Коропчанка Анна Альвін у Швеції зібрала понад 4 млн. гривень на допомогу українцям
— Скільки?! — перепитую, побоюючись, що неправильно зрозуміла.
— Понад 1 мільйон 200 тисяч шведських крон. У гривнях це більш ніж 4 мільйони, — інтонація моєї співрозмовниці (спілкуємося телефоном) підказує, що вона усміхається. Очевидно, інші теж із першого разу не могли повірити, що таку суму, зібрану за допомогою друзів, вона передала різним українським фондам.
У Коропі її знають як Анну Василькову. У Швеції — як Аню Альвін (Anja Allvin). Саме у Швеції, а не лише в передмісті Мальме — третього за кількістю населення міста країни, де мешкає її родина. Відомою Аня стала ще у 2022- му завдяки участі в шведському телевізійному конкурсі «МастерШеф». Потім була перемога в конкурсі від Гастрономічної академії південної Швеції, успіх книги «Смак» (Vart ukrainska kok), яку вона написала у співавторстві з Анастасією Лундквіст. Це при тому, що за фахом Аня зовсім не кулінарка.
Після закінчення школи вступила до Київського університету імені Т.Г. Шевченка на факультет східних мов. Щоб мати мовну практику ще й улітку, приєдналася до волонтерів, які тоді (на початку 2000-х) працювали на відновленні Пустинно-Миколаївського монастиря, заснованого ще в 1666 році у Рихлах — недалеко від її рідного Коропа У волонтерському таборі була молодь із багатьох країн. Там 20-річна Аня й познайомилася зі шведським музикантом Тобіасом Альвіном. Знайомство переросло в дружбу, дружба — у кохання, а закінчилося все весіллям.
— Воно було на рихлівських пагорбах, — згадує коропчанка Світлана Карацюба. — Багатьом запам'яталося, як Тобіас пообіцяв Ані зробити її щасливою.
Відтоді минуло майже 20 років. Стільки вона живе у Швеції. Мову — з її здібностями — вивчила без проблем. З роботою, розказує, було складніше:
- Спробувала себе в різних сферах. Скажімо, закінчила вищі медичні курси. Працювала медсестрою.
А згодом відкрила в собі кулінарний талант. Подала заявку на шведський «МастерШеф». Конкурентів було майже пів сотні. Та Аня змогла обійти більшість і посіла п'яте місце. Програму дивилися тисячі глядачів — тож її часто впізнавали на вулиці. Зовсім скоро популярність неабияк стала у пригоді, бо майже відразу після вторгнення рф в Україну Аня Альвін почала збирати кошти на допомогу співвітчизникам.
Залучила друзів, знайомих з України. Разом вони організовували семінари з кулінарії, пропонували розроблені в Україні сумки, влаштовували обіди, вечері, де частували гостей варениками, борщем на заквасці, українськими наливками тощо. Тістечка прикрашали кремом у синьо-жовтих кольорах. Приміщення і продукти спонсори — за попередньою домовленістю — надавали безкоштовно.
Навіть презентацію своєї книги Аня і Настя перетворили на благодійний захід. Вона відбулася у Стокгольмі минулого року — якраз на День Незалежності України (а в грудні їхній «Смак» отримав нагороду в номінації «Етнічна кулінарна книга»).
«Я робила свій внесок у створення книги на знак пам'яті про мою українську бабусю, яка пережила дві війни, голод і репресії у 1937 році - коли безвісти пропав чоловік. Бабуся була чудовою кулінаркою. Її рукописні рецепти я зберігаю і досі», — розповіла на своїй сторінці в соцмережах Анастасія Лундквіст (Anastasia Lundqvist). Їй 44. Родом із Киргизії. Теж замужем за шведом.
— Наша книга — це своєрідна кулінарна подорож Україною. У ній ми поєднали розповіді про різні області, рецепти (їх 65. — Авт.) регіональних страв для приготування на шведській кухні і численні ілюстрації. На презентації було багато людей. Донатили щедро, — додає Аня.
Із часом, не приховує, питання допомоги українцям дещо втратило актуальність. Зібрати стільки коштів, як на початку повномасштабного вторгнення, зараз уже не вдається.
Запитую, чи готує вона українські страви для своєї сім’ї.
— Аякже. Найбільше всі люблять пампушки із часником і кропом.
Приправи, деякі овочі Аня вирощує на своїй ділянці.
— Може, й коропську картоплю саджаєте?
— Картоплю — ні, — сміється. — А за Коропом я дуже сумую. Не була там уже більш ніж два роки, хоча раніше ми приїжджали раз або двічі на рік. Востаннє гостювали у мами в січні 2022-го — святкували Різдво. А трохи більш ніж за місяць — війна...
На запитання, чи виконав Тобіас свою весільну обіцянку зробити її щасливою, Аня каже, усе, що залежало від нього, чоловік для цього зробив. Він викладає в університеті, пише музику. У них — хороша міцна родина, троє дітей (15-річна Лея, 13-річний Осип і 6-річна Юліана), затишний дім, достаток і любов.
— Але я не можу бути абсолютно щасливою, коли під загрозою моя мама (Любов Михайлівна — лікар в інфекційному відділенні коропської лікарні. Батько Ані вже покійний. — Авт.), брат, мої родичі, друзі
Тому Аня не припиняє допомагати Україні. Правда, збір коштів тепер в основному відбувається онлайн.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Швеція, Короп, допомога, благодійність