Світлана Нетреба, завдяки лікарям отримала другий день народження
Щороку в Україні зростає кількість інфарктів і, на жаль, майже дві третини людей з цією хворобою помирають ще до отримання медичної допомоги. 58-річній Світлані Нетребі з Крупичполя (Ічнянщина) пощастило — наші медики встигли її врятувати. Тепер 30 липня жінка сміливо може називати своїм другим днем народження.
— Думаю, усе це від нервів. Складні часи настали і в країні, і в особистому житті, як тут не переживати, — зітхає Світлана Дмитрівна. І розповідає: — Раніше всією родиною ми жили у Степанівці на Борзнянщині, однак ще до початку повномасштабного вторгнення вирішили повернутися на мою батьківщину — переїхали на Миколаївщину, у Чаусове Первомайського району. Там нас і застала війна. Спочатку наче й спокійно було, а потім рашисти почали бомбити територію навколо Первомайська. Не знаю, що за снаряди вони там скидали, але згодом здоров’я багатьох людей почало різко погіршуватися. Правда чи ні, але поговорювали про радіацію. Та й взагалі страшно було, бо обстріли лише наростали. Із Чернігівщини ж росіяни вже вийшли, тож разом із чоловіком та дітьми — Вікою (18 років. — Авт.) і Сашком (15 років. — Авт.) — ми вирішили повернутися сюди, тільки вже в Крупичполе, бо мали тут хату.
Так збіглося, що в цей час ще й у старшої дочки Галі (їй 22) стався розлад із чоловіком. За два місяці вона мала народити, тож ми забрали із собою і її з онуками — Каріною (6 років. — Авт.) і Колею (4 роки. — Авт.). На Миколаївщині лишився лише мій старший син Вася. Зараз йому 38 років, однак... — Світлана Дмитрівна на мить замовкає.
— Що з ним, ми не знаємо. У січні мені зателефонували з місцевого відділення поліції і сказали, що Вася пропав безвісти. Своєї сім’ї він не мав, жив сам, то знайомі заявили в поліцію, що щось із ним сталось — увечері ще бачили його, розмовляли з ним, а вже вранці він не відповідав на дзвінки і ніде не з ’являвся. Шукаємо його й досі.
Увечері 30 липня я вкотре спілкувалася зі слідчим, який займається цією справою, однак нічого втішного він мені сказати не зміг. Розхвилювалася, вийшла з хати, як раптом кинуло в жар, в очах потемніло і я просто почала задихатися. Щоб не впасти, лягла на прохолодний поріг, та легше не ставало. Ледь зібрала сили, щоб набрати номер швидкої допомоги. Було близько 22-ї. Бригада, яка приїхала на виклик, обстежила мене, взяла аналізи, отут я вперше і почула про інфаркт, а на додачу ще й рівень цукру в мене у крові в той момент сягнув аж 29 ммоль/л. Медики сказали, що мають якомога швидше доставити мене в лікарню. А оце й було найважче.
Річ у тому, що дороги в Крупичполі — це суцільний жах! Із тих пір, як переїхала в це село, я звертаюся куди тільки можна, щоб хоч якось їх полатали. Усього 12 кілометрів до Ічні, а їхати можна годинами. Таксисти беруть за цю відстань 400 гривень, та й це ще добре, бо більшість просто відмовляється туди їхати. Ось як тій «швидкій» кудись доправити стареньких чи людей, перевезення яких потребує спокою? Якщо чесно, думала, що й мене не довезуть, хоч водій дуже старався, відчувала, як він намагається об'їхати ті ями, але ж це просто неможливо! Свого часу і моя Галя свого молодшенького, Артемка (йому рік і чотири місяці), народила прямо в «швидкій» — не встигли її до пологового довезти. Ось вийду з лікарні, то все одно добиватимусь, щоб щось з тією дорогою зробили. Хіба всі чекають, що через неї теж хтось помре, як це сталося на Ніжинщині, а тоді ремонтуватимуть?
Та поки що свою соціальну місію Світлані Нетребі доведеться відкласти. Прийшов час ретельніше потурбуватися про своє здоров'я.
— У Світлани Дмитрівни був гострий інфаркт. На щастя, швидка допомога тут спрацювала на відмінно, — говорить лікар-кардіолог відділення інтервенційної кардіології з ліжками інтенсивної терапії Чернігівської обласної лікарні Тетяна Шульга.
— Коли з часу інфаркту пройшла менш ніж доба (а ще краще менш ніж 12 годин) — це так званий золотий час, бо кардіохірурги ще можуть відкрити закупорену судину. І за нашою програмою медичних гарантій робиться це безкоштовно — стенти, які при планових операціях обходяться пацієнтам у більш ніж 30 тисяч гривень, в екстрених випадках встановлюються безоплатно. Починається все зі швидкої допомоги. Її працівники першими оцінюють стан пацієнта, і саме від їхніх дій залежить його подальше лікування. Зазвичай у таких випадках фельдшер телефонує нам (у лікаря, який чергує в реанімації, робочий мобільний телефон завжди із собою), оперативно надсилає кардіограму, і після цього зразу ж починається підготовка пацієнта. У «швидкій» є необхідні препарати, дорогою до лікарні медики навантажують ними організм пацієнта, щоб на місці кардіологи могли одразу ж приступати до операції.
Саме так було зі Світланою Дмитрівною — медики не втратили ані секунди. Працівники «швидкої» надали всю необхідну інформацію, ми зібрали бригаду лікарів. Пацієнтку навіть не завозили до палати, із приймального відділення вона потрапила прямо в операційну. Закриття судини було 99%. Якось на отому 1% вона і трималася. На жаль, це не єдина проблемна судина, тож за іншими ще треба буде спостерігати, плюс проти нас діє діабет. Якою б не була хвороба, він її завжди ускладнює, однак не всі це добре розуміють. Знаю, що місяць тому і Світлані Дмитрівні сімейний лікар радив звернути увагу на рівень цукру в крові, однак тоді серйозності ситуації вона не зрозуміла. Тепер виправлятимемо цю помилку.
Доправили до нас її з рівнем цукру 24 ммоль/л. Дуже боялися, що він нам нашкодить, але, на щастя, все склалося добре. Привезли пацієнтку о 23.30, о 23.50 їй почали робити коронарографію (дослідження судин серця за допомогою рентгену. — Авт.), а о 00.10 і саме стен- тування (операцію, під час якої все- редину судини встановлюють тонкий сітчастий каркас - стент. - Авт.), А в серпня з рекомендаціями лікарів вона вже поїхала додому, де проходитиме подальшу реабілітацію.
— Старатимусь усе робити так, як сказали лікарі, інакше хто знає, скільки часу мені залишилось. Уже зараз можу святкувати свій другий день народження, бо все могло бути зовсім по-іншому, і мене про це попереджали... — задумливо каже Світлана Нетреба.
— Коли ми переїхали в Крупичполе, Сашко почав скаржитись на те, що йому дуже важко дихати носом. До яких тільки лікарів ми не зверталися! Однак якихось порушень у стані його здоров ‘я ніхто так і не знайшов, а проблема залишилась.
Тоді я вирішила повезти сина до бабки-шептухи, хоч у їхні магічні можливості й не вірю. На диво це допомогло. А поки та бабка шептала Сашкові, сказала, що й у мене є проблеми, тож треба зробити виливку на воску. Напередодні дня, коли в мене стався інфаркт, я приїхала до неї, вона вилила той віск (він, до речі, був аж чорним) і сказала, що вночі мені буде дуже зле, тож, коли запропонують їхати в лікарню, маю зразу ж погоджуватися, інакше близько третьої години помру.
Особливого значення цьому я тоді не надала, а ось після операції згадала... Збіг чи магія? Хто його знає. Хоча, як на мене, справжня магія була саме тут, у лікарні, бо працюють у ній не просто лікарі, а чарівники. Наскільки я вдячна всім, хто мене рятував, навіть не передати! / медикам швидкої допомоги, які робили все, щоб якомога швидше мене сюди довезти, І лікарю, який проводив операцію (завідувачу відділення Ігорю Філіппову. — Авт.), і Тетяні Володимирівні Шульзі, яка зараз мною опікується, і дівчаткам-медсестрам та санітаркам. Усі вони - неймовірні люди!
Я ж була у свідомості, коли мене готували до операції, добре пам’ятаю, як після операції біля мене сиділи всю ніч. Знаєте, як увесь цей час до мене зверталися? Дівчинка, красунечка, киця. Як до дитини. А як допомагали, коли вже лежала в палаті! Я неймовірно щаслива, що потрапила в руки до справжніх професіоналів і просто хороших людей! Дай їм, Боже, всім здоров'я і щастя! Вони це точно заслужили!
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Крупичполе, Ічнянщина, інфаркт