Жорстока ціна перемоги: історія захисника Романа Троня, котрому відірвало руку
Військовий Роман Тронь отримав поранення на «нулі», потрапивши під ворожий обстріл. Йому відірвало руку. Наразі захиснику необхідні кошти аби придбати протез. Це значно полегшить його життя, бо однією рукою робити складно, а дещо взагалі не можливо. А ще Роман каже, якби можна було - повернувся б назад у стрій. Про пережите на війні, реабілітацію та бюрократію - у нашій розмові.
Пішов добровольцем
Роман Тронь, 29-річний військовий із Парафіївки. До початку повно- масштабного вторгнення декілька років працював за кордоном на автозаводах Чехії, Німеччині, Польщі. У січні 2022 року приїхав додому. Коли почалася війна його першою й непохитною думкою було йти боронити країну. Іншого виходу не бачив. Тож усвідомлено зі своїм товаришем пішов у військкомат записатися добровольцем у ЗСУ. Спочатку потрапив у Київський так званий «розподільник», далі - у Мирноград на Донеччину і вже через два дні - на передову. У складі 110-ї окремої механізованої бригади воював на різних ділянках фронту.
Недовго служив наш земляк-захисник, але рубців на серці від пережитого у чоловіка залишилося багато, хоча його очі усіляко приховують той біль.
На початку серпня минулого року військові перебували на Авдіївському напрямку, поблизу села Новоселівське. Відбивали постійні атаки ворога. Відколи стали на нульові позиції, спокій військовим тільки снився. Вороги почали штурмувати Авдіївку і навколишні населені пункти з використанням усієї техніки, яку мали.
- Ми були окопані у посадці попід дорогою Донецьк-Маріуполь. Справа від мене був коксохімічний завод. Ворожі позиції - через дорогу, у посадці навпроти. Це дуже близько, - детально розповідає Роман Тронь про найстрашніший день у його житті. - Рашисти хотіли взяти нас у кільце. Почалися бої. Вони намагалися перебігти дорогу у наш бік, ми їх почали відстрілювати. Так протрималися декілька днів, відбивши усі штурми ворога.
«Не вистачило однієї секунди»
11 серпня 2022 року - шостий день штурму. Почався мінометний обстріл. Роман із товаришем у цей час був у бліндажі. Хвилин через п’ять стало тихо. Раптом почули крики із сусіднього укриття.
- Це кричав Богдан із позивним «Іюнь». До речі, він у взводі був єдиним моїм земляком, із Чернігова. Ми з побратимом Андрієм швидко побігли до нього, - згадує Роман. - Побачили, що Богдан вже виповзає з бліндажа, бо ноги не слухалися. Тож викликали по рації машину, щоб його евакуювати, а тим часом побігли по ноші.
Під час обстрілу пробило дах бліндажу, а осколки потрапили Богданові у спину та стегно. Побратими винесли пораненого до безпечного місця, куди може доїхати транспорт, щоб товаришу терміново надали медичну допомогу.
- Весь цей час над нами висів ворожий дрон, - каже співрозмовник. - Ми розуміли, що за нами слідкує їхній мінометник, прицілюється.
Хлопці почули виходи і побігли до найближчого маленького окопу, аби там заховатися. Адже розуміли, що їм потрібно вберегти не лише своє життя, а й пораненого, який лежав на ношах і не міг самостійно рухатися. Військові поклали його на східцях бліндажа, бо далі ноші не проходили. Роман залишався на вулиці - тож вирішив бігти до сусіднього укриття, яке було за шість-сім метрів.
- Я вже ногами стояв на східцях і готувався стрибати у бліндаж - не вистачило однієї секунди: близько чотирьох метрів від мене справа упав 120-й снаряд. Я полетів уперед. Далі - перші хвилини не пам’ятаю. У голові дзвеніло, в очах потемніло. Напевно, був непритомним, - пригадує той страшний день захисник. - Коли прийшов до тями - лежав на животі. Хотів піднятися: один бік тіла піднімається, інший - ні. Перевернувся на спину - спробував ще раз: не виходить. Трохи підняв голову і побачив, що біля східців, на які я щойно хотів забігти - лежить моя рука. У мене відірвало праву руку.
