У Коропі енергетики скидають лелечі гнізда зі стовпів
- Десь із місяць тому я побачила, як на ' нашій вулиці працівники РЕМу скидають з опор лелечі гнізда. Те ж саме вони робили і в інших мікрорайонах, щоправда не всюди. Обурили такі дії не лише мене. Разом із сусідами ми щороку чекаємо на повернення лелек, спостерігаємо, як ростуть їхні пташенята. Повертаються вони завжди на одне й те ж саме місце, а тут прилетіли, а їхньої домівки немає, - зітхає мешканка Коропа Інна Ветоха.
- У 2023 році по осені енергетики також прибирали тут гнізда. Минулого року наші лелеки прилетіли, звили нове там, де й раніше, і навіть встигли вивести потомство. Ми думали, що на цьому лелечі проблеми скінчились, аж ні. А хто потурбується про цих птахів, як не ми? Коропчани вже не раз ходили скаржитись на дії енергетиків в адміністрацію та РЕМ, але всі лише розводять руками, мовляв, за нашим законодавством гнізд на опорах не має бути. Ну тоді треба шукати інші способи, як забезпечити наших лелек домівками. Якщо ми так ставимось до птахів, які є символом України, то чим ми кращі за орків?
Не раз ми писали про порятунок травмованих лелек, не раз редакційною машиною перевозили їх до Менського зоопарку, де про птахів могли потурбуватися фахівці. Тож вирішили і тепер прояснити наболіле питання.
- Якщо говорити про це питання загалом, то знищення лелечих гнізд наше підприємство не підтримувало і не підтримує. Але тут є певні нюанси. Інколи в енергетиків виникає потреба виконати демонтаж окремих гнізд, якщо вони становлять загрозу для самих птахів або ж загрожують електропостачанню. Лелечі гнізда розміщуються на різних опорах: іноді це опори, на верхівці яких встановлені кільцеподібні металоконструкції, іноді - опори без жодних додаткових надбудов. В останньому випадку особливо часто внаслідок руйнування гнізда відбувається зсування його частини на дроти. Через це може пошкодитись ізоляція, можуть обірватися дроти, а це несе загрозу як людям, які проходитимуть поряд, так і самим птахам, які можуть загинути, зачепившись за пошкоджений дріт, - пояснює заступник технічного директора з низьковольтних мереж АТ «Чернігівобленерго» Сергій Переверза. - Певної інструкції щодо видалення тих чи інших лелечих гнізд у нас немає. Рішення про це приймається на місцях бригадами, які виїжджають на аварійні заявки, що надходять нам від споживачів. Хочеться наголосити, що все-таки наше основне завдання - забезпечення якісного й надійного електропостачання і в разі пошкоджень на лініях ми маємо ліквідовувати їх максимально швидко.
А чи завжди лелеки обирали для гніздування електроопори?
- Лелека білий у нашій області з’явився в XVII столітті. У цей період територія Чернігівщини, та й України в цілому, почала інтенсивно використовуватися в господарських цілях
- збільшувалася площа пасовищ, лук, вирубувалися заплави. Це привело до появи великої кількості відкритих місцин, де лелека може харчуватися. Лелека - птах всеїдний, їсть черв’яків, жуків, жаб, ящірок, пташенят інших птахів і навіть може вживати мертве харчування. Гніздиться він часто на деревах - осиках, дубах, вербах, але, оскільки популяція лелек набуває дедалі більших розмірів (за статистикою, зараз в Україні мешкає близько 20 тисяч пар цих птахів. Більше є лише в Польщі - до 52 тисяч пар), птахи все більше й більше наближаються до людини. Їхня поведінка перестає бути лякливою - вони не бояться ні дороги, ні залізниці, ні помешкань. У нас лелеку шанують, не чіпають, тож він неконтрольо- вано знаходить сам собі нові місця для гніздування, в тому числі й електроопори. Тож чим вони так підходять лелекам?
По-перше, це відкритий простір - зручно підлітати до гнізда і відлітати з нього, по-друге, це високо, як і звик цей птах, а по-третє, це гарний огляд на 360 градусів, - каже завідувач кафедри екології' та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Юрій Карпенко. - Проте не можна не погодитись, що питання розміщення лелечих гнізд на електроопорах потребує комплексного розгляду.
- За можливості ми завжди йдемо назустріч і зоозахисникам, і просто небайдужим громадянам. Бувають випадки, коли до нас звертаються з проханням допомогти встановити на опорі спеціальну металоконструкцію, яка дозволить підняти гніздо над дротами і тим самим убезпечить і лінію, і самих птахів. Ми це робимо, але у виняткових випадках, - говорить Сергій Переверза. - Альтернативний (і в принципі найкращий варіант) - це встановлення поряд із лініями, де часто оселяються лелеки, окремих опор (стійок) із такими конструкціями. Тоді птахи можуть оселитися у звичному для себе місці, але більш безпечно, ну й енергетикам не доведеться чіпати їхніх гнізд.
Ось тільки питання: за чий рахунок це має бути?
- У нас є загальнодержавна програма «Лелека» з обліку популяції цих птахів, є обласні статистичні показники. На популяцію лелек зараз впливає чимало факторів. Це і війна, і шляхи міграції. Якщо брати до уваги європейських білих лелек, то останніх у них два - через Босфор до Африки і через Гібралтар до Африки. Так, наші лелеки зимують саме в Південній Африці.
Але, як не прикро говорити, там населення сприймає їх як джерело харчування, тому повернутися назад можуть не всі. Крім того, вагомим чинником є харчова база. Якщо заростає заплава, стає менше сінокосів і пасовищ, буде менше й лелек. Вони шукатимуть місце біля людини, де є городи, штучні сінокоси. І ось тут велике значення має альтернатива природним місцям гніздування, - констатує Юрій Карпенко. - Встановлення окремих опор із кільцеподібними конструкціями - це чудова ініціатива, яку можна було б включити до природоохоронних програм громад (врахувавши ті статистичні дані, що вони мають. - Авт.). Якщо поряд із місцями, де є насиджені лелечі гнізда, встановити такі конструкції і прибрати старі гнізда, лелеки зможуть спокійно об- лаштувати собі нові помешкання. Можна було б долучити до реалізації цієї ідеї якусь комплексну програму, грантовий проєкт, кошти обласного природоохоронного фонду і, як уже було сказано, кошти громад, за які й створювалися б такі псевдогніздування, котрі рятуватимуть птахів і не шкодитимуть людям. Однак усе це потребує додаткового обговорення із зацікавленими сторонами.
- «Чернігівобленерго» завжди було соціально орієнтованою компанією, тож у свою чергу ми готові до конструктивного діалогу і співпраці, - додає Сергій Переверза. - Зараз розуміємо, що не зайвим було б пояснювати мешканцям громад, чому відбувається демонтаж гнізд на їхній території, і навіть долучати бажаючих до обстеження ліній, аби не виникало спірних питань. Думаю, таким чином ми й діятимемо в майбутньому. Питання ж перенесення гнізд обговорюватимемо з профільними фахівцями.
Джерело: газета "Гарт", Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: лелеки, стовпи, енергетики

Коментарі (1)