Рівняйсь на Носівку!

 
Рівняйсь на Носівку!«... біля міської ради не місце будь-якому пам’ятнику»

Поки керівництво області та міста Чернігова у питанні пам’ятників радянським вождям і діячам продовжує м’ятися й вивертатися, керівництво міста Носівка вирішило це питання, перш ніж Янукович встиг востаннє перетнути український кордон.

23 лютого 2014 року Носівська міська рада, досі чи не єдина в області, прийняла рішення демонтувати статую Леніна. Воно було виконане одразу після оголошення. Ініціатор, мер Носівки Іван Пугач, згадує ті події навколо носівського вождя.

- Як і будь-де, все тоді в Носівці піднялося раптово. Я як міський голова та депутати міськради, вийшли з пропозицією: давайте зробимо цивілізовано. З 30 депутатів оперативно зібралися 18 і проголосували одноголосно. Я найняв кран і машину. Підняли пам’ятник, завантажили та відвезли на склад комунального підприємства.

Він є власністю міста і стоїть на балансі. Виготовлений з латуні, важить близько тонни, коштує 70 тисяч гривень. Пропозицій багато є: хто хоче продати, хто ще щось. Але поки що міськвиконком прийняв рішення: нехай він полежить, хай все заспокоїться.

Рішення про демонтаж прийняти було важко, бо частина людей була проти. Менша частина, але ми її, за сприяння депутатів, переконали. Депутатський корпус у нас, хочу сказати, дуже міцний, тобто має авторитет серед виборців. Я задоволений цим, бо з такими людьми й говорити легше. Хоча й молоді є, до 30 років, але більшість - від 30 до 50.

- Чим Ви керувалися, виходячи з такою пропозицією? Скажімо, досвідом колег з інших міст України? Бо в Чернігові й досі влада нічого не здатна запропонувати тій частині громади, яка прагне повалити пам’ятники комуністичним діячам.

- Я відштовхувався виключно від ситуації у Носівці. Рішення слід було прийняти, і воно було прийняте.

Воно заспокоїло й іншу частину громади - прибічників комуністичної ідеології. Я не кажу, що все пройшло безболісно, бо були люди, які й падали біля пам’ятника. Але нам вдалося вистояти. Зазначу, що й серед депутатів спочатку не було єдності. Але вони бачили: вже стоїть натовп, вже поприносили мотузки, болгарку - одним словом, круті хлопці та дівчата зібралися.

- Як Вам вдалося знайти спільну мову з противниками демонтажу?

- Говорив: якщо склалася така ситуація, давайте перечекаємо цей час і зробимо усе цивілізовано: покладемо пам’ятник на зберігання, бо це власність громади, а далі - життя розсудить.

Чи буду я балотуватися на найближчих виборах - ще не вирішив, але у мене, як у міського голови, позиція така: навпроти чи біля міської ради не місце будь-якому пам’ятнику. Це адміністративна будівля. Більшість людей мене в цьому підтримують. У нас є парк, у нас є інші місця, де можна ставити пам’ятники, а біля міськради - не варто: ані Леніну, ні Небесній сотні... Біля ради, у мене є такий план, слід зняти кілька рядів плит та засадити ділянку трояндами, а з боків поставити лавочки. Хоча у нас такі люди, що для збереження квітів доведеться охорону наймати.

- Чому всього 18 депутатів були присутні на голосуванні?

- Тоді субота чи неділя була. Все, можна сказати, було в екстреному режимі. Голови фракцій прийняли рішення провести позачергову сесію, яка десь за годину після того й відбулася. Люди вже зібралися під пам’ятником, вели останні приготування і навіть намагалися його звалити, як я вийшов до них і кажу: «Шановні, зараз збирається сесія і я вам обіцяю, що не пізніше, ніж за годину, я знову вийду до вас і оголошу її рішення». Так і сталося.

- Аплодували?

- Всяке було.

- Чи не телефонували Вам потім мери інших райцентрів - перейняти досвід?

- Я регулярно спілкуюся з міськими та селищними головами області і знаю історію кожного. У всіх було по-різному. В Городні, наприклад, пам’ятник Леніна довго ще стояв (до 18 листопада 2014 року. - Авт.).

- Чи є ще у Носівці пам’ятники радянським діячам?

- Жодних: ані Щорсу, ні Чапаєву, ні кому б там ще - тільки пам’ятники, присвячені Великій Вітчизняній війні.

Прожив 52 роки і можу сказати: не з того ми починаємо. Пам’ятники чіпати не треба: ставитися до них можна по-різному, але ж є різні категорії людей... Тому ми й сесію збирали та проводили, бо є й інша частина громади, нехай і менша, невелика. їм по 80-85 років, але вони є, їх нікуди не подінеш. І я, та й будь-хто інший на моєму місці, має враховувати їхню думку, бо вони також жителі міста. Серед 14 тисяч людей, що проживають у Носівці, багато різних, та до всіх слід дослухатися.

Нещодавно, наприклад, ми приймали рішення щодо релігійних громад - щоб вони не платили за землю, майно тощо. Мені телефонує колега з іншого райцентру і цікавиться: чи для представників усіх релігій ми зробили однакові правила. Звісно ж, для всіх. Хоча, скажімо, свідки Ієгови, згідно свого вчення, зовсім на вибори не ходять. Нехай їх 300-500 чоловік, але це теж мешканці Носівки. П’ятидесятники також є, та й інші. Хоч-не-хоч, але якщо ти погодився працювати міським головою, мусиш думки всіх враховувати.

- Припустимо, не встигли б Ви скликати сесію і пам’ятник був звалений незаконно. Ваші дії?

- Якщо б він був розбитий, то винесли б на сесію питання щодо його списання.

- На Вашу думку, людина, яка навмисне пошкодила комунальне майно, зокрема й пам’ятник, повинна нести за це відповідальність ?

- Повинна. Але в тій ситуації, що тоді відбувалася у країні, на це ніхто не зважав. Як багато на що заплющують очі й зараз.







Довідка:
Пугач Іван Іванович народився 9 жовтня 1962 року в селі Уборки Куликіаського району.

1980-82 роки - служба в Радянській армії. У1988 ропі закінчив Українську ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарську академію м. Києва.

Трудова діяльність: 1988-1990 - заступник голови, пізніше головний агроном колгоспу імені Фрунзе (м. Носівка). У 1990-1998 - голова правління колгоспу.

1998-2000 та 2003-2009 роки - заступник голови Носівської РДА, начальник управління сільського господарства і продовольства.

2000-2003 - директор СДП «Росава-Агро».

2009-2010 - голова Носівської РДА.

31 жовтня 2010 року обраний Носівським міським головою.

Одружений, має двох синів.

Ігор Стах, "Чернігівщина" №8(512) від 19 лютого 2015

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пам’ятник, Пугач Іван Іванович, Носівка, Ігор Стах, "Чернігівщина"

Додати в:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.