Електроенергія подорожчала
Фото з сайту https://goloskarpat.info/
2,64 гривні — стільки з 1 червня сплачуватимуть побутові споживачі за одну кВт-год електроенергії. Раніше Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), офіційно внесла пропозиції щодо визначення єдиного тарифу на електроенергію для побутових споживачів — 2,88 грн/кВт-год у рамках першого етапу коригування цін. Однак пізніше міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що другий етап підвищення тарифів не планується:
- Зараз другий етап не передбачається. Більше того, наші розрахунки дали змогу зменшити розмір тарифу з 2.86 грн/кВт-год до 2.64 грн. кВт-год. Субсидія на оплату електроенергії збережеться, ми навіть розраховуємо, що її буде збільшено за рахунок того, що більше споживачів її потребуватимуть. Збережеться також нічний тариф (50% від загального тарифу. — Авт.). Ми запропонували термін дії цього рішення до кінця року. Подивимось, як проходитиме опалювальний сезон, але в нас є відчуття, що цього рішення буде достатньо для того, щоб забезпечити проходження осінньо-зимового періоду і відповідним чином не рухати ціни надалі.
Нагадаємо: востаннє тариф на електроенергію змінювався у 2017 році. Оплата за світло залежала від обсягів споживання: споживачі, які за місяць використовували менш ніж 250 кВт-год, сплачували по 1,44 грн за кВт-год, понад 250 кВт-год — по 1,68 грн за кВт-год. Ціна для юридичних осіб перевищувала 6 грн за кВт-год. І це при тому, що реальна вартість однієї кВт-год — 5,5-6 гривень. Підтримувати низькі тарифи для населення в Україні дозволяла система покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку. За цим механізмом низькі тарифи для побутових споживачів покривалися коштами двох державних компаній — НАЕК «Енергоатом» та ПАТ «Укргідроенерго». Підтримуючи так званий «соціальний тариф», держава дотувала кожну кіловат-годину, незалежно від рівня доходів споживачів. На це щороку витрачалося понад 140 мільярдів гривень. Після початку повномасштабної війни і, відповідно, суттєвого погіршення економічної ситуації в країні такий підхід став фактично неможливим - до війни 70% споживання припадало на юридичних осіб, які платили ринкову ціну, та після початку активної фази бойових дій споживання населення впало на 20%, а бізнесу — аж на 40%. що створило дисбаланс на ринку електроенергії й унеможливило виконання моделі покладення спецобов’язків. Це призвело до того, що в підвішеному стані як борг опинилося понад 30 мільярдів гривень, які розподілилися між учасниками ринку. Ситуація почала наближатися до стану енергетичного колапсу. За рахунок підвищення тарифу її планують вирівняти.
— Якби ми не ухвалили цього рішення, то наступної зими були б без світла. Це рішення дасть нам можливість забезпечити стабільність роботи енергосистеми, — зазначив Герман Галущенко.
До речі, положення про покладення спецобов’язків щодо забезпечення доступною електроенергією населення не змінилося, компенсувати різницю в тарифі для побутових споживачів, який все одно є пільговим, і ринковою ціною ресурсу, як і раніше, будуть «Енергоатом» та «Укргідроенерго».
31 травня НКРЕКП мала розглянути ще одне питання про підвищення тарифів. Мова йде про централізоване водопостачання. Однак через необхідність ще раз відкоригувати ці тарифи після зміни ціни на електроенергію його відклали до 14 червня.
Джерело: газета “Гарт” від 08.06.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: електроенергія, подорожчала