В обласному педліцеї замість «Доброго ранку» співають гімн України (відео)
Розширена колегія обласного управління освіти і науки збентежила першого заступника голови облдержадміністрації Леоніда Сахневича своєю… відвертістю. Говорили про війну за душі дітей і про патріотизм, який донедавна в основному використовували під час державних свят.
Уже два роки, почувши дзвоник на урок, учні обласного педагогічного ліцею, прикладають руку до серця і співають Гімн України. Галина Коломієць, директор обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді: «Це була ідея самих дітей, це був відгук на той патріотичний порив, яким жила Україна у 2014, 2015-му». Микола Конопацький, начальник обласного управління освіти і науки: «Діти повинні розуміти, що вони є господарями свого навчального закладу, і, поряд з дорослими, вулиці, населеного пункту і держави».
Навчання – на першому місці, виховання – як додаток до навчання. Це стало великим прорахунком освіти попередніх десятиліть. Бо «погане виховання – це наше майбутнє горе», — у гіркій справедливості цих слів педагога Антона Макаренка українці, на жаль, мали змогу переконатися. Закономірно, що наші нащадки отримують або те, що ми для них зробили, або те, чого… не зробили. Завдання номер один для сьогоднішньої освіти – виховати сьогоднішніх дітей патріотами. Але справжніми – не тими, що голосно кричать, а тими, що роблять добрі справи для своєї держави. В обласному педліцеї не тільки співають гімн замість «Доброго ранку». Учні збирають пластикові кришечки для виготовлення протезів пораненим бійцям, взяли шефство над Чернігівським військовим шпиталем. Не кажучи вже про аптечки для фронту і дитячі листи та малюнки солдатам, яких школярі з усієї Чернігівщини відправили у зону АТО тисячі, якщо не мільйони. Для солдатів ці малюнки дорожчі будь-яких виплачених чи невиплачених бойових за підбитий ворожий танк. Альберт Черешко, завідувач сектору Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО: «Як нам було там важко, і як ваші малюнки і подарунки, які ви робили в школах з дітьми, нас підтримували і нам допомагали».
Бійця АТО, а тепер завідувача сектору Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО Альберта Черешка освітяни запросили на свою розширену колегію, присвячену впровадженню ефективних моделей національно-патріотичного виховання учнів. Кому, як не йому, бійцю 41-го батальйону, який пройшов Слов’янськ і Дебальцеве, знати про патріотизм. Цими знаннями він разом зі своїми побратимами готовий ділитись зі школярами. Альберт Черешко: «Формат співпраці буде дуже тісний, ми вам надамо всю інформацію, надамо хлопців для ваших патріотичних занять».
Альберт Черешко пропонує освітянам влаштовувати для учнів військово-польові збори та патріотичні табори з афганцями і ветеранами АТО. Освітяни тільки за поглиблення співпраці з військовими, бо сьогодні їх головне завдання — замінити традиційні патріотичні заходи «для галочки» на реальні. Цьогоріч одну зі змін літньої школи в таборі «Юний турист» проведуть з лідерами учнівського самоврядування, які мають бути «прометеями» дитячого патріотизму. Замість екскурсій на фабрику, де дитині дадуть цукерочку, освітяни хочуть проводити більше екскурсій патріотичними маршрутами. В області на навчальних закладах відкрили 81 меморіальну дошку їх випускникам, загиблим в АТО. А що людям відомо про них, крім прізвища на дошці? Книги пам’яті загиблих героїв можуть створювати самі учні цих шкіл.
Втім, на жаль, на стінах деяких шкіл можна зустріти і такі прикрості, як радянський плакат «Відстоїмо Москву». Як і в самих школах. Микола Конопацький: «Вчителька російської мови Ніжинської ЗОШ №2 восьмикласникам, які писали підсумковий диктант, надиктовує текст, що уславлює країну-агресора. В кожному реченні описувались краса і велич Росії. Діти підійшли до написання диктанту не тільки творчо, а й патріотично. Школярі, не змовляючись, замінили у диктанті словосполучення «люблю Росію» на «люблю Україну», замість Москва писали Київ, за що отримали від вчительки низький бал».
Перший заступник голови облдержадміністрації збентежений відвертістю колегії і відкладає підготовану промову. Леонід Сахневич, перший заступник голови облдержадміністрації: «Дуже багато того, що я хочу сказати, про що я хочу прямо кричати. Я можу назвати багато шкіл в кожному районі, з яких я виходжу, і не знаю – я хочу кланятись тим вчителям за те, що вони роблять, як виховують дітей. Я можу назвати багато шкіл, звідки я виходжу пригніченою людиною».
Війна на сході України – війна нового типу, гібридна. Інформаційна війна, війна за серця і душі людей. Жертви цієї війни – в першу чергу діти із ще не сформованими цінностями. І якими будуть ці цінності, залежить від виховання. Леонід Сахневич: «Чернігівська область – досить складна, прикордонна, і сьогодні відношення людей до минулого і до того, що відбувається – дуже різне, особливо це Новгород-Сіверський, Семенівський райони, Ріпкинський. Люди не мають достатньо коштів для життя, тому вони досить неоднозначно відносяться сьогодні і до влади».
Якими будуть життєві цінності сьогоднішніх дітей, залежить від виховання – у школі і в родині. Тим, хто виховує, варто пам’ятати — «погане виховання – наше майбутнє горе».
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: педліцей, гімн України, Галина Коломієць, військові, АТО, «Сівер-центр»