Роман відірвану руку узяв ногами, підтягнув до грудей і поклав біля себе. Потім відчув: по голові тече щось гаряче - одразу не зрозумів що це. Коли вже лівою рукою поторгав каску - там намацав дірку.
- Каска була пробита, а з голови стирчав осколок, - розповідає оборонець.
- Витягнув його. І з руки теж. Кровоточила права нога. Осколок залетів у шию, пробив перетинку у правому вусі. Аптечки поряд не було - залишили на позиції, від якої відійшли.
Підступний рашист бачив пораненого захисника рідної землі і хотів його добити, бо ще декілька разів цілився у нього, випустивши три-чотири снаряди, котрі розірвалися дуже близько. На щастя, вони не зачепили Романа. Його трохи засипало землею, гілками, але залишився живим.
Приїхали якісь люди та вивезли двох поранених із передової. Роман міцно притуляв до себе праву руку і не відпускав. Все тіло нестерпно боліло, але він тримався, терпів і все розумів, що відбулося. Коли їх довезли до карети швидкої допомоги - лише тоді Роман знепритомнів.
Руку пришили, але вона не прижилася
- Я проснувся вночі. Ми з Богданом були у клініці. Де - не знаю. Побачив, що він поряд. Лежав на сусідньому операційному столі. Йому першому ввели наркоз. Потім я бачив, як йому уздовж розрізали живіт із самого верху й донизу. Знаю, що товаришу почистили шлунок, бо там було повно осколків. Розірвало жовчний та сечовий міхури. Роздробило таз та кістку у лівій нозі, - ділиться пережитим Роман.
Нашому земляку лікарі пришили праву руку, нашпиговану осколками, був відірваний безіменний палець. Потім Романа відправили на подальше лікування у Дніпро, в обласну лікарню імені Мечникова. Там надали необхідну медичну допомогу, далі - у військовий госпіталь, де знову зробили операцію. Бо давала про себе знати пришита рука - вона ніяк не хотіла приживатися.
- Пам’ятаю, після операції мене вертольотом відправили у Вінницю, в лікарню імені Пирогова. Знову - операція. Лікар попередив: якщо у руці є щось живе - її залишать, в іншому випадку доведеться ампутувати, - розповідає Роман. - Проте намагання медиків врятувати руку виявилися марними.
Варто нагадати, що, коли Роман лікувався у Вінниці, ічнянські діти облаштували блокпост на вулиці Чернігівській та збирали кошти на його лікування. Про поранення бійця школярі дізналися із фейсбуку і вирішили таким чином допомогти земляку із Парафіївки вилікуватися. Роман, коли дізнався про них був розчулений таким дитячим вчинком. А фото малих патріотів, яке йому надіслала мама, й досі зберігає у своєму телефоні. Односельці у рідній Парафіївці теж збирали кошти на його лікування.
Вчиться жити у новій реальності
Роман довго не міг усвідомити той факт, що доведеться жити без руки. Що таким, як раніше, життя не буде, але воно продовжується. Воїн зміг через три тижні піднятися з ліжка і почав помаленьку призвичаюватися до нового життєвого етапу. Як би складно не було.
Два з половиною місяці Роман був у Вінниці під наглядом лікарів. З ним та з іншими пораненими солдатами працювали й психологи - команда справжніх фахівців. Був тривалий процес лікування та реабілітації. З часом змирився з тим, що немає руки.
Додому Роман Тронь приїхав у жовтні. Його побратим Богдан продовжує лікування у столичному інституті раку: воїн зовсім не ходить. І, зазначу, щомісяця отримує виплати - по 900 гривень! Без коментарів.
Стосовно себе, земляк зізнається, що головне в усьому - терпець. А його треба дуже багато. Адже після втрати робочої правої руки довелося всього вчитися заново.
Вже вміє Роман з однією рукою їздити за кермом, справлятися в побуті. Щоправда, деякі дії для нього не під силу. А Романова підтримка - його кохана дівчина Наталія. Вона завжди поряд.
- Ми все разом робимо: і їсти готуємо, і прибираємо, - додає Наталія Жигун. - Це заохочує Романа.
- У майбутньому хочемо узаконити наші стосунки, - не приховує радості Роман. - Мрію про міцну родину.
Про бюрократію
Земляк звільнився із ЗСУ у січні цього року. Але не все так просто. Спочатку потрібно було пройти ВЛК у Києві - на це пішло два тижні. І все за власні кошти. Потім довелося поїхати у свою військову частину у Черкаси, в якій Роман навіть ні разу не був.
- Чотири рази їздив у Черкаси. Знову за свій рахунок, - розповідає захисник. - Треба було пройти обхідний лист, здати всі речі, яких мені у військовій частині не видавали, бо форму, бронежилет, каску і все необхідне я купив особисто. Але у частині записано, що це їхнє. Потім потрібно було там дочекатися усіх документів - їх просто пачка. Аж потім вдалося звільнитися.
І це ще не все. Далі знову Роман збирав документи, щоб подати в обласний Центр медико-соціальної експертизи (МСЕК). Потім потрібно було зареєструватися, подати заявку і аж тоді на визначений час приїхав у Чернігів, де, пройшовши комісію, хлопцю призначили другу групу інвалідності пожиттєво. Потім, отримавши відповідне посвідчення, знову збирав документи, але вже для пенсійного фонду. Роман каже, що лише у травні зміг оформити документи на призначення пенсії, бо бюрократична система у нашій країні нікуди не поділася.
- Дуже багато потрібно зібрати різних довідок та документів, - нарікає Роман Тронь. - Тільки на початку липня нарешті вперше отримав виплату. Оформив пільги й на комунальні послуги.
Цікавимося, чи допомагає держава ліками.
- У мене є пільга на ліки. Але потрібно їхати у пенсійний, дізнатися перелік тих медичних препаратів, які видаються безкоштовно, на які є знижка 50%. Потім написати заяву, з якою їхати та укладати угоду з громадою, щоб вона оплатила ці ліки. Далі - знайти аптеку, яка б могла замовляти ліки і з нею теж підписати договір. Будь-яка пільга - це не
так просто... Ліки купую за власні кошти.
А ліків Роману потрібно дуже багато: транквілізатори, снодійні, бо проблеми із сном. Турбує головний біль, бо окрім поранення отримав ще й контузію. Його організм чутливий до зміни погоди - тоді військовому доводиться колоти знеболювальні. І взагалі у Романа болячок, каже, хоч відбавляй.
Згадує, коли ще лікувався у Вінниці, просив лікарів щоб не спішили і не «списували» із ЗСУ, знову хотів повернутися продовжувати виборювати Перемогу над окупантом, хоча вже й заплатив за це високу та жорстоку ціну.
- Думав, що мені швидко поставлять протез і я повернуся на фронт, - ділиться співрозмовник. Але швидко не вийшло, бо, як виявилося, не все так просто. Тому зараз це ще одна Романова мрія - поставити протез. І мова не про імпортний, а наш, вітчизняний. Звісно, держава повинна покрити всі витрати, але, на жаль, Роман на це навіть не сподівається, бо, каже, стільки потрібно зібрати документів - що це просто нереально.
Тож розраховує придбати протез за свій рахунок. Вже їздив у Київ у протезно-ортопедичну майстерню «Ортотех-Сервіс» - там виготовлять протез. Але де взяти кошти? Мова про 1,5 мільйона гривень.
- Це ціна найпростішого протеза, - уточнює земляк.
Тому звертаємося за допомогою до небайдужих людей, бо самотужки родині Романа Троня таку суму не назбирати.
Жителі громад можуть перерахувати гроші на протез воїну за реквізитами: 5168 7451 1900 1037 (ПриватБанк) - Роман Сергійович Тронь.
- Якби була можливість - знову повернувся б воювати, - переконаний військовий. - Навіть не можу пояснити - чому це так, чому мене туди знову тягне...
- При перших втратах падав бойовий дух. Розумієш, що ми не безсмертні, - каже Роман Тронь. - Я особисто упакував у пакет 21 хлопця, яких уночі забирали з поля бою. А на позиціях нас було 96 чоловік. Живими залишилися лише троє: я, Богдан та Володимир. Ми троє, всі з важкими травмами. Наймолодшим із нас був 19-річний Денис із Одеси. Теж, на жаль, загинув: відірвало частину голови. До свого 20-річчя не дожив один день. Андрій, з яким ми рятували Богдана, зник безвісти.
Джерело: Світлана Череп, “Трудова Слава”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.