Ринок нерухомості: чернігівці купують «двушки» та приватні будинки
Вторник, 16 Июля 2013 12:31 | Просмотров: 4103
Ринок нерухомості: чернігівці купують «двушки» та приватні будинки
Чернігівцям до вподоби квартири б/в
Вже декілька років поспіль найбільшим попитом серед чернігівців користуються двокімнатні та трикімнатні квартири. Однокімнатні найчастіше запитують наприкінці літа, їх, за словами ріелтерів, в основному купують
сповнені любові батьки своїм дітям-студентам (а ми скаржимось на низькі зарплати!). Чотирикімнатні та квартири еліт-класу популярністю не користуються.
При покупці квартир жителі обласного центру перевагу надають житлу з вторинного ринку. Його купують частіше, ніж квартири в новобудовах. Саме тому зараз вартість житла на вторинному ринку вища, ніж на первинному: квадратний метр б/в квартири коштує в середньому 6 тис. грн., у новобудовах — 4-6 тис. грн. Причому спостерігається чітка тенденція: для себе люди купують у новобудовах, а щоб здати в оренду — в обжитих будинках. Ріелтери поясняють це тим, що, купивши квартиру в новобудові, треба вкласти в її благоустрій купу грошей, адже купуєш голі стіни, а «домовласнику» треба якомога швидше «відбити» гроші. Тому він і купує квартиру в старому будинку, робить косметичний ремонт і швидко здає її в оренду.
Людина ж, яка купує квартиру для себе, дбає про майбутнє, тому вона хоче придбати нове комфортне житло з новими стінами, технічними мережами, у гарному районі. У цьому випадку перевага надається цегляним будинкам із автономним опаленням та енергозберігаючими технологіями будівництва, місцями для паркування машин, місцями для відпочинку, спортивними майданчиками, майданчиками для дітей тощо.
Ціни на приватні будинки «кусаються», а на дачі впали
Спостерігається останнім часом, за словами ріелтерів, значний попит і на приватні будинки. «Їх купували б ще частіше, якби продавці не скупилися і не завищували реальні ціни», — розповідає Сергій Бондаренко. На сьогодні доволі ветхий невеличкий будиночок у місті коштує 50 тис. у.о., середній за строками будівництва та розміром — 70 тис. у.о., сучасний, комфортабельний, площею від 150 квадратних метрів — від 110 тис. у.о. Такі ціни відлякують реальних покупців, і вони, найчастіше, купують житло у передмісті (Павлівка, Киїнка тощо), де воно коштує десь на тридцять-п’ятдесят відсотків нижче.
А ось дачами зараз мало хто цікавиться, там спостерігається навіть невелике падіння цін. За словами ріелтерів, ціновий пік на дачі та сільські будиночки в Чернігові був два роки тому, тоді їх масово скуповували кияни, і відтоді вони значно подорожчали.
Менше останнім часом стали купувати і земельні ділянки під власне будівництво: кияни не проявляють зацікавленості, а для чернігівців це досить дороге задоволення.
Оформити документи на придбання стало просто
Але якщо купити або ж побудувати житло досить складно в матеріальному плані, то оформити всі документи при купівлі-продажу нерухомості та стати його законним власником стало набагато простіше. Хочемо нагадати, що з 1 січня система реєстрації прав на нерухоме майно суттєво змінилася: якщо раніше цим займалося бюро технічної інвентаризації, то відтепер держава делегувала дані повноваження державним реєстраційним службам, що реєструють право власності на новосформовані земельні ділянки, новобудови і реконструйовані об’єкти, та нотаріусам, які працюють зі вторинним ринком житла та землі. «Зараз реєстрація права власності стала набагато простішою і наблизилася до європейського рівня. Якщо раніше людина йшла до нотаріуса, де вчиняла акт купівлі-продажу, а потім вже до БТІ, де реєструвала право власності на майно, то зараз при вчиненні нотаріальної дії нотаріус реєструє право власності, і людина йде від нього вже власником майна. Це дає суттєву економію в часі та зменшує ризик зловживань при оформленні документів», — упевнений перший заступник начальника Головного управління юстиції у Чернігівській області Сергій Рожець.
За його інформацією, цього року в області нотаріусами було посвідчено 1869 договорів відчуження квартир, за аналогічний період 2012 року — 1838. Із них близько 95% дій було проведено приватними нотаріусами, хоча сьогодні розцінки при оформленні документів купівлі-продажу нерухомості у приватних нотаріусів відсотків на 50 дорожче, ніж у державних. «Міністерством юстиції вже розроблені зміни до законодавства, що передбачають обмеження вартості послуг нотаріусів, у тому числі й приватних, зокрема, розроблено законопроект про внесення змін до Закону «Про нотаріат», яким пропонується внести зміни та доповнення, пов’язані із запровадженням на всій території України єдиних ставок за надання нотаріальних послуг», — зазначив Сергій Рожець.
Олена Березкіна, газета "Чернігівські відомості"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.