Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » В Охрамієвичах із 132 тварин не залишилось жодної

В Охрамієвичах із 132 тварин не залишилось жодної

У неділю та понеділок в Охрамієвичах було свято зі сльозами на очах — у більшості дворів пахла свіжина. Порізали і дорослих свиней, і малих поросяток. Адже у селі карантин через африканську чуму. Виявили її 30 серпня, у суботу. 34 туші свиней спалили. Порізати встигли не всіх, бо не вистачило коліїв. У одній господі забрали п'ять малих поросяток і дорослого кабанчика. — У мене було четверо свиней, — зітхає 53-річна Валентина Анищенко. — Двох свинок встигли зарізати, а двох ні. От їх і забрали палити. Ми так ревли, просили залишити! Ну що це таке робиться! Більше поросят заводити не будемо. Навіщо? Щоб знов пропали?

Людям сказали, що купувати поросят знову можна через чотири тижні. У Корюківці на базарі заборонили продавати свинину.



Пішов по ліщину — повернувся з чумою?

На під'їзді до Охрамієвичів облаштували пропускний пункт. Не військовий. На ньому чергують ветеринар і міліціонери. На табличці, прикріпленій до шлагбаума, напис: «КАРАНТИН. Прохід та проїзд ЗАБОРОНЕНО». Проте автівки пропускають. На зворотному шляху випускають по одній. Перевіряють багажник (чи не вивозить людина свиню), обробляють колеса, килимки в машині та підошви взуття дезрозчином. Лише після цього відкривають шлагбаум і бажають щасливої дороги.

Заразу з лісу приніс 55-річний Леонід Пилипець.
— Було це 17 серпня, я пішов по ліщину, — розповідає Леонід Григорович. — Цього року вона добре вродила. Забрів у молоді кущі, рву. Дивлюся — лежить дикий підсвинок. Жодних ознак, що в нього стріляли, а мертвий. Я ногою повернув — чистенький. Трохи далі в кущі ще одного знайшов.

На зворотному шляху поговорив з другом.

Попросив його подзвонити в Українське товариство мисливців та рибалок, попитати, що це таке, що свині лежать. Наступного дня приїхав Володимир Гаврюш, голова корюківської районної організації товариства. Ми з ним подивилися: так, кабани не застрелені, а просто померли. Що далі робили з тваринами, я не знаю. Повернувся додому. І до господарства. У тому ж взутті, одязі. Підстилав солому своїм свиням. У нас їх двійко було. Кілограмів по сто вже набрали.

Дев'ять днів зі свинями було все нормально. А 26 серпня, у вівторок, одне порося не поїло всього, що дали, хоча до цього було апетитне. У середу та ж біда спіткала друге. 27 серпня звернулися до ветеринара Петра Щербатого. Випустили поросят із загороді. А ззаду, під хвостом, красне таке і опухле. Очі почервоніли. А в нас же свинки. От і подумали, що за кнурами. Ветеринар підтвердив. До того ж хвіст був закручений. Зазвичай, як порося захворіє, то хвіст розкручується. У четвер ми погнали з жінкою скот пасти, наша черга прийшла. У п'ятницю поміряли свиням температуру — 41 замість 39.

Знову покликали ветеринара. Він зробив укол. Сказав помірять температуру ще в обід. А вона не спадає. І почали кінчики вух синіти. Ветеринар побачив і каже: «Синдром африканської чуми». Звернувся в районну ветеринарну службу, ті — в обласну. Було це в суботу. А на свинях наших тим часом почали з'являтися сині крапочки, наче кров запечена. За годину поназ'їжджалося спеціалістів з Корюківки і Чернігова!

У сараї ніч робили дезінфекцію. На городі викопали яму і до п'ятої ранку неділі палили свиней. Завдяки ветлікарю чума нікуди далі нашого двору не пішла.

Людям також своїх свинок довелося порізати, у декого палити забрали, аж нам незручно. Хоча на моєму місці в ліс міг піти кожен, ніхто не застрахований.

А тут ще приїхали прикордонники і говорять: «Ти ходив на російську територію, звідти й хворобу приніс». Чого б я туди ходив?

За добу порізати свиней на тушонку


— Якийсь мисливець убив хворого кабана в лісі, — переконаний у причині спалаху свинячої хвороби 84-річний Володимир Шамара. — Так і своїх заразив. Свиней і великих, і малих позабирали у людей. До мене заїжджали, та я господарства не тримаю, старий уже.

— У мене була одна свинка, доросла вже, на два центнери, — ділиться 74-річна Мотрона Миколович. — Її вже треба було різати. Тепер зять приїхав і зарізали. Де вона взялася, ця зараза. Через тих мисливців горе по всьому селу! І в мене дезінфекцію робили, з балончика бризкали. У мене два сарайчики було, я свиню переганяла з одного в інший. В одному дезінфекцію зробили. Кажу: «І в другому побризкайте». А вони: «Так свиня там не сиділа». І не побризкали.

— За 30 років роботи з африканською чумою свиней зіткнувся вперше і, дай Бог, востаннє, — говорить місцевий ветеринар Петро Щербатий. — Мені одразу було схоже на бешиху**. Уколов біцилін. А температура не спадає. Другий раз уколов. Як прийшов утретє, звернувся до своїх у Корюківку. Далі двору Пилипців хвороба не пішла. Свині проти класичної чуми щеплені, але проти африканської це не допомагає. Людям запропонували за добу порізати своїх свиней — вони ж здорові, собі на тушонку. Хто не встиг, залишився без худобини — її забрали і спалили.

На півночі України це перший випадок виявлення африканської чуми. Вона гуляла в Росії, на сході України. З території сусідньої держави до нас і забрела. Нас, ветеринарів, возили на курси в Ростовську область.

«Якби людина просто походила по лісу, ніякої зарази не принесла о додому»

— Чоловік, свині якого захворіли, щось, напевно, з лісу притягнув, — припускає голова Корюківської районної організації українського товариства мисливців та рибалок Володимир Гаврюш. — Люди, наче, бачили, як він варив із дикого м'яса своїм собакам. А потім у тих же чавунках готував домашнім свиням. Якби людина просто походила по лісу, ніякої зарази не принесла б додому. До того ж Пилипець — мисливець. Він має розуміти, що лежить мертвий звір, його не можна торкатися. Тварина могла померти від чуми, сказу.

Коли чоловік звернувся до нас, ми з ветеринарами одразу виїхали. Проте аналізи на причину смерті зробити було вже неможливо — дикі поросята (обидва кілограмів до 20) були в стадії розкладання. Шкіру розрізали, а під нею каша. Метрів на 50 стояв жахливий запах. Така проблема в Корюківському районі виникла вперше.

— В Охрамієвичах перекрили три виїзди, — коментує Олександр Ващенко, начальник управління ветеринарної медицини в Корюківському районі. — Це центральні дороги. Інші стежки сьогодні (розмовляємо у вівторок ранком) будемо перекопувати, щоб не їздили. Почали робити подворові обходи у сусідніх селах: Турівка, Червона Буда, Лупасове, Перелюб, Прибинь, Шишківка, завтра поїдемо в Білошицьку Слободу. Дивимося на свиней, чи немає симптомів. Усього в людей вилучили 26 живих свиней і вісім туш.

— Чи могло потрапити м'ясо хворих свиней на корюківський базар?
— Ні, — запевнив Олександр Іванович. — Продаж свинини заборонений з 31 серпня. Карантин на сорок днів після закінчення проведення заходів по дезінфекції і вилученню тварин. За умови, що за цей час не захворіють інші особини. Поки що на базарі можна купити курочку чи телятину.

Довідка:

Бешиха — загальна гостра інфекційна хвороба, що перебігає з переважним ураженням шкіри або слизових оболонок.


Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №36 (1478)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Охрамієвичі, африканська чума, карантин, «Вісник Ч», Вікторія Товстоног

Добавить в: