Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Литки болять? Це може бути лептоспіроз!

Литки болять? Це може бути лептоспіроз!

Литки болять? Це може бути лептоспіроз!
Якщо серед літа у вас раптово піднялася температура і сильно болять литки — це може бути далеко не застуда чи грип. Так проявляє себе підступна хвороба — лептоспіроз.

Щороку на Чернігівщині лікарі реєструють нові випадки захворювання. І за статистикою, кожен десятий випадок закінчується смертю. За останні 10 років в області захворіли майже 400 осіб, померло близько 40 чоловік.
На території Чернігівської області природні осередки лептоспірозу функціонують у 266 населених пунктах. Тут існує велика ймовірність зустрічі зі збудником цієї природно-вогнищевої інфекції.
Із кожним роком кількість неблагополучних з лептоспірозу населених пунктів збільшується.

Де ховаються збудники інфекції?


Основним джерелом інфекції для людей є різні види гризунів. Крім них, на лептоспіроз хворіють свині, корови, собаки.
Людина може заразитися недугою у будь-яку пору року, проте найчастіше збудники потрапляють в організм від весни до осені.
Часто зараження відбувається при заготівлі сіна та на інших сільськогосподарських роботах у заболоченій місцевості, при купанні та ловлі риби в непроточних водоймищах.
Крім того, якщо вдома живуть сільськогосподарські тварини, то заводяться і гризуни. Тому, доглядаючи худобу або забиваючи тварин, людина може стати жертвою лептоспір.

Як протікає хвороба?

В організм збудники інфекції — лептоспіри — потрапляють через ушкоджену шкіру, а також слизові оболонки носа, рота, очей. Достатньо навіть незначної подряпини!
Інкубаційний період (час від зараження до перших ознак хвороби) триває від 2 до 21 дня. Найчастіше — тиждень-два.
Хвороба завжди починається гостро.
Температура тіла швидко підвищується до 39—40 градусів, хворого дуже морозить, з’являється загальна слабкість, головний біль, болі в попереку, суглобах і м’язах, особливо литкових.
Болі в м’язах бувають постійно і часто настільки сильні, що хворий не може навіть ходити.
На жаль, дуже часто хворобу плутають зі звичайною застудою і за медичною допомогою звертаються на 4-5 день і пізніше, коли з’являється жовтяниця шкіри та білкової оболонки очей. На той час специфічне лікування вже не завжди допомагає.
Лептоспіроз можна побороти тільки в лікарні! Причому чим раніше почалося лікування, тим більше шансів на повне одужання.

Як запобігти хворобі


Найважливіше значення в профілактиці лептоспірозу має знищення гризунів, оскільки саме вони найчастіше переносять хворобу.
Харчові продукти треба зберігати так, щоб вони були недоступні для гризунів. А також постійно дотримуватися правил особистої гігієни, користуватися спеціальним одягом при догляді за тваринами.
Половина заражень в області відбувається під час риболовлі в ставках, озерах та інших непроточних водоймах. Тому під час риболовлі треба якнайменше контактувати з водою і в жодному разі не пити її!
А найголовніше — не забувайте, що будь-яка хвороба, у тому числі й лептоспіроз, успішно лікується, якщо розпочати боротьбу з нею вчасно!

Наталія Гуня, головний спеціаліст відділу організації держсанепіднагляду ГУ ДСЕС України в Чернігівській області, тижневик «Чернігівські відомості» №25 (1162)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: лептоспіроз, литки, ноги, «Чернігівські відомості», Наталія Гуня

Добавить в: