Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У Чернігові через прокол у нозі оперують серце

У Чернігові через прокол у нозі оперують серце

У Чернігові через прокол у нозі оперують серце
У Чернігові успішно рятують людей з гострим інфарктом міокарда, при чому операція проводиться через один прокол. А хворий може спостерігати в режимі реального часу за тим, що відбувається у його тілі під час операції.
Це стало можливим завдяки унікальному, принаймні для України, обладнанню. Такі та інші операції на серці й судинах чернігівські фахівці намагаються зробити максимально доступними.
Про це «Чернігівщині» розповів заслужений лікар України Володимир Герасимов – завідувач відділення серцево-судинної хірургії на базі Чернігівської міської лікарні №2.
– У серпні 2011 року операції на серці ми «поставили на потік». Почали оперувати гострий інфаркт міокарда. На серці оперували з 1983 року, але в обмеженій кількості. Раніше у нас не було сучасної апаратури. Тепер ми працюємо з найсучаснішим комплексом «Allura Xper FD10» компанії Philips вартістю майже 12 мільйонів гривень. Він використовує ряд передових технологій. Наш центр серцево-судинної хірургії стрімко розвивається – такою є оцінка київські колег.

– Невже держава так «розщедрилася» на медицину?
– Держава робила закупівлю такого обладнання за держпрограмою 2006-2010 років щодо боротьби із серцево-судинними захворюваннями. Ми добре попрацювали у тій програмі. Також за програмою, одним з авторів якої був і я, ми отримали грант в адміністрації президента. Наш проект був оцінений у 500 тисяч гривень. Уявіть масштаби проблеми і втрат: зараз на Чернігівщині усього 1 мільйон 100 тисяч населення, а понад 30 років тому в області проживали 1 мільйон 650 тисяч людей. Це був 1973 рік, коли я почав працювати. Від серцево-судинних захворювань помирає 76% населення. З цим показником жодна інша хвороба не може конкурувати. Причина смерті, що на другому місці – 9% смертей – це злоякісні новоутворення. Ось яка велика різниця: у 8,5 разів. Ця частка, 76% – це близько 16 тисяч померлих за рік. У нас є райони, де чисельність населення менше!

– Що являє собою це обладнання?

– Завдяки ньому ми можемо досліджувати будь-яку ділянку тіла пацієнта: головний мозок, артерії серця тощо. А оперуємо через один прокол у бедренній артерії! У хворого – ні швів, ні рубців. Використовуються метали з «ефектом пам’яті» – одне з найбільш яскравих відкриттів кінця 50-х – початку 60-х років у Радянському Союзі. Це так звані стенти. Їх зараз поставляють іноземні фірми за великі гроші. Ми вводимо хворому такий стент, а він за температури тіла 36-40 градусів перетворюється на «каркас» для судин. Так відновлюється циркуляція крові. Процес можна бачити на екрані, тому що операція проводиться з телеспостереженням. Хворий, якому ми виконуємо таку операцію, бачать на екрані усе, що лікар робить в його організмі. За півтора-два місяці ми будемо транслювати операції на своїй ювілейній конференції у червні цього року.
Володимир Григорович не уточнив у цифровій формі вислів «великі гроші». Втім, пошук цін на стенти в мережі Інтернет дав числа переважно від 1 до 2,5 тисяч доларів.

– Таке «диво» є лише у Чернігові?
– Подібний комплекс є ще у кількох містах України, а в нашій області більше нема. Багато чого треба зробити, аби такі апарати з’явилися у районах. Але приклад є. Перші у Європі за наданням такої допомоги – країни колишнього «соцтабору»: Чехія на першому місці, потім Словакія, Польща, і лиш після них – Німеччина та інші європейські держави.

– Які операції доводиться робити найчастіше?
– Найчастіше лікуємо ішемічну хворобу серця, захворювання аорти, магістральних, периферійних і сонної артерій. Виконуємо також операції для профілактики інсультів. Хоча серце важить усього 400-500 грамів, у нього багато захворювань з ускладненнями, які потрібно лікувати невідкладно. Головне, що операції стали виконуватися при гострому інфаркті міокарда. Це той стан, що призводить до смерті. Минулого року ми виконали 18 операцій при гострому інфаркті міокарда. Усі хворі залишилися жити! Зараз люди дуже добре переносять такі операції і за кілька днів уже йдуть від нас. А люди інтелектуальних професій можуть навіть ставати до роботи. Зверну вашу увагу на те, що державні діячі, які страждають на ішемічну хворобу, буває, зникають на 3-4 дні. Напевно, встигають з’їздити до центру в Польщі або Німеччині, де їм виконують такі операції.

– Мабуть, така допомога доступна не усім?
– Ми працюємо над пошуками додаткового, позабюджетного фінансування, а не лише використовуємо те, що дає держава. Так ми зі свого боку стараємося послабити фінансові удари, зробити допомогу доступною. У вересні 2011 року, коли уже тривав монтаж нового обладнання, ми створили обласну програму боротьби із серцево-судинними захворюваннями і знайшли розуміння в обласній раді й облдержадміністрації. Нам затверджено фінансування у розмірі близько 12 мільйонів на 2012-2015 роки. І ось, на початку року, ми отримали перший транш – 700 тисяч. На ці гроші будуть придбані інструменти і витратні матеріали.

– Скільки людей проходить через ваше відділення?
– Упродовж минулого року через відділення пройшло 1700 осіб, виконано 1300 операцій усіх видів. Хоча, вважаю, за чисельності населення Чернігівської області ми мали би виконувати понад три тисячі операцій на серці й судинах. Орієнтуючись на зроблене минулого року і напрацювання за три місяці цього року, скажу, що ми зробили значно більше, ніж торік. Таких хворих в області дуже багато, одних лиш інфарктів міокарда – 1200-1300. Розраховуємо цьогоріч зробити таким хворим 350-400 операцій. На абсолютну цифру поки що не зазіхаємо.

– Який переважно вік хворих?
– Переважно від цих хвороб страждають у віці після 50, можливо, після 45 років. Проте наша статистика дуже різноманітна. Доводиться лікувати хворих на інфаркт міокарда, яким 25-30 років. Наприклад, до мене з Семенівського району звернувся чоловік 28 років, який чотири роки тому переніс інфаркт.

Сергій Стук, тижневик «Чернігівщина» №14 (342)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: операція, серце, Володимир Герасимов, Чернігівська міська лікарня №2, «Чернігівщина», Сергій Стук

Добавить в: