Алергія в усіх проявах: як лікується алергія на первинному рівні
Очі сльозяться, з носа тече й усе тіло свербить... Весняна зелень не милує, та й сонячна ясна погода викликає не радість, а роздратування. Теплий сезон може принести чимало неприємностей для людей з алергією. Яким чином слід поводитися їм у пору цвітіння та й взагалі, що робити людям, які мають схильність до алергії, та як медицина первинної ланки може допомогти таким людям? Журналісти дізнавалися у медичної директорки КНП «Ічнянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Ічнянської міської ради, лікарки першої категорії загальної практики - сімейної медицини Тамари Твардовської.
- Тамаро Олександрівно, давайте пояснімо нашим читачам, що ж це таке алергія: це хвороба чи це просто певний стан організму?
- Алергія - це гостра реакція імунної системи на зазвичай нешкідливі речовини. На мою думку, це не стан організму, а вже конкретне захворювання, яке треба лікувати. Недолікована, занедбана алергія може призвести до дуже тяжких захворювань, наприклад, астми.
Симптоми алергії можуть виникати в різних частинах організму, спостерігатися від декількох хвилин до декількох днів і бути дуже різними за ступенем тяжкості.
- З якими проявами алергії ви найчастіше стикаєтесь?
- Найбільш поширеною формою алергії є полі- нози, тобто алергія на пилок рослин. Це захворювання проявляється через алергічний риніт та кон’юнктивіт, шкірні висипання. Пацієнти скаржаться на закладеність носа, нежить, свербіж у носі, чхання, свербіж очей, сльозотечу, свербіж шкіри. Сезон полінозів у нас зазвичай розпочинається наприкінці березня, коли починає цвісти береза, і триває, залежно від погодних умов, десь до кінця вересня — середини жовтня. Але цьогоріч, у зв ’язку з тимчасовим похолоданням, сезон трохи змістився, і поки ми ще не маємо збільшення пацієнтів з проявами полінозів. Полінози дуже різноманітні, бо навіть у наших широтах налічуються сотні тисяч різних пилкових агентів. Весняний пік, коли в нас буває найбільше хворих на алергічні полінози, триває з березня до кінця травня. Він пов’язаний із цвітінням вільхи, ліщини, берези, тополі, сосни. Літній пік починається в червні й триває до кінця липня. У цьому сплеску алергії«винний» пилок лугових злакових трав (тимофіївки, вівсяниці, пирію тощо).
Літньо-осінній пік, з кінця червня до кінця вересня, пов’язаний із цвітінням бур’янів — амброзії, полину, лободи, кропиви.
У деяких людей спостерігається перехресна алергічна реакція, вони реагують не на один пилок, а на цілий ряд рослин. У цьому випадку загострення захворювання розтягується на весь період цвітіння.
- Але в деяких людей алергія проявляється цілий рік і вона не пов’язана з періодом цвітіння рослин.
- Звичайно, адже провокаторами алергії, окрім пилку рослин, також можуть стати харчові продукти й фіто- препарати рослинного походження. Наприклад, при полінозі на пилок амброзії людина також не переносить шоколад і каву; якщо є алергія на пилок берези, то може бути алергія на сливи, яблука та груші. При алергії на злакові така ж реакція може бути на коров’яче молоко. Це так звана перехресна алергія.
Окрім рослинного пилку сильними алергенами є та - кож домашній пил, пліснява, тобто спори грибів, шерсть тварин, різні добавки до харчових продуктів, цитрусові. Алергічна реакція може виникати і у відповідь на прийом практично будь-якого лікарського препарату, а також при контакті з побутовою хімією.
Серед харчових продуктів найчастіше викликають алергію яйця, шоколад, цитрусові. Людям, які страждають на алергію, також небажано споживати сир з пліснявою, копченину, тунець, лосось, домашню консервацію, горіхи.
Прояви алергії можуть бути ті самі, що й при полінозах: чхання, закладеність носа, сльозотеча, свербіж шкіри, шкірні висипання. Якщо не звертати увагу на такі стани алергії, то вона може перейти в астму.
- Пані Тамаро, а з вашої практики, що найчастіше провокує алергічні реакції?
- Найчастіше - це рослинний пилок, серед контактних - це алергія на тварин. І тут немає різниці, довгошерстий у вас кіт чи сфінкс, бо алергія буває не на шерсть кішки, а на частки епітелію тваринки, на її екскременти. З харчових - на рибу та морепродукти.
- А, наприклад, на медичні препарати, бували алергії?
- Медикаментозна алергія буває, але не можна казати, що часто. Наприклад, за останні три місяці в нас було п’ять випадків алергічних реакцій у вигляді висипань, гострих не було жодної. Найчастіше це алергії на антибіотики та знеболювальні.
- Мабуть, до сезонних алергій можна віднести й алергії на укуси комах?
- Так, звичайно, інсектні алергії, тобто алергії на укуси комах, ми також можемо віднести до сезонних алергій. Найбільш небезпечними в цьому плані є шершні, джмелі, бджоли, оси, деякі види мурах. Саме їхні укуси викликають найбільш серйозні алергічні прояви.
- А які саме?
- У більшості людей відразу після укусу виникає місцева реакція, тобто гострий пекучий біль, набряклість і почервоніння у місці укусу. Як правило, протягом доби набряклість зменшується, а за 1-5 діб сходить нанівець. Але в деяких випадках спостерігається тяжка алергічна реакція на укуси або жалення комах, так звана анафілаксія. Вона розвивається дуже швидко і може призвести навіть до смерті. Основними симптомами анафілаксії є: шкірні симптоми, зокрема кропив’янка, почервоніння або припухлість ділянок шкіри, які розташовані далеко від області, яку вкусила або ужалила комаха, наприклад, після укусу в руку опухають очі або губи; хриплий голос, задишка й утруднене дихання; спазми в животі, нудота, блювота або діарея; зниження тиску; запаморочення, непритомність.
Якщо в людини з’являться будь-які симптоми анафілаксії, їй необхідно якомога ш видше отримати невідкладну медичну допомогу. Треба негайно зателефонувати в центр екстреної медичної допомоги за номером 103, і вже в умовах стаціонару пацієнта виводитимуть із цього стану.
- На початку нашої розмови Ви сказали, що якщо в людини є симптоми алергії, то вона повинна звернутися до лікаря, тобто, мабуть, спочатку до сімейного лікаря?
- Так, спочатку пацієнт звертається до сімейного лікаря, і якщо сімейний лікар запідозрить алергію, то він скерує пацієнта до лікаря-алерголо- га для встановлення точного діагнозу. Тобто сімейний лікар може запідозрити недугу, а вже поставити діагноз повинен алерголог. Ми даємо пацієнту електронне направлення, і він звертається до медичного закладу, де є лікар-алерголог, або інший варіант - це звернення до приватної клініки, де є такий спеціаліст, направлення від сімейного лікаря в такому разі не потрібно.
- А як часто ви скеровуєте пацієнтів до лікаря-алерголога? І взагалі, як часто до вас звертаються з такими скаргами?
- Приблизно одне-два звернення на місяць, у сезон цвітіння - 2-4, не більше. Наші пацієнти не люблять ходити на прийом до лікаря, вони займаються самолікуванням. Прийшли в аптеку, взяли ан- тигістамінні препарати або взагалі купили гормональний препарат і вкололи собі. Тимчасово зняли симптоми. Наступного разу так само. Але в антигістамінних і гормональних препаратів є багато побічних ефектів, якими ви можете дуже нашкодити організму, через що самолікування неприпустиме, загалом, тим більше при алергії, коли ваша імунна система не в порядку. Повністю позбутися алергії неможливо, адже змінити імунну реактивність організму, яка людині дана від природи, ми не в змозі. Але лікар-алерголог може домогтися стійкого, тривалого поліпшення стану здоров’я пацієнта. Алергію можна перевести в форму без загострень. Але ж лікування алергії - це не тільки прийом протиалергічних препаратів. Щоб з’ясувати, що стало причиною алергії, проводять спеціальні дослідження — алерготести: проби на наявність специфічних антитіл. А потім спеціаліст призначає комплексне лікування: анти- гістамінні препарати, гормональні засоби тощо. Наразі є специфічне комплексне лікування алергії - АСІТ-терапія (алергенспецифічна імунотерапія). Цей метод дозволяє повністю позбутися проявів алергії. Його принцип полягає у введенні в організм мікродоз «винного» алергену (у вигляді крапель або ін’єкцій) протягом 3-5 років. Це своєрідна вакцинація від алергії. Звичайно, пацієнт не виліковується від алергії, але повністю виключаються її прояви. Але призначити таке лікування може лише лікар-алерголог. Сімейний лікар може спостерігати за станом хворого та контролювати прийом препаратів. Але ж діагностика та лікування алергії - це прерогатива ліка- ря-алерголога.
- А що проводиться на пер винній ланці?
