Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Ендопротезування на Чернігівщині: вартість протезу, реабілітація, протипоказання

Ендопротезування на Чернігівщині: вартість протезу, реабілітація, протипоказання

Ендопротезування належить до операцій вищої категорії складності. Анатомічно таку операцію виконати непросто, протез вживляється на місце колишнього суглоба, це треба зробити без пошкодження судин, сухожилля, м'язів. Операція повинна проходити при надзвичайному дотриманні асептичних правил. Якщо нагноївся ендопротез, то це катастрофа більша, ніж була до ендопротезування. Операції з ендопротезування на Чернігівщині роблять у двох лікарнях — обласній і Чернігівській міській №2. Центр ендопротезування (відділення реконструктивної ортопедії) у Чернігівській міській лікарні №2 очолює завідувач ортопедичного відділення, лікар вищої кваліфікаційної категорії, заслужений лікар України Володимир Фриз. Перший ендопротез на базі цієї лікарні він імплантував 20 років тому, у 1993 році (до того стажувався в Німеччині). Загальний стаж ендопротезування Володимира Фриза — 30 років.


Ніна Костючок тричі вчилася ходити

— Я на реабілітації, розходжуюся, — тримається за ходунок 57-річна Ніна Костючок із селища Холми Корюківського району.
Розмовляємо у палаті центру ендопротезування Чернігівської міської лікарні №2. Ендопротезування — значить внутрішнє протезування. Протезів не видно, вони всередині тіла. Замість своїх суглобів — штучні. Вони вже теж стали своїми.
У Ніни Володимирівни — три ендопротези. 1 вересня 2005 року замінили кульшовий (тазостегновий) суглоб зліва. У лютому 2011 року поставили ендопротез лівого коліна. У листопаді 2013-го— правого коліна.
— У мене ревматоїдний поліартрит, — говорить Ніна Володимирівна. — Всі суглоби уражаються одночасно. Одні швидше руйнуються, інші повільніше.

— Скільки ж це треба грошей на протезування?
— Ой, кошмар. Вісім років тому дешевше було. Суглоб коштував 7 чіл 8 тисяч гривень. Тепер дорожче. Але при моєму захворюванні дорогий суглоб, який безцементно вкручується, не можна ставити. Мені можна тільки цементний, дешевший. Одне коліно —24 тисячі гривень коштує суглоб (протез). А друге коліно — суглоб (протез) прийшов бюджетний. Сказали, що при інвалідності можна стати на чергу в обласній лікарні (у мене друга група інвалідності). Минуло три з половиною роки. Казали, що я пожизненно його не дочекаюсь. Що років десять ждати.
Ніна Костючок надіється, що після третього протезування, як і після двох попередніх, буде ходити самостійно, без милиць і без палички.

— Дома, в Холмах, є господарство, корова?

— Корови нема. Бо Володимир Іванович Фриз, лікар, сказав — не можна, треба берегтися, нагинатися лишній раз не можна, важкого не можна носить. Якийсь час, може, й поносиш. Але чим більше ти будеш навантажувати себе, тим швидше протез зруйнується. У господарстві у мене кури. І три сотки городу. Трохи квітів біля хати. Для душі.
У Ніни Костючок зараз перебинтовані обидві ноги. Для профілактики тромбоутворення.
— Це раніше робили, — показує ліве коліно — А тут, на правому, у мене під бинтом ще пов'язка.
Розрізи до 20 сантиметрів. Шовчик акуратненький, нічого й не видно.

— Важко було наважитися на першу операцію?

— Мені було не важко. Бо у мене так боліла нога, що не можна було взагалі ступити. Ні стояти, ні сидіти, ні лежати. Страх був, як у всіх людей. Але не було вибору. Однозначно, тільки операція.

Надія Мурашко схудла на 20 кілограмів, щоб ходити своїми ногами

— За рік — дві операції, — розказує 62-річна Надія Мурашко із Чернігова (11 років живе в Чернігові, до того мешкала в Сосниці). — Я вже не могла ходить, так боліли ноги, і коліна пухли. З 1995 року я не ходила, а мучилась. І ноги у мене були вже кругами. Замінили суглоби в колінах. Штирі поставили, щоб ноги стали рівними. Оце коліно спочатку робила, 22 лютого 2013 року, — продовжує. — Бачите, вже загоїлося. Тоненький шрам. Майже не видно, що різали. А оце коліно — через 9 місяців, у листопаді.
10 січня 2013 року я прийшла до Володимира Івановича. Та прийшла ж не людина, а корова — 110 кілограмів, — розказує емоційно. — Він каже: «Похудаєш за місяць на шість кілограмів, приходь, буду оперувати, не похудаєш, не буду. З такою вагою ти ж його (протез) розвалиш».
Я вдома місяць худала. Потрошку їла, — показує пригоршню. — Солодкого не вживала зовсім. Мучного, смаженого. їла капусточку сиреньку, морквочку, бурячок сиренький. Супчик несмачний, щоб їсти його не хотілося. У день насипала собі чашечку супу, 250 грам. Брала чотири ложки салату.
Одне яблучко. Гречки дві ложечки. Перший тиждень було важко. Помучилася. А тоді звикла. Зараз ні тортиків, ні конфет не їм — і не хочеться. Треба берегти ніжки. Картоплю можу собі дозволить раз у місяць. Не наїстися, попробувать. І завжди встаю із-за столу — ще б їла.
Отже, схудла на 7 кілограмів за місяць. 10 лютого лягла в лікарню. Зробили операцію. А тоді далі почала худать. За три місяці 20 кілограмів скинула. Я себе зараз людиною почуваю, ви що! І все дякуючи Володимиру Івановичу. Він казав: «Будеш худать, буде все нормально, будуть ноги носить».

— Дорогі протези?
— Фриз говорив: «Ти ще молода, тобі ще треба 25 років ходити своїми ногами. Значить, треба американський зі штирем (бо я просила: «Ви ж мені й ноги порівняйте!»). Вартість — 34 з половиною тисячі гривень за один. І другий — 34 з половиною тисячі.
Перший протез уже ніби мій. І з другим я вже звиклася. Зробили операцію 13 листопада, я полежала 18 днів і поїхала додому. Два місяці була дома, тепер я — на обстеженні, реабілітації. Спеціаліст вчить, як правильно ходити. Щоб нога правильно йшла, щоб згин коліна був правильний. У відділенні нас няньчать. Володимир Іванович у нас не гордий, добрий. Золоті руки.

П'ять запитань


1. ЯКИЙ період перебування в лікарні після операції?
— У межах 14-18 днів, — говорить Володимир Фриз. — По суті, могли б виписувати на 10-12 день, але є проблема — тромбо-емболічні ускладнення. Це утворення у венах тромбів, які можуть відірватися, піти до серця. Щоб цього не сталося, треба контролювати судини. Даємо антикоагулянти — речовини, щоб не згорталася кров. Вони підвищують кровоточивість. Треба слідкувати, щоб не перейти межу, аби не відкрилась маткова кровотеча, кровотеча із зубів, носа.

2. ЯКА анестезія (наркоз)?
— Найкраще — це спинномозкова. Робимо її у 98 відсотків. Хворий може розмовляти з лікарем. Але може й спати. Це анестезія, яка не порушує свідомості, не впливає дуже різко на серцево-судинну систему, не виключає дихання, не провокує серцеві ускладнення. Єдине — викликає дилатацію судин на нижніх кінцівках. Вони трохи розширяються.

3. ЯКІ протипоказання?
— Наявність гнійних хронічних процесів. Важкі серцево-судинні захворювання. Захворювання, які підвищують небезпеку ускладнень: гіпертонічна хвороба, перенесені інсульти, інфаркти, цукровий діабет.

4. ЯКА вартість протезу?
— Який протез ставити, залежить від якості кістки і від віку хворого. Існують протези, які розраховані з віку 75 років. Ці протези коштують 12-16 тисяч гривень. Вони розраховані на 10-15 років використання. Виготовлені з чистої сталі або кобальт-хромового сплаву, або кобальт-хромового сплаву з добавками. Це протези цементної фіксації. Враховуючи, що в старої людини кістка не регенерує або не повноцінно регенерує і не може зростися з протезом, протез приліплюють за допомогою кісткового цементу.
Якщо людині 55-60 років, потрібен протез, який стоятиме в кістці триваліший час і не провокуватиме руйнування кісткової тканини. Протези безцементної фіксації розраховані на те, що протез буде зростатися з кісткою. Ціна від 22-28 тисяч гривень. Це протези з плазмопокриттям (титан опромінюють у плазмових печах, створюючи пористу поверхню). В інших протезах використовується напилення, воно створене із мінералів. Кістка вростає в пористу структуру, яка відповідає їй по мінеральному вмісту. Третій тип — це створення надбудов на кістці. Точкове напилення. Кульки-напилення.
Ціна залежить від того, яке покриття і який сплав. Залежить від фірми. Більш імениті протези дорожчі. Виняток — фірма «Ескулап» (Німеччина — єдина держава, яка не накручує ціни на бренді). «Ескулапівський» протез високої якості, із керамічною парою тертя. Шведи починають випускати непогані протези, їхні ціни нижчі, ніж американські, німецькі. Україна протезів не випускає. Протези замовляємо в Києві, в представницьких фірмах. Хворий переказує гроші. Проплатив, вони присилають поштою.

5. ЯК часто треба міняти ендопротез?
— Це залежить від розхитування протезу в кістці. Людина сама це відчує — з'явиться біль. Може виникнути нагноєння, асептична дестабілізація компоненту протеза або ж остеопоротична, травматична (якщо був удар).
Сам протез може ходити довго. І 30, і 35 років. Хоча має значення, який протез, яка пара тертя (ковзання). Але, як правило, проблема в якості кістки пацієнта. Якщо вона здорова, а хворий був тільки суглоб, протез має тривалішу перспективу виживання. Якщо остеопорозна кістка або кістка, зруйнована ревматоїдним поліартритом (хронічне запалення, руйнує не тільки суглоб, але й фіброзну кісткову тканину навколо суглоба), протез буде набагато менш перспективним на тривале виживання.
Якщо виникла хвороба, не треба сидіти і чекати, поки суглоб повністю розвалиться. Бо в нас така логіка: «Скільки я можу на ньому походити?». Походити можеш рік-два. Але створиш умови, коли імплантувати протез для лікаря важче. А для хворого проблематичніше. Наприклад, щоб поставити кульшовий суглоб, необхідно, аби кісткова стінка була міцна. Але якщо людина 20 років ходить з хворим суглобом, кістка стає більш рихлою. Замість гнізда (впадини) виникає кістковий дефект.

П’ять фактів

1. НАЙстарший пацієнт?
— 90-річна жіночка із Чернігова, — пригадує Володимир Фриз. — Вона ще походила чотири роки. Прапрабабця відомого ортопеда. Він прийшов і каже: «Зроби». Говорю: «Бабуся така, що й померти може, 90 років». «Помре, то й помре. А так лежить в ліжку. Ми ж не будемо її носити».

2. НАЙмолодший?
— 26-річна жінка. 30-річний чоловік. Це пацієнти із вродженими вадами. Дисплазія суглобів, вроджені вивихи. Люди хотіли повернути довжину ног^і, перестати кульгати.

3. НАЙтовщий?
— Інженер із Славутича. Важив 140 кілограмів.

4. НАЙактивніший?
— Вчителька з неадекватною поведінкою. Після протезування ходила в сауну, стрибала в ополонку. Вона знищила вкладиш протеза за чотири роки. Я поміняв і сказав: «Ви хвора жінка, і якщо ви не розумієте своїх проблем, більше до мене не приходьте. Я поміняв, і більше міняти не буду. Бережіть свій протез». Досі ходить на ньому.

5. НАЙздоровіший?
— Це заробітчани, молоді хлопці здорової, як правило, статури, які переоцінюють свої можливості, не шкодують себе. У них виникають асептичні некрози. Голівка суглоба не витримує перевантажень. Виникає омертвіння кісткової тканини внаслідок недостатнього кровопостачання. Як правило, це російські заробітчани, зазвичай, там все носять на спині. Може, десятка півтора прооперував тільки за минулий рік. Там експлуатація жорстка, нема механізмів, витискають з людини все. У Португалії, Чехії, Польщі такого нема.

Жінки біжать на операцію швидше


— Патологію кульшового суглоба жінки переносять гірше, ніж чоловіки, — говорить Володимир Фриз. — Через особливості будови сечостатевих органів. При патології кульшового суглоба не розводяться ноги. Жінка не може нормально дотримуватися гігієни. Не може жити статевим життям. От і біжать на операцію швидше.
Жінки часто потребують ендопротезування після операцій так званого кастраційного характеру (видаляли матку, яєчники). У таких жінок знижений рівень естрогенів (жіночих статевих гормонів), і вони дуже швидко піддаються остеопорозу (крихкості кісток). У кістковій тканині є естрогенні мішені. Достатньо у жінки естрогену — кістка міцніша. Низький рівень — починається остеопороз. Настає менопауза, падає рівень естрогенів.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №5 (1447)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ендопротезування, Володимир Фриз, Чернігівська міська лікарня №2, протез, суглоби, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в: