Мешканці «вибухового» будинку кинуті напризволяще
Мешканці «вибухового» будинку кинуті напризволяще
Два роки потому
Під час потужного вибуху побутового газу, внаслідок якого двоє людей загинули і четверо отримали травми та опіки, було пошкоджено два під'їзди будинку. Пізніше спеціальна комісія міськради визнала їх не придатними для проживання. Тоді ж фахівці підрахували і компенсацію мешканцям зруйнованого дому - вона становила майже 8 мільйонів гривень. У міському бюджеті таких грошей не знайшли, а відтак звернулися по допомогу до Мінфіну. На придбання вторинного житла постраждалі отримали гроші готівкою. Тривалий час люди зберігали речі в гаражах, у знайомих. Півроку міліція стерегла зруйновані квартири від мародерів.
Зі скандалами та протестами люди отримали обіцяне житло. А ось мешканцям, які залишилися проживати у вцілілих під'їздах, чернігівська влада й досі вішає на вуха локшину. Одразу після трагедії міські чиновники пообіцяли розібрати зруйновані під'їзди, та, мабуть, оцінивши всю складність ситуації, побоялися взятися за роботу. Отже, віз і нині там. За два роки колись житлова будівля перетворилася на притон для наркоманів, смітник та громадський туалет. Нині будинок аварійно небезпечний, оскільки там поздувалися стеля та стіни, і може впасти будь-якої миті. Місцеві жителі скаржаться, що все це відбувається за абсолютної бездіяльності міської влади, яка навіть не спромоглася поставити нормальну огорожу. Але найжахливіше те, що на розвалинах бавляться діти.
- Дітлахи часто лазять поверхами будинку, падають, ламають руки й ноги, - скаржиться місцева мешканка Тетяна Будник. - У зруйнованих квартирах поселилися бомжі, міліція на них не реагує. Доходить до того, що з верхніх поверхів у людей летять пусті пляшки з-під алкоголю.
А ще тут постійно знаходять використані шприци.
- За минулу зиму будинок два рази загорявся, - каже Тетяна Олександрівна. - Коли його гасили, вилили понад дві тонни води. Ми думали, що він трісне від льоду. Вже двічі тут знаходили трупи. Вечорами ми боїмося випускати на вулицю своїх дітей.
В один голос усі нарікають на мародерів, які позрізали ґрати і здали їх на металобрухт. А ще люди скаржаться на те, що часто залишаються без світла та мають постійні проблеми з каналізацією.
- На верхніх поверхах протікає дах, уже повністю прогнив кут будинку, - каже Оксана Носеновець, яка мешкає в третьому (крайньому) під'їзді. - Стіну нам влада утеплила, щоправда це не допомагає -у квартирі холодно. За стінкою живуть бомжі. Чути навіть, як вони хропуть. Нам постійно доводиться вислуховувати їхні розмови та з'ясування стосунків.
Люди об'єдналися в ініціативну групу, написали цілу купу скарг та прохань про допомогу, але звідусіль отримали лише відписки.
- Після висновків комісії нам поставили якісь маяки, сказали, щоб будинок не впав, - розповідають люди. - Мабуть, ці дерев'яні підпори і є тими маяками, які утримують бетонну стелю. Хай би вже відрізали нам ці два під'їзди і дали спокійно жити.
Питання про відселення не розглядають
Попри плани та запевнення колишнього заступника Чернігівського міського голови з питань ЖКГ Миколи Сеньковича звести на місці руїн новий будинок, віз і нині там. Місцева громада припускає, що змусило чиновників відмовитися від обіцянок.
- Ми чули від незалежних експертів, що наш панельний будинок складається з двох секцій і укріплений так званим крабовим методом, - каже Тетяна Будник. -Якщо відрізати два зруйновані під'їзди, то постраждає і третій.
Оцінивши масштаби проблеми, двадцять п'ята сесія міськради шостого скликання 28 вересня 2012 року ухвалила рішення списати будинок із балансу комунального підприємства «Новозаводське». Таким чином, будинок відправили у «вільне плавання», а його мешканців залишили наодинці з проблемами.
Заступник Чернігівського міського голови Віктор Бережний переконує, що це питання потрібно розглядати з технічної точки зору.
- Для того, аби там щось звести, будинок потрібно розібрати, - каже він. - Це коштує немалих грошей. Насамперед потрібно знайти будівельну компанію, яка має відповідні ліцензії та досвід у сфері будівництва.
Як сказав чиновник, влада обласного центру всі ці роки шукала інвестора. І таки знайшла.
- Для того, щоб зацікавити забудовника, йому запропонували освоїти земельну ділянку, - розповідає Віктор Бережний. - Але земля виявилася спірною, тому інвестор відмовився від подальшої співпраці.
Віктор Бережний переконує, що людей не кидали напризволяще. За його словами, міська влада Чернігова виділила кошти будівельній компанії «УкрСіверБуд», працівники якої поставили на вікнах та дверях залізні ґрати, стіни утеплили пінопластом, а будинок обгородили парканом. На жаль, нині все, окрім пінопласту, розікрали.
Варіант із відселенням мешканців будинку, який, до речі, влаштовує людей, міськрада не розглядає.
- Бюджет міста працює тільки щодо захищених статей, - пояснює Віктор Бережний. - У нас немає додаткових грошей, а суми там немалі. Орієнтовна вартість знесення зруйнованої частини будинку та утилізації залізобетону становить близько трьох мільйонів гривень, і це за цінами минулого року.
Як запевнив заступник міського голови, єдиний вихід - пошук інвестора для демонтажу будинку та забудови майданчика.
А поки можновладці шукають забудовника, обурені люди готують похід до їхніх кабінетів. За два з лишком роки їм добряче набридло жити поруч із притоном для люмпенів.
Люмпени - декласовані й деморалізовані верстви населення, що опинилися на «дні» суспільства, не здатні до самостійного організованого руху, хоча висувають завищені соціальні вимоги й претензії.
На сьогоднішній загальноприйнятий погляд, люмпени - це, наприклад: волоцюги, жебраки, безпритульні, наркоторговці, професійні злодії, шахраї, авантюристи, повії тощо.
Матеріали по темі:
Рік після вибуху. Бомжі оселилися на 50 років ВЛКСМ (відео)
Рік тому два під’їзди будинку по вулиці 50 років ВЛКСМ вмить перетворились на непридатні для життя (відео)
Пострадавший дом утепляют
Руины под боком, а властям побоку
Едуарда Ільїна визнали винним у вибуху в житловому будинку №36 по вул. 50 Років ВЛКСМ
«Привет, бомж!» - так приветствуют друг друга бывшие жильцы дома, где произошел взрыв
Постраждалі від вибуху газу чернігівці отримають компенсацію на придбання житла
Столичні фахівці рекомендують демонтувати під'їзди, що постраждали від вибуху газу
Постраждалим від вибуху дадуть нові квартири?
Минуло 2 тижні з моменту вибуху у будинку по вулиці 50 років ВЛКСМ (відео)
Взрыв огромной силы потряс Чернигов (фото, видео)
Віталій Назаренко, тижневик «Деснянка» №22 (498)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: 50 років ВЛКСМ, вибух, «Деснянка», Віталій Назаренко