- Ми можемо зібрати анамнез зі звернення пацієнта. Наприклад, весною кожного року під час цвітіння у хворого спостерігається сльозотеча, закладеність носа та шкірні висипання, тож ми можемо запідозрити поліноз і скерувати пацієнта до лікаря-алерголога. Або на окремі харчові продукти є висипання, або контактний дерматит на хімічну речовину. Ми також можемо запідозрити алергію і скерувати до алерголога. Алерголог призначить лікування, а робота сімейного лікаря полягає в контролі перебігу хронічних захворювань. Зокрема, як пацієнт приймає ліки, чи є побічна дія препарату, можливо, треба поміняти дозування. Тобто сімейний лікар допомагає пацієнту правильно приймати ліки, а якщо препарат не допомагає, направляє знову до алерголога.
- А зі своїми колегами з Ічнянської міської лікарні співпрацюєте? Наприклад, в міську лікарню скеровуєте хворих з атопічним дерматитом, іншими шкірними алергічними проявами?
- Звичайно, співпрацюємо. У нашій міській лікарні є лікар-дерматолог, і якщо у хворого є шкірні висипання, ми його направляємо до дерматолога, а він уже або скеровує хворого до алерголога, або сам призначає лікування.
- А до пульмонолога теж направляєте?
- Якщо, наприклад, контакт із тваринами, пилок рослин або холодне повітря викликає кашель та задуху, то ми можемо запідозрити прояви алергічної астми та направити хворого до пульмонолога.
Пульмонолог, дерматолог, алерголог - три спеціалісти, які допомагають встановити діагноз та призначити лікування. А сімейний лікар уже контролює правильність виконання цих призначень.
- Тобто на первинному рівні ви не призначаєте пацієнтам з алергією лікування?
- Взагалі так повинно бути, але є винятки. Якщо в пацієнта гостра форма алергії, то треба її зняти, бо в такому стані він не доїде до лікаря- алерголога. Ми призначаємо антигістамінні препарати, знімаємо симптоми й потім даємо пацієнту направлення до лікаря-алерголога.
Або якщо, наприклад, у хворого гостра кропив’янка, її треба зняти негайно. Кропив’янка - це взагалі окремий блок в алергічних процесах. Кропив’янка може з’явитися після вірусної хвороби, після контакту з мийними засобами, вживання певних харчових продуктів тощо. Це такі висипання по типу укусу, наче комар укусив. У цьому випадку ми можемо призначити лікування - ан- тигістамінні препарати, гормональні, уколи, крапельниці поставити, щоб зняти симптоми, а потім вже направляємо до лікаря-алерголога.
Взагалі, кропив’янка може бути йхронічною, а може стати проявом анафілаксії - гострої алергічної реакції. Причиною може стати або укуси комах, або якісь медикаменти, або харчова алергія. Тут вже потрібна швидка допомога, госпіталізація до стаціонару. Це - ургентний стан, з якого треба негайно виводити хворого. Інакше може розвинутися анафілактичний шок, і людина може померти.
- А алергія - це вроджений стан чи набутий?
- Найчастіше алергія - це набутий стан. Вроджених алергій доволі мало. Але генетична схильність до алергій є. Якщо батьки мають прояви алергії, то великий ризик, що в дитини вона теж може проявитися. Взагалі алергія - це збій в імунітеті, а він може бути набутим, а може дістатися вам у спадок.
І наостанок хочу ще раз нагадати: алергію можна зупинити, якщо її вчасно виявити та не зволікати з лікуванням. Тому, як тільки у вас проявилися симптоми алергії, такі як свербіж, шкірні висипання, закладеність носа, чхання, сльозотеча, важливо відразу звернутися до лікаря й узяти ситуацію під контроль.
Техніка безпеки в період цвітіння
Якщо вже відомо, на яку рослину у вас алергія, за тиждень- два до початку її цвітіння почніть приймати антигістамінні препарати, що прописав лікар. Приймати ці препарати необхідно увесь сезон цвітіння рослин, що викликають поліноз.
Утримайтеся від тривалих прогулянок у середині дня - в цей час у повітрі пік концентрації пилку. У сухі дні краще сидіти вдома, а виходити на двір потрібно або рано вранці, або в сиру, дощову погоду, коли пилок прибитий до землі.
На вулиці носіть окуляри.
Після повернення з вулиці краще поміняти одяг, помити руки та обличчя, прополоскати рот, промити очі.
Поставте на вікна москітні сітки.
Щодня в хаті проводьте вологе прибирання.
Відмовтеся від косметики й кремів з високою концентрацією рослинних екстрактів.
Не нервуйте - стреси пригнічують імунітет, а це підвищує ймовірність розвитку алергії.
Поліноз йде разом з алергією на продукти. Щоб не провокувати загострення, дотримуйтеся гіпоалергенноїдієти.
Джерело: "Трудова слава", спілкувалася Олена БЕРЕЗКІНА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Коментарі (1)