Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » 100 тисяч гривень треба, щоб підключити газ до модульного будинку

100 тисяч гривень треба, щоб підключити газ до модульного будинку

 

Заходимо всередину. Є хол-коридор, дві кімнати, менша і більша, кухня-їдальня. Вона більша за кімнати. Пахне деревом, тому що дерев’яні панелі. Холодно. Будинок площею 59 квадратів розрахований на газове опалення. В кухні газовий котел на стіні, не повністю розпакована газова плита. Та газ не підключений. І коли це станеться, невідомо. Адже газівникам треба платити окремо.

Підрядник — 45-річний В’я­чеслав Медушенко, пред­с­тавник нідерландського благодійного фонду Open Door Ukraine (ODU) «Опен дор Юкрейн», будує житло для постраждалих від російської агресії. Команда будівельників — місцеві. Працює 10-12 чоловік.

Докладають ламінат, поставлять внутрішні двері. Система швидкого будування, та за півроку ще не впоралися.



В’ячеслав Медушенко, будівельник, та Валентина Кричевська біля її модульного будинку

— Опалення нема, але ми працювали з обігрівачами. Будиночок енергоефективний, добре тримає тепло, — завіряє Медушенко. — Надійна система. Проєкт будинку робився для відновлення житла саме в цьому регіоні.

— Багато таких у нас поставили?

— Це п’ятий. Ще чотири в Новоселівці.

І там також не підвели газ. 

— В середньому, по кошторисних підрахунках, потрібно по 111 тисяч гривень, щоб підключити кожен з цих п’яти фінських будиночків до газу, — підтверджує проблему 59-річний Володимир ГРАБИНА, староста Вознесенського, в яке входить і Новоселівка. — Проєкт, матеріали, підключення. Є навіть вартість 125 тисяч гривень за підключення одного будинку.

— Ціна в три тисячі доларів для погорільців в Новоселівці і Товстолісі — захмарна. Чи можуть газівники підключити газ постраждалим безкоштовно? Чи може вплинути обласна адміністрація? Можливо, громада взяла б на себе оплату?

— Сьогодні (11 березня) була нарада, розмовляв з Володимиром Кривенком, директором департаменту енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово-комунального господарства ОВА, знову піднімали це питання. Буде вирішуватися на рівні області: або безкоштовно підключити газ в ці будиночки, або знизити ціну до мінімальних затрат.

Електрику РЕМівці вже підвели.



Модульний будиночок на газу

— Чи можна ці фінські будиночки обігрівати не газом, а електрикою?


— Можливість така існує. Але треба збільшувати потужність мереж. А це тягне за собою розробку нового проєкту, технічні умови. Побутова потужність на будинки зараз від двох до чотирьох кіловат. Якщо обігрівати постійно будинок електрикою, треба піднімати потужності до шести кіловат. Розробка цього проєкту обійдеться дешевше, ніж проєкт на газ. Та постає питання в ціні за використання електроенергії. Я думаю, перевага буде на боці газу. В цих будиночках газова система вже змонтована, проведені труби, встановлений газовий котел. Система готова, справа тільки за підключенням.

Ця проблема буде гостра також для тих, хто почне відбудову власного зруйнованого житла. По програмі «єВідновлення». Компенсація від держави надходить за відбудову втрачених квадратів. В чек-листах прописана заміна котлів, а от відновлення мереж відсутнє. Власникам доведеться платити окремо за підключення газу.

— Можливо, на рівні держави вирішать зробити знижки, або нижчі тарифи для постраждалих?

— Поки що про таке не чув. Тільки про те, що розглядають підвищення ціни на газ на гривню.

***

Будинок Валентини Кричевської у Товстолісі під час окупації спалили російські солдати. Вони зайшли в село і вигнали жителів центральної вулиці Дружби з домівок. Заселилися туди самі. Зайняли 15 хат. Влаштували базу у дворі місцевої агрофірми «Товстоліс». Люди змушені були тікати, хто куди зміг.

— Про те, що солдати мою хату спалили, не зразу взнала. Мені не казали, — і зараз сумує жінка. — 20 березня пішла зарядити телефон, там у хлопців був акумулятор. Вони м’ясом займаються, ходили до свого двору свиней годувати. Дозволу питали в росіян, щоб пройти. Поставили телефон на зарядку і зітхають: «Ми вам співчуваємо. Хату ж вашу спалили». Так я дізналася, що стала бомжем. Оце і зараз людина пустила пожити, спасибі їй. Тільки за електрику і за газ плачу.

Солдати приїжджали перевіряти, хто де живе. Я кажу: «Хату ж мою ви спалили» «Это где? На базе?» «Так». «Ну, бывает».

Валентина В’ячеславівна скитається по родичах і добрих людях вже два роки. З них півроку живе в домі сусідки Людмили Шпанки.

— В мене діабет, нема тазостегнового суглобу, — розповідає Кричевська. — У мої 54 роки корова скаконула. Звалила з ніг, далі не пам’ятаю: втратила свідомість. Грошей на операцію не було, так і зрослося. Відтоді нога коротша. Є інвалідність. Пенсію платять 2700.

У Валентини було штук п’ять курей та пара качок. Думає, що окупанти порізали і поїли. Корів продала перед вторгненням.

Тим часом вітер шарпає прочинені вхідні двері, вони з розгону ляпають об зовнішню стіну модульного будинку. Ручка пробиває у сайдингу дірку.

— Ну, треба ж, на рівному місці! — розстроївся будівельник. — Замінимо і поставимо якийсь запобіжник, щоб двері об стіну не ляпали.

Пощастило: модульний будинок на електриці

— У нас працюють два фонди Open Door Ukraine (ODU), «Опен дор Юкрейн», який зайшов до нас в минулому році. І, нарешті, дочекалися найкращого фонду в країні — «До України з любов’ю», — продовжує Володимир Грабина, староста. — Це приватний благодійний фонд. Його представники в нашій громаді відзняли 45 сюжетів. Відеосюжети переглядають американці, якщо чимось історія їх чіпляє, виділяють кошти на придбання нового житла. На сьогодні приїхало два будинки. Третій в дорозі. Дай Бог, потихеньку будемо йти цією стежкою.

В середу, 6 березня, в Новоселівці вручили ключі Михайлу Гунському та Любові Грищенко. Модульні будинки від американського фонду «До України з любов’ю» опалюються електрикою. Площа 28 квадратів.




Михайло Гунський з пирогом. 6 березня заселився в новий будинок від американців


Дім Гунського згорів 16 березня 2022 року. 5 березня розбомбило дім Грищенко. Син Любові Грищенко Олександр, військовий, загинув на фронті.

Будинок Михайла Гунського над трасою, по вулиці Шевченка. Був на два ходи. В одній частині жив чоловік, в іншій — син з родиною. В модульному американському будинку буде жити сам.

— Отут у нас було крильце, ванна, — показує по фундаменту Оксана Гунська, невістка Михайла, працює в реанімаційному відділенні Чернігівської райлікарні.

— Модульний будиночок свекру встановили на фундамент зруйнованого будинку. Пройшов програму, його відібрали. А нас троє: чоловік, я і син. У нас було 60 квадратів. На відшкодування отримаємо мільйон 200 тисяч гривень. Що на ці кошти купимо? Ми згодні на модульний будиночок, як у свекра. Живемо в Чернігові в квартирі сестри. Дай Бог здоров’я тим американцям, добрим людям. Які свої гроші віддають, аби нам було де жити.

— Вперше за весь час, що працюємо в області, встановили два будинки в Новоселівці, — додала Тетяна Рябоволова, керівниця фонду. — Новоселівка нагадала мій рідний Харків і села біля нього, зруйновані повністю.

На Чернігівщині встановили близько 20 будинків. Від будинків-студій на одну людину до будинків на чотири спальні. Гарантійне обслуговування — рік. В подібних будиночках можна жити 30-40 років.

Рябоволова вручила діду Михайлу ключі від нового житла. Чоловік, тримаючи в руках пиріг з маком, який спекла невістка, відкрив двері. Представники фонду по відео на планшеті показували спонсорам вхідчини.

— Сьогодні буду ночувати. А завтра перевезу деякі речі. Жити буду з цивільною дружиною. Вона така ж старенька, як і я. Трішки зігнута, але гарна, — з жартами розповідав американцям Гунський. А головне — тепло, — підносить руку до гарячих електропанелей, що під вікном.

До війни чоловік займався бджолами. Під час бойових дій вулики побило, бджоли загинули. Каже, знайомі пригощали і американським медом, за смаковими якостями відрізняється. З новим житлом планує і вулики відновити, бджіл завести. Аби медом пригостити благодійників, які допомогли придбати новий дім.

Запитів від влади до газівників не надходило

Журналісти звернулися з запитом до чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України»:

Скільки коштує проєкт підключення газу до модульного будинку?

Скільки коштують роботи з підключення газу до модульного будинку? Скільки часу вони займають?

Скільки коштує газовий лічильник?

Чи звертався до вашого підприємства з цього приводу представник громади, районної або обласної влади? Або власник житла?

Чи можливе підключення постраждалих безкоштовно? Чи їм краще перейти на електроопалення?


Надійшла відповідь за підписом Ігоря Швеця, в.о. директора чернігівської філії газорозподільних мереж (підключенням займається це підприємство):

Вартість послуги визначається проєктно-кошторисною документацією та є індивідуальною для кожного випадку приєднання.
Весь комплекс робіт по приєднанню до газових мереж за схемою «Стандартне приєднання» здійснюється протягом 90 днів. Ставки плати за стандартне приєднання встановлює НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Встановлення вузла обліку (лічильника) входить у вартість робіт стандартного або нестандартного приєднання. Ціна залежить від типорозміру лічильника, місцевості, де розташований об’єкт, віддаленість земельної ділянки замовника по прямій лінії від діючого об’єкта газорозподільної системи та способу прокладання. Може бути надземне і підземне підведення.
Запитів від представників громади, РВА чи ОВА до чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» не надходило.
Газ є найрозповсюдженішим типом опалювальної системи.

Джерело: сайт газети "Вість", Олена Гобанова, Юлія Семенець

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: модуль, будинок, газ, підключення, опалення

Добавить в: