Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У Чернігові роблять ялинки й подарунки зі сміття

У Чернігові роблять ялинки й подарунки зі сміття

 

24 листопада громадська організація «Еко Місто» на­решті відкрила оновлену майстерню ресайклінгу (по­вної переробки відходів від стану сировини до стану го­тового продукту) «Plastic Fantastic».

— Пауза в її роботі була дово­лі тривалою, і на це є певні причи­ни, — говорить очільник ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько. — Наша попередня майстерня роз­міщувалася в одному з навчальних корпусів Національного універ­ситету «Чернігівська політехні­ка» на вулиці Белова. У період ак­тивної фази бойових дій на Черні­гівщині ця територія постражда­ла від обстрілів рашистів — примі­щення було пошкоджене. На щас­тя, обладнання не постраждало. Коли з'явилася можливість, ми ви­везли його до Науково-мистець­кої платформи «Острів» при Ки­ївському національному універ­ситеті будівництва і архітектури, де воно активно використовува­лося, аж поки ми не знайшли пер­спективної локації для оновленої майстерні в Чернігові.

Отож тепер «Plastic Fantastic» розмістилася у Центрі «Перемо­га» при тій же «Чернігівській полі­технік», однак принцип її роботи дещо змінився.

— Поки що ми не плануємо від­новлювати збір вторсировини, як це було раніше. По-перше, тут для цього бракує місця, по-друге, за­раз здати вторсировину на пере­робку можна у спеціальних пунк­тах, а також волонтерам, які часто оголошують збори, по-третє, наша організація почала опікуватися ще й іншими соціальними проектами, які також потребують серйозної адміністративної роботи. Тому за­раз мету роботи майстерні «Plastic Fantastic» ми визначаємо більше як просвітницьку - стимулювати розвиток інновацій і творчості, навчати ресайклінгу, пояснювати людям, як зменшити вплив на навколиш­нє середовище, ну і врешті-решт просто створити спільноту, яка бу­де обмінюватися знаннями та но­вими ідеями в цій сфері. Адже ми плануємо й надалі експериментувати із вторинним використанням пластику і розробляти нові методи та технології його переробки, — пояснює Сергій Безбородько.

А щоб долучити до цієї справи більше людей, активісти «Еко Міс­та» вирішили у певні дні проводи­ти спеціальні воркшопи для шко­лярів і студентів. Анонси про них можна завжди знайти на сторінках ГО «Еко Місто», «Plastic Fantastic» та Центру «Перемога» у фейсбуці. Так, днями бажаючі, які записалися на такий воркшоп, учили­ся переробляти пластик HDPE (пластмасу) в новорічні прикра­си, а пластик LDPE (поліетилен) — у святкові картини.

— Перед зимовими святами завжди хочеться створити казку для своїх найрідніших. Тому наш воркшоп мав новорічну темати­ку. Ми розповіли дітям про ви­ди пластику, про важливість йо­го сортування і можливості пере­робки. Далі ж почалась новорічна магія, коли з подрібнених крише­чок створювалися ялинки, а з по­ліетиленових пакетиків — карти­ни. Потенціал пластику величез­ний, тож лише ваша уява допома­гає або заважає вам зробити те, що ви хочете. Тому ми показуємо
дітям принцип роботи, а далі во­ни вже самі вирішують, що саме хочуть бачити в результаті, — ка­же Сергій Безбородько. У нашій майстерні є весь набір класичного обладнання, потрібного для робо­ти з пластиком: шредер (подріб­нює пластик на крихти), екстру­дер (видавлює пластикову нитку), термопрес (запікає пластикові відходи в суцільні листи від двох міліметрів до двох сантиметрів за­втовшки) та інжектор (під ТИСКОМ запресовує пластик у форми). Та­кож ми маємо експерименталь­ний зразок — планшетний тер­мопрес. Він дозволяє робити ди­зайнерські речі з поліетиленових пакетиків. Ми їх запікаємо й отри­муємо таку-собі пластикову тка­нину, яка може бути основою для подальшої обробки. У найближчих планах зробити якусь лімітовану серію органайзерів, косметичок і пеналів із такого матеріалу.

А ще з переробленого пласти­ку тут збираються виготовляти... вуличні меблі.

— Зараз ми переробляємо пластик в основному у невелич­кі дизайнерські речі — новорічні прикраси, вазони, декоративні тарілки, мильниці, склянки для олів­ців. Але... У нас вже є деякий запас листів, виготовлених за допомо­гою термопреса, з них ми і хоче­мо зробити такі об'ємні вироби, як стільці, столи та лавки. Та й це ще не все. Далі ми плануєм о постобробку пластику і поєднання його з деревом чи металом, тобто ви­готовлення комбінованих речей, — ділиться Сергій Безбородько.

— Взагалі пластик дещо демонізований у нашому інфопросторі. Усі знають, який він шкідливий, як забруднює навколишнє середо­вище. Саме це зупиняє людей у бажанні вміти розрізняти його ви­ди і вивчати їх властивості. Ми ж не просто так назвали свій проект «Plastic Fantastic». Це було зро­блено для того, щоб підкреслити: пластик має фантастичні власти­вості і може бути багато разів пе­ре використаний, а для цього його треба лише правильно сортувати І не викидати, а знову і знову повер­тати в цикл переробки. Чим біль­ше людей це зрозуміє і почне вті­лювати в життя, тим результатив­нішою буде наша робота!









Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пластик, Безбородько

Добавить в: