Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Як охоронці макових полів стають «постраждалими бізнесменами»

Як охоронці макових полів стають «постраждалими бізнесменами»

Як охоронці макових полів стають «постраждалими бізнесменами»
6 спортсменів з Ніжина у листопаді 2009 року почали вишукувати продавців наркотиків та змушувати їх зізнаватися в цьому на відеокамеру. Лідером цієї групи був Владислав Попович. Як писали про нього ЗМІ, він «розпочав полювання через наркотичний досвід свого молодшого брата».
Вже у грудні 2009 року проти ніжинських «робінгудів» порушили кримінальну справу. На переконання міліції, діяльність групи осіб є звичайним бандитизмом з вимаганням грошей.

У березні 2010-го «робінгуди» оприлюднили відео зі своєї прес-конференції, надавши своїй діяльності публічності. А в квітні того ж року вони вже перебували в СІЗО. Групу «народних месників» звинувачують за статтею 257 Кримінального кодексу, відповідно до якої їм загрожує від 8 до 15 років ув'язнення. За твердженням слідства, від рук ніжинських «робінгудів» потерпіло 7 місцевих мешканців. Йдеться про нібито «бізнесменів» і шанованих громадян. Насправді серед них є судимі, в тому числі й за наркотики.

Помста за брата

Про перебіг судової справи журналістам чернігівських і всеукраїнських медіа розповіли адвокат підсудних Катерина Нікітюк і правозахисник Денис Ципін:
„У Владислава Поповича дійсно була в сім'ї така особиста проблема. Його брат ледь не помер від наркотиків. Сам Владислав прагнув у своєму місті робити щось позитивне. Винайняв приміщення для громадської приймальні з метою надання правової допомоги землякам. Владислав спілкувався з наркозалежними, намагаючись побороти це явище, - говорить його адвокат Катерина Нікітюк. І продовжує, - навколо Ніжина дуже багато макових полів. Мак вирощують для промисловості. Відповідно залишки макової соломки потрібно за спеціальною інструкцією утилізувати.
- Всім зрозуміло, що не завжди ця макова соломка утилізується. До того ж, в утилізації беруть участь співробітники міліції. Якась частина соломки потрапляє на вулиці у якості опіату. Відповідно, у Ніжині дуже багато наркозалежних. Разом з Поповичем на лаві підсудних опинилися ті, хто раніше мав судимості. їм простіше інкримінувати злочини. Двоє підсудних в силу різноманітних обставин не витримали тиску міліції й написали на себе зізнання. Інші особи під типаж бандитів не підходять. Але їм інкримінують і розбій, і вимагання, і зберігання зброї. Також інкримінується заволодіння особливо важливими документами. Всі доводи слідчого базуються на показах «потерпілих». Прямих свідків подій немає. Перший потерпілий з'явився ще в грудні 2009-го року. Після цього Поповича навіть ніхто не опитав. До квітня наступного року ця заява лежала у райвідділі. Усе всіх влаштовувало. Мер теж знав, чим вони займаються. Коли Попович мав уже докази того, що представники міліції міста Ніжина мають безпосереднє відношення до торгівлі наркотиками, ось тоді, звісно, його затримали. Одразу з'явилися й інші потерпілі, їх у справі зараз не сім, а п'ять. До суду вони не ходять і обвинувачення не підписують. У них навіть неможливо з'ясувати, як вони подавали ці заяви і пояснення".

Про Ніжин як центр наркотрафіку, дешеву наркоту і підпільний опір

Говорить фахівець у галузі права, представник Центру захисту прав «Свобода» («Об'єднання Богдана Хмельницького») Денис Ципін:
„Одного разу до нас звернувся Владислав Попович. Він нам розказав, що має проблеми з міліцією в Ніжині. Мовляв, міліція постійно його затримує, привозить до райвідділу і каже: «Якщо ти будеш бити наркодилерів, ми знайдемо привід і тебе посадимо». Владислав розповів, що його брат був у комі через наркотики, і він вирішив боротися. Але бачить, що міліція не бореться з наркомафию, а навпаки її „кришує".

Сам Ніжин - невеличке містечко і не має якогось особливого значення для наркодилерів. Але місто має велике значення для наркотрафіку. Саме через Ніжин проходить трафік до Росії й інших країн.
Владислав каже, що для унеможливлення громадського спротиву до наркотиків стали привчати місцеве населення, і нар'кота була дуже дешевою. За його словами, не залишилося іншого виходу, як власноручно ловити цих наркодилерів.
Я говорив Поповичу, що сенсу в цій діяльності немає. По-перше, він затримує і б'є людей, а це незаконно. По-друге, якщо це не доходить до міліції і не по рушуються кримінальні справи, він не робить нічого корисного для суспільства. Кожен може сказати, що ти його бив не тому, що борешся з наркотиками, а тому що сам хочеш ці наркотики продавати.

Варто було вийти з тіні і стати правозахисником у цій сфері. У березні 2010 року відбулися збори громадськості Ніжина, де прийняли звернення до всіх ви-сокопосадовців України і правоохоронних структур із закликом навести лад у Ніжині, звертаючи увагу на наркотрафік і кришування його міліцією. До цього звернення ми долучили всі відеозаписи розмов «потерпілих», зізнання «потерпілих» з вказівками на конкретних працівників міліції і підписи ніжинців.
Одразу після цього почалися конкретні процесуальні дії стосовно ніжинських «робінгудів». Одного разу рано-вранці їх всіх як злочинців затримали вдома і повезли в Чернігів на допити.

Була порушена кримінальна справа. Група Поповича має понести відповідальність за побиття та захоплення людей, позбавлення їх свободи. Але Попович з товаришами ніколи не вимагали у людей гроші з метою наживи. Оголосивши про початок своєї правозахисної діяльності, вони ловили наркодилерів і викликали міліцію. Але та не приїжджала. Тоді вони брали цих людей і везли до райвідділу, а наркотики кидали просто на сходи.
Однак у суді це зараз не вивчається. Нам відмовляють у допитів свідків, у допиті експертів. Все, що підтверджує наші позиції, суд відхиляє.
Разом з тим прокуратура не знайшла жодних підстав для порушення справ стосовно міліціонерів".

Поки кробінгуди» за ґратами, наркотиками знов торгують

Катерина Нікітюк:
„Кваліфікація дій за статтею «Бандитизм» і подальше викриття - це високий показник для міліції області і конкретного посадовця. Деякі міліцейські чиновники заробили на цьому зайві зірочки собі на погони.
У діяльності Поповича брала участь досить велика кількість людей. Деяким особам було запропоновано бути свідками у цій справі. Є ті, хто чесно висловив свою незгоду з такими діями міліції. На сьогоднішній день у нас неповноважний склад суду. Висловлюємо недовіру, але наші відводи не приймаються.
Нещодавно телеканал ТВі провів власне резонансне розслідування. Наркоторговці, з якими боролися ніжинські «робінгуди», знову торгували наркотиками. І журналісти без проблем змогли їх купити.
Я більше вам скажу. Дівчина, задіяна у зйомках сюжету, написала мені пояснення з цього приводу про те, у кого вона купувала ці наркотики. Вона була досить довго наркозалежною.

Головне - що наші «потерпілі» взагалі не ходять до суду. Ми їм не можемо поставити запитання і виявити їхню неправду. Речових доказів у справі також немає. До лікаря потерпілі одразу не зверталися. Дослідження зроблені за кілька місяців і носять ймовірний характер.
В справі, яка займає 16 томів, 6 підсудних і 5 потерпілих. Для такої справи це замало даних. Але суд каже, що йому цього достатньо. Тому, якщо не буде масового громадського невдоволення, їх дійсно засудять за бандитизм".

Кому вигідний «бандитизм»?

„Міліція видала цікаве формулювання щодо дій групи Поповича: «Вимагали кошти у бізнесменів і поважних людей». Але це в основному селяни і робітники. А про одного з «потерпілих» у протоколі чітко написано: «Охоронець макового поля», - розповіла на завершення адвокат.
Кажуть, що «робінгуди» здійснювали свою діяльність відкрито, а наркотики знищували.
Адвокат також стверджує, що коли зникає надуманий корисливий компонент у діях «робінгудів», бандитизму вже немає. Залишаються насправді ознаки хуліганства і самоуправства. У такому випадку логічно, аби обвинувачених судили за те, що вони справді зробили. А не за те, що про них сказали.
Звісно, було б також непогано, якби міліція і суд звертали увагу на очевидні факти. Бо інакше важко заперечити твердження про «кришування» у вустах правозахисників.
З іншого боку, в одній статті не вмістиш всього спектру думок. Тому «Чернігівщина» сподівається на продовження теми, маючи намір надати слово як фігурантам справи, так і представникам правоохоронних органів.

Тимур Конопляний, тижневик «Чернігівщина» №12 (340)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: робінгуди, наркотики, суд, «Чернігівщина», Тимур Конопляний

Добавить в: