У клініці Шевчика лікарі допомагають стирати наслідки війни з облич
Стерти наслідки війни з облич - саме таку мету поставили перед собою лікарі сучасного медичного центру «Мікрохірургія ока Василя Шевчика» в Чернігові — військовим і цивільним, обличчя яких були понівечені під час бойових дій, тут пропонують безкоштовне хірургічне й терапевтичне лікування. І ви навіть не уявляєте, наскільки вражаючі його результати!
***
— Коли навколо Чернігова почалися активні бойові дії, більшість лікарів нашої клініки виїхала за кордон. Уже звідти вони допомагали українським військовим — закуповували необхідні речі (тепловізори, шоломи, інше спорядження) і відправляли в Чернігів, — говорить окулопластичний хірург естетичного відділення клініки Марія Обухова.
— А заодно й навчалися в колег із різних країн. Що приємно, всі закордонні фахівці були зацікавлені в цьому, залюбки ділилися своїми особистими секретами роботи (бо свого часу багато хто з них працював із жахливими наслідками, які війна залишає на тілах людей) і казали, що все це нам дуже згодиться, коли повернемось додому. Це виявилося правдою...
У квітні, коли російські війська нарешті покинули територію Чернігівщини, лікарі «Мікрохірургії ока Василя Шевчика» почали потроху виходити на роботу.
- Можливість надсилати допомогу з-за кордону пропала, однак просто займатися своєю звичною роботою ми вже не могли. Тоді керівництво клініки - засновник і провідний хірург Василь Шевчик та окулопластичний хірург Олена Чугай (вона керує роботою естетичного відділення — вирішило, що з тими знаннями, яких ми набули, перебуваючи за кордоном, можемо зробити ще більше — реально допомогти людям, яких фізично скалічила війна. Допомогти безкоштовно.
Ми почали запрошувати на лікування тих, чиї обличчя та кінцівки були травмовані внаслідок бойових дій. Попит з'явився одразу. В основному до нас зверталися жінки, яким за 40. У них були запитання і до функцій, і до зовнішнього вигляду. Порахувати всіх, хто в нас лікувався, доволі важко. Постійних же пацієнток, із котрими ми з квітня зустрічаємось щотижня, зараз п'ять Це жінки з дуже серйозними травмами, яких ми лікуємо, застосовуючи весь свій арсенал — хірургію, апарати та ін’єкції, — розказує Марія Сергіївна.
***
Чернігівка Ірина — одна з таких пацієнток.
— Третє березня. Школа №21. Туди прилетіла авіабомба... — згадувати ті події Ірині важко. — Ми перебували там в укритті. Коли лунав сигнал повітряної тривоги, спускалися вниз. Коли ж усе було спокійно, виходили на перший поверх. Того дня сигналу тривоги ми не чули. Раптом бахнуло, на нас полетіло скло з вікон, які винесло вибуховою хвилею. Що було далі, я пам'ятаю не дуже ясно. Травматологія в другій міській лікарні, операції в Обласній... У мене було дуже багато рваних і колотих ран обличчя, два тижні я абсолютно нічого не бачила. Чернігівські хірурги позашивали рани, а офтальмолог капала очі. У тканинах було багато скла, воно кололо. Це був суцільний жах! Наші лікарі зразу сказали, що мені треба їхати в Київ, бо вони вже нічим допомогти не зможуть. І правда, вони зробили все, що могли. Тоді був такий важкий період... Світла вже не було, всі маніпуляції робилися при ліхтарі. Коли мені знімали шви, я однією рукою тримала ліхтарик, щоб лікарка могла працювати У Чернігові я пробула ще два тижні, а потім мене вивезли в Олександрівську клінічну лікарню Києва. Там зробили три операції на очах. Зір поступово почав відновлюватись. Зараз одним оком я бачу трохи краще, другим - гірше. Чекаю покращення, бо ж до травми зір у мене був стовідсотковим. А ось обличчя в Києві не чіпали. Пластичний хірург оглянула мене, порекомендувала мазі, але сказала, що робити інші процедури зарано. Так я й повернулася додому.
Про центр «Мікрохірургія ока Василя Шевчика» Ірина чула не раз. Однак сама жодного разу в клініці не була.
— Звернулася сюди за порадою свого офтальмолога і не пожалкувала. Незважаючи на мої страшні травми, тут обнадіяли, що допоможуть і все в мене буде добре. І знаєте, вже після перших процедур я побачила зміни! - посміхається Ірина. — Прокинулася вранці - обличчя було вже іншим. Плюс отримала величезний заряд енергії від лікарів. Тепер щотижня лише радію результатам. Якщо раніше не могла навіть на вулицю вийти, бо здавалося, що всі люди тільки на мене й дивляться, то тепер роблю це абсолютно спокійно. Тож наскільки я вдячна кожному працівнику цієї клініки, ви навіть не можете уявити приходжу сюди як додому. Кожен мене знає, завжди цікавиться, як я, переживає за мене. Ці люди дарують не тільки нові обличчя, а й впевненість у собі. А це дорогого вартує!
— У нашої клініки доволі широкий спектр послуг, — пояснює Марія Обухова . -Тут працюють офтальмологи, хірурги різної спеціалізації, а тому ми можемо надавати допомогу пацієнтам, які мають множинні травми, - оперуємо очі. працюємо з естетикою шкіри, причому не лише на обличчі. Усе це ми робили і до повномасштабного вторгнення. Щодо воєнних травм... Найважче — коли в тканинах тіла пацієнта багато сторонніх тіл, наприклад скла. Це структура, яка не викликає запалення, її не видно на КТ й МРТ, а тому ми не можемо виявити і дістати одразу всі осколки, оперуємо, лише коли вони виштовхуються на поверхню й пацієнт починає це відчувати. Складно і з осколками пластику — їх важко видалити, крім того, вони фарбують шкіру на кшталт татуювання.
Через те що воєнні травми різняться множинністю і складністю, лікарям клініки довелося трохи змінити підходи до їх лікування.
Раніше наші методи були, можна сказати, не такими агресивними, - каже Марія Сергіївна. — По-перше, як і зараз, ми застосовували хірургічне висічення. По-друге, ботулінотералію (ін’єкційну процедуру з використанням ботулотоксину. — Авт.). Вона є в міжнародних протоколах лікування рубців. За допомогою ін’єкцій ботулотоксину ми розслаблюємо м’язи, натяг рубців послаблюється, і вони стають менш грубими. По-третє, плазмоліфтинг (місцеве введення власної плазми людини. — Авт.) та ін’єкції полінуклеотидів, які активують процеси самооновлення, вироблення колагену та еластину. По-четверте, використання спеціальних силіконових патчів, різних гелів і мазей. Зараз усе це також є в нашому арсеналі. Та його не завжди вистачає, а тому в нас додалася ще й С02 лазерне шліфування шкіри. Апарат для нього клініка придбала всього кілька тижнів тому. Подумували над цим і раніше, але не було гострої потреби. Тепер же він просто необхідний. Апарат має кілька режимів. Тут є хірургічна насадка і насадка для шліфування. За допомогою першої ми можемо безкровно розсікти тканину й дістати стороннє тіло, за допомогою другої - відшліфувати об 'ємні рубці різної глибини, причому навіть застаріпі. А все це для наших нинішніх пацієнтів ой як потрібно!
***
Звісно, всіх зараз цікавить, хто ж відшкодовує витрати на таке довготривале лікування пацієнтів, які за нього не платять.
- Частину препаратів ми отримуємо за спеціальними програмами, спрямованими на лікування людей, що постраждали внаслідок бойових дій. Наприклад, ті ж нуклеотиди чи силікон, - пояснює Марія Обухова. — Усе решта - за рахунок клініки. Таким чином ми хочемо зробити свій посильний внесок у Перемогу!
Лікування розраховане тільки на пацієнтів від 18 років. Лікуванням дітей естетичне відділення не займається.
Джерело: газета “Гарт” від 22.09.2022, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.