У Пекарівському старостаті на повну силу працює фельдшер, дякуючи місцевому фермеру
Якби не фінансова підтримка ФГ "Швед М.Д.", то селяни залишились би без першої медичної допомоги. Пекарівський старостат майже увесь рік відірваний від центру громади: то Десна стала, то льодохід, то зимова повінь, потім весняна. А ще нема громадського сполучення, тільки винаймати транспорт або їхати велосипедом, якщо є сили, щоб подолати не один десяток кілометрів.
У 2016 році до Кнутів, після закінчення Новгород-Сіверського коледжу приїхала фельдшерка Ліда Горбач, яка навчалась безкоштовно і повинна була відпрацювати. Дівчина не злякалась ніяких труднощів, навпаки старалась всього навчитись на практиці. Її не лякала велика відстань з дому до роботи, а це 10 кілометрів, бо проживає медичка у селі Шабалинів. Своєю відповідальністю, професіоналізмом, наполегливістю, чуйністю Ліда заворожила жителів сіл Кнути, Пекарів, Костирів, які просили дівчину не покидати їх без допомоги. Так і залишалась Ліда Володимирівна працювати у селах.
Але з початком реформи галузі охорони здоров’я стало незрозумілим, як буде працювати ФАП. Сільські медичні пункти не вписались в плани реформування, їх чиновники вважають зайвою ланкою на первинному рівні медичної допомоги. Національна служба здоров’я фінансує послуги лише сімейних лікарів, з якими люди підписали декларації. Для жителів глибинки закриття ФАПу неприпустимо. Але і медик не може бути увесь час благодійником. Нині Ліда Володимирівна має працювати з 8-ої до 11.50 год. За такий графік вона одержує 0,25 окладу, обслуговуючи жителів Пекарева та стільки ж за жителів Кнутів, а Костирів взагалі безкоштовно. Синютин, теж село Пекарівського старостату, не належить до її обслуговування, хоча медичка не відмовляє у допомозі.
Вирішити фінансову проблему надання медичної допомоги у віддаленому старостаті взяв на себе фермер Микола Швед. Крім закриття фінансових питань, він дає бензин, бо відстань між селами значна, а допомога має бути вчасна і в будь-який час.
Буває таке, що за день медичка може подолати більше 50 кілометрів.
- Виклики можуть бути і у 4 години ранку, і о 22- ій. Було таке, що повернулась з роботи додому, а тут дзвінок, треба терміново їхати назад. Виручає власний автомобіль, а влітку можу велосипедом чи мотоциклом. Такі термінові виклики частіше бувають сезонно: весною та осінню, - розповідає Ліда Володимирівна.
Робота фельдшера важка. Раніше вона вела патронаж дітей, проводила огляди, здійснювала всі Щеплення. Могла видавати і довідки, наприклад, про смерть. Коли почались перші кроки до реформування, фельдшеру заборонили видавати такі довідки. Але час показав, що бувають умови, коли сімейний лікар не може миттєво прибути на місце. Відтак у Пекарівському старостаті першим поспішає фельдшер, який констатує смерть та на власні очі перевіряє чи нема насильницької смерті, удушення, порізів. Про це повідомляє сімейного лікаря і з його дозволу родичі можуть хоронити померлого, а за власне довідкою до сімейного лікаря родичі можуть приїхати і після вихідних. Це коли людині за 65 років, інша ситуація, коли потрібний розтин.
ФАП з двох кімнат знаходиться у приміщенні Пекарівського старостату. І якщо є призначення лікаря, то медичка може прокапати хворого. Буває, що й не одна людина капається одночасно. Якщо це зима, то для зручності Ліда Володимирівна приїжджає додому до хворого і там проводить всі ін’єкції. Обладнання у ФАПі все старе. Ось нещодавно виникла потреба у придбанні штативу. Медичка звернулась до місцевого майстра Миколи Миколайовича Песіка, який на ранок вже доставив новенького, пофарбованого, легенького і складального пристрою. І медичці полегка, бо доводилось пристосовуватись до надламаного штативу, і людям приємно.
Лідія Володимирівна давно зріднилась з жителями сіл, звикла до своєї ненормованої роботи. Люди її цінять, поважають за професіоналізм, людяність, урівноваженість. Будь-яку медичну допомогу може надати і при травмах, і при кровотечі, пологів правда ще не приймала, вчасно швидка з’являлась. Люди кажуть, якби ще могла шви накладати, то й взагалі до лікарів би не звертались. Ін’єкції добре навчилась робити, коли перші роки працювала у Кнутах разом із санітаркою Ольгою Григорівною Самофал. У неї тиск постійно змінювався і жінка просила молоду фельдшерку колоти їй у вену, довіряла. А ще один чоловік, в якого бігучі вени, довіряв дівчині. Отак практично і загартувалась. Тепер навіть не може пригадати, що для неї найважче чи проблематично - все вміє і нічого не боїться.
Помічниці у Лідії Володимирівни нема, вона сама надає медичну допомогу і утримує у чистоті кімнати. А ще вона робить дуже важливу справу - замовляє і доставляє всі ліки. Бо який би не був професіонал, без ліків він навряд чи допоможе. Спочатку Лідія Володимирівна купувала ліки у Шабалинівській аптеці. А потім фармацевти порадили самостійно замовляти. Відтак раз у два тижні вона робить замовлення найбільш затребуваних препаратів. Якщо у людини закінчуються пігулки, які вона приймає щодня, то раніше, хоча б за тиждень, про це повідомляє медичку. Це дуже важливо, адже немічні люди не можуть самостійно добратися до аптеки, а діти не часто навідуються до батьків, а то й зовсім не провідують, нині такі часи: хто служить, хто виїхав за кордон, хто зводить кінці з кінцями. Замовляють майже всі, бо ніяких націнок нема.
Відпустки, як у будь-якої працюючої людини є. Проте у сільської медички не буває так, щоб зовсім відключитися від роботи. Щоб відпустка була якомога спокійнішою, заздалегідь вона повідомляє про це і кому потрібно пролікуватись, починають раніше чи навпаки після відпустки. Звісно без термінових викликів не обходиться і Ліда нікому не відмовляє. Бували ситуації, коли люди самі приїздили до неї додому за медичною допомогою.
До всіх викликів і до специфічної професії дружини чоловік ставиться розуміюче. Треба їхати серед ночі - їде, він виганяє машину і залишається з трирічним сином. До речі, Ліда лише рік перебувала у відпустці по догляду за дитиною, а далі на роботу.
Лідія Володимирівна не з династії медиків, та своя професія їй подобається, дуже любить свою роботу і своїх пацієнтів.
Ті, хто вважає, що ФАПи своє віджили, не знають справжніх реалій маленьких віддалених населених пунктів. Реформування первинної ланки не повинно погіршувати доступність медичної допомоги. І добре, що є люди, які це розуміють. Селяни дуже вдячні і Лідії Горбач, і Миколі Шведу.
Тож є гарний приклад, щоб жителі села не залишились без меддопомоги.
За інформацією головного лікаря «Сосницького центру ПМСД» Андрія Сердюка, у Сосницькій громаді залишилось 14 ФАПів.
ФАПи функціонують у Киріївці, Кнутах, Кудрівці, Пекарові, Бутівці, В.Усті, Конятині, Лавах, Спаському, Бондарівці, Хлоп'яниках, Вільшанах, Поліссі, Змітневі. Шість ФП «квартирують» у приміщеннях старостатів, щоб зекономити на опаленні. А у селі Змітнів медичний працівник знаходиться в декретній відпустці, тому медичні послуги населенню тимчасово не надаються.
На жаль, ФАПи закриті у таких маленьких селах як Загребеллі, М.Усті, Масалаївці, Козляничах, Рудні, Купчичах, Долинському, Якличах.
За які кошти утримуються малі заклади сільської медицини, адже Національна служба здоров'я фінансує послуги лише сімейних лікарів, з якими люди підписали декларації? Фельдшери опинилися поза увагою реформи. Тому на 2024 рік працівникам фа- пів із бюджету селищної ради виділено 695,2 тис. грн.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.