36-річна Дар’я Козуб запропонувала чоловіку-військовому партнерські пологи, щоб швидше вилікувати його від війни
— На щастя, не зомлів, — каже про чоловіка 36-річна Дар’я Козуб із Риботина на Коропщині, розповідаючи про партнерські пологи.
Запевняє: запропонувала йому бути поруч при народженні дитини не через власні паніку і страх й аж ніяк не через бажання змусити побачити «увесь цей біль», щоб міцніше прив’язати до себе.
— Хотіла швидше вилікувати Сергія від війни, — пояснює коротко.
Вона — місцева. Родина чоловіка переїхала в Риботин із Запорізької області, коли йому було 11. На 4 роки молодша Даша на той час тільки почала ходити до школи. Тоді він її, ясна річ, не помічав. Почали зустрічатися, коли дівчина закінчувала 9-й клас.
— Сергій підкорив мене своєю добротою. Був ніжним. Дарував квіти. Я не тільки закохалася в нього — я ще й поважала його. Бо він ніколи не брехав, не скаржився і вмів тримати слово. У мене не було життєвого досвіду. Але є речі, які відчуваєш серцем. Я відчувала, що мені дуже пощастило. Ми разом уже 18 років. І чоловік мене жодного разу не розчарував.
Після школи Даша вступила до Ніжинського училища культури на хореографію. Сергій працював на будівництві в Києві — заробляв і на її навчання, і — згодом — на весілля.
Першою в них народилася дочка. Назвали Женею. Усе було добре, поки згодом у Дарі не з'явилися проблеми зі здоров'ям. Довелося брати академвідпустку, а потім і взагалі перейти на заочне відділення та ще й змінити хореографію на бібліотечну справу. На молоду родину через це звалилася купа проблем. Але разом Дами із Сергієм подолали всі виклики. Ростили донечку, а згодом на світ з'явився і син. Зараз Євгенія навчається в Києві на перукаря-візажиста, Олексій — у десятому класі.
— Сергій їздив на заробітки до самого повномасштабного вторгнення. Остання його трудова вахта закінчилася напередодні 24 лютого. Вдома з перших днів був у теробороні. Та я знала: це ненадовго. “Я служив строкову. Моє місце — на фронті» — така була його позиція. А мені, щоб не намагалась відмовити, сказав одразу; «Я все одно піду». Так і зробив. Вслід за ним на фронт пішли два його брати — Андрій і Олександр.
Воювали в гарячих точках — пройшли через пекло в Кураховому, Покровську, Соледарі Зазнали тяжких поранень.
— Чоловік мені не зізнався, наскільки все серйозно, поки найстрашніше не було вже позаду. Він завжди оберігав нас від негативу. Всі труднощі брав на свої плечі
Лікарі поставили його на ноги, втім одне око врятувати не вдалося. Сергій на нього не бачить. Після госпіталю і реабілітації служить у військкоматі.
Каже: чоловік, якого вона знала як саму себе, повернувся з війни іншим. Він добре ставився до дітей, до неї, але став мовчазним, закрився в собі. Не стало не лише тортиків і всяких смаколиків, які він часто готував для сімейних чаювань, — зникла навіть його посмішка.
— Він змінився, але я залишилася такою ж, якою була. І так само кохала його. Знала, що він — теж. Просто душа його знесилена. Наче розтерзана війною.
Тому, зізнається, дуже зраділа, коли дізналася про вагітність.
- А Сергій?
— Не передати які Він потім увесь час повторював, що хоче донечку. Раніше ми не загадували наперед - дівчинка народиться чи хлопчик, не мало значення. А тепер чоловік просто марив дочкою.
— Мабуть, бачив у ній Ваше продовження.
— Може й так. А ще, думаю, йому хотілося більше ніжності І любові. І не тільки отримувати їх, ай віддавати. Тому й на партнерські пологи погодився не вагаючись. Інші чоловіки не хочуть відчувати дискомфорту, бояться крові. А він її вже надивився на передовій. Боявся тільки за мене — щоб усе пройшло без ускладнень.
— Фахівці ВООЗ стверд жують, що присутність на пологах близької людини суттєво сприяє доброму самопочуттю породіллі.
— Це правда. Коли поруч не просто близька, а й кохана і дуже надійна людина, і біль менший, І на душі спокійніше.
Як Сергій і хотів, народилася дівчинка. Назвали Емілією. Ім’я маленькій вибрала старша сестра. Воно всім сподобалося.
Хрещені батьки дівчинки — військові. Один — брат Даті (Микола), другий — Сергія (Олександр). Рідний дядько маленької — Андрій — теж захищав країну.
Зараз Емілії 4 місяці.
— Уже видно, на кого більше схожа?
— На чоловіка, — посміхається Даша. — Сподіваюсь, тепер війна його нарешті відпустить.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.