями, абонент може сам заповнити відповідну графу — рівно стільки, скільки витратив. Але й в цьому клієнт не застрахований від проблем.
В абонвідділі «Чернігівгазу» кажуть, в кожному випадку розбиратися треба окремо. Того ж бажають і самі споживачі. От лише одна проблема — довжелезна черга, в якій треба простояти півдня, а то й більше, аби з’ясувати елементарне.
Споживачі таким підходом обурені, ситуація з чергами тут повторюється з місяця в місяць, кажуть вони. І навіть готові поскаржитись на таке ставлення газівників, але не знають кому. Жартома кажуть, ну не прем’єру ж плакатися.
Виявляється, з напрямком вони вгадали. Будь-які скарги на своїх ліцензіатів приймає Національна комісія, що регулює відносини в сфері енергетики та комунальних послуг.
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: газ, постачання газу, постачальник газу, «Сівер-центр»