Чернігівській ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою завершив набір ліцеїстів
Чернігівській ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою завершив набір ліцеїстів. Цьогоріч охочих вступити до цього навчального закладу було чимало, і не лише хлопці хочуть тут навчатися – шалена конкуренція була і серед дівчат. У кожного хлопця чи дівчини – свій шлях до ліцею, своя мотивація бути тут, серед найкращих. По суті ліцей – це школа, проте, окрім звичайних загальноосвітніх шкільних предметів, велику увагу тут приділяють саме патріотичному вихованню.
Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою очолює рейтинг серед подібних закладів освіти України за відсотком вступників до вищих військових навчальних закладів. Звісно, умови військового стану внесли свої корективи в освітню програму, проте це жодним чином не вплинуло на якість навчання.
«Нам вдалося в умовах війни забезпечити належний рівень навчання як дистанційно, так і у змішаній формі. Всі наші учні озброєні знаннями, навичками, морально і фізично загартовані, виховані свідомими патріотами нашої держави, – говорить виконувач обов’язків начальника Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою підполковник Євген Казанін. – Загалом за роки існування із ліцею випущено понад 5 тисяч ліцеїстів. Більшість із них продовжили подальше навчання у військових вишах».
Життя і побут ліцеїстів організовано так, що військовий порядок допомагає юнакам краще навчатися, розвиватись фізично і духовно, сприймати військову справу не просто як службу, а як служіння Батьківщині, вдосконалювати інтелектуальні, культурні, фізичні, моральні якості, адаптуватися до життя в соціумі, відкрити для себе військові традиції. Також у активі закладу є все необхідне для навчання: кабінети з різних предметів, бібліотека, актова і кіноконцертна зали, спортзал, стадіон та стрілецький тир.
Дівчата пліч-о-пліч із хлопцями
Нещодавно завершився черговий набір ліцеїстів. Цьогоріч чимало бажаючих подали свої документи на вступ, проте за результатами іспитів до ліцею було зараховано 160 здобувачів освіти у 10 клас. Серед них 48 дівчат і 112 юнаків.
За Бюджетним кодексом на навчання до ліцею набирають 70% учнів з області і 30% з міста. В цьому році більше ніж 120 дітей саме з міста Чернігова виявили бажання вступити до ліцею.
«Навчання у нашому закладі здійснюється протягом двох років. Наприкінці червня відбувся вже 29-й випуск. І це особливий випуск, бо ліцеїсти повністю два роки вчилися в умовах військового стану, – продовжує Євген Казанін. – Та незважаючи на це, ми випустили 148 здобувачів освіти, зокрема 29 дівчат. Це, до речі, перший випуск дівчат, які свідомо обрали своїм шляхом захист держави. Загалом із цьогорічних випускників 101 планує вступати у вищі навчальні заклади Міністерства оборони та силових структур України.».
Від дня свого створення військовий ліцей мав мету, яка зазначена в статуті ліцею: підготовка здобувачів освіти до подальшого вступу до вишів силових структур та Міністерства оборони України. І за роки існування ліцею випущено більше 5 тисяч вихованців, з яких 68% обрали своїм життєвим шляхом захист держави.
«Зараз немає обмеження, і ліцеїсти обирають після закінчення ті виші, які вони хочуть, і це не обов’язково має бути пов’язано з військовою справою. Проте більшість все ж таки вступають саме до таких навчальних закладів. Так само із дівчатами, які випустилися цьогоріч – 29 з 30 обрали свої майбутні професії в системі оборони України».
Незважаючи на війну, яка триває в нашій країні, охочих вступити до цього навчального закладу з кожним роком все більшає. І не лише хлопці хочуть тут навчатися. Шалена конкуренція і серед дівчат, які, як говорить керівництво закладу, нічим не поступаються хлопцям. А в деяких предметах вони навіть здібніші.
«Цьогоріч 250 юнаків і дівчат подали документи до нашого навчального закладу, а набрали 160 учнів. Тобто кількість бажаючих вчитися в ліцеї не зменшується, а я б навіть сказав, що збільшується, – говорить Євген Казанін. – Також зросла кількість дівчат. Дівчата і хлопці навчаються за однаковою освітньою програмою . В класах вони разом, всі навички опановують разом. Я маю на увазі домедичну і вогневу підготовку. Режим робочого дня в них однаковий. Наші дівчата дуже жваві, дуже цілеспрямовані і, що найголовніше, зацікавлені в навчанні. А в деяких нормативах навіть перемагають хлопців».
Навчаються ліцеїсти за програмою загальноосвітньої школи, проте тут багато уваги приділяють саме патріотичному вихованню.
«У нас профільним предметом є «Захист України». На нього виділяється більша кількість годин, ніж на будь-який інший, – говорить Євген Казанін. – У нас велика мережа гуртків та секцій, щоб кожна дитина могла себе розкрити по максимуму. Є навіть гурток бальних танців. За бажанням діти можуть займатися не лише в нашому закладі, але й відвідувати різноманітні секції в Чернігові в позаурочний час».
Пам’ятають тих, хто навіки в строю
Варто зазначити, що багато випускників Чернігівського військового ліцею з 2014 року мужньо боронять нашу країну. Зі зброєю в руках вони зустріли й повномасштабну війну, з перших днів даючи гідну відсіч загарбникам у складі своїх підрозділів. На жаль, за 10 років російсько-української війни загинули 49 вихованців Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. Вони вже ніколи не повернуться до рідних домівок, вони віддали в боротьбі з російським агресором найдорожче – життя. Проте в альма матер їх пам’ятають. У коридорі є стіна пам’яті з фото всіх загиблих колишніх випускників цього закладу, які обрали своїм життєвим шляхом захист держави. Їхню світлу пам’ять щоденно вшановують хвилиною мовчання.
«Всіх своїх випускників, які, на жаль, загинули, пам’ятаю особисто. Кожна втрата нашого колишнього учня болісно проходить через серця вихователів і вчителів також, – говорить Євген Казанін. – Так, починаючи від початку 2014 року, від першого року війни, до лютого 2022-го у нас загинуло 7 випускників. На вході до ліцею є меморіальна дошка. А з початку повномасштабної агресії ця цифра збільшилася до 49-ти. На жаль, ці сумні звістки приходять і досі неочікувано. Ми співчуваємо всім сім’ям наших рідних випускників. Кожного дня о 9.00 у нас хвилина мовчання, ми вшановуємо пам’ять загиблих. Наші ліцеїсти, юнаки і дівчата, виконують гімн України».
Уроки проводять в укритті
Після повномасштабного російського вторгнення через повітряні тривоги українські учні та студенти відчули на собі, що таке навчання під землею. Укриття ліцею розраховане на весь особовий склад та вчителів.
«Зараз важко навчатися саме під час повітряних тривог. Адже ми відповідаємо за життя і здоров’я дітей. В нас гарний досвід навчання під час коронавірусу. У нас працюють всі платформи. 2022/2023 навчальний рік ми розпочали взагалі дистанційно, а вже з другого семестру вийшли на навчання у змішаній формі, – говорить Євген Казанін. – Найважливіше – дати якісні знання, але насамперед – безпека. Ми облаштували укриття, в якому є відповідні класи, де проводиться навчання в змішаному режимі по курсах. В нас в укритті стоїть модем, там дуже гарне Інтернет-покриття. Тому під час повітряних тривог ми продовжуємо вчитися. Всі освітні програми ми виконали. Наші здобувачі освіти отримали відповідні знання і навички».
Євген Казанін зазначає, що ліцеїсти беруть активну участь у спортивних змаганнях. Команда ліцею щороку представляє Чернігівщину на різноманітних спартакіадах, виборюючи призові місця. Так, цього року на турнірі пам’яті Героя України Устима Голоднюка серед військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою команда Чернігівського ліцею зайняла друге місце.
Ліцей – це не армія
Під час навчання ліцеїсти безкоштовно проживають у комфортних кімнатах, безоплатно харчуються та забезпечені форменим одягом. Навчання, звісно, теж безкоштовне. Окрім того, в ліцеї є гуртки, спортивні майданчики, кімнати відпочинку тощо. Розпорядок дня у ліцеїстів дуже жвавий. Ні хвилинки відпочинку. Звісно, є вільний час, але все нормовано.
«Загалом день розпочинається з ранкової руханки, потім – прибирання спального місця та сніданок. Заняття розпочинаються з вшанування пам’яті загиблих захисників, – говорить Євген Казанін. – Окрім звичайних уроків за шкільною програмою, обов’язково є і виховна робота. Вона проводиться з дітьми з першого дня їх прибуття на навчання».
Ліцей – це не армія, як багато хто звик думати. Тут не готують солдатів, тут виховують патріотів.
«Ми намагаємося, щоб діти почувалися як вдома, – продовжує керівник. – І виховний вплив у нас набагато делікатніший, ніж в армії. Наша мета – навчити, а в навчанні не буває все гладко і без помилок. Бо ж і самого навчання без помилок бути не може. Найбільше покарання – позбавлення звільнення. А мотивуємо різними оцінками, словом. Є дошка пошани. Ми завжди кажемо своїм вихованцям, що кожен новий день вони починають з чистого аркуша паперу, і тільки від них залежить, що саме вони туди впишуть.
Переважна більшість наших випускників – це майбутні офіцери, які мають бути освіченими, морально і фізично підготовленими. А головне – вони повинні бути патріотами своєї країни. І саме на патріотичне виховання у нас спрямовано дуже багато різних заходів».
Джерело: газета "Чернігівщина", Марія Пучинець, фото автора та з архіву закладу
Матеріал підготовлено за сприяння Управління комунікацій ОК «Північ»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ліцей, випускний, вступники, випускники