Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Як чернігівцям зекономити на електроенергії?

Як чернігівцям зекономити на електроенергії?

 

“Усіх нас просто шокувало під­няття тарифу на електроенергію. Зараз одне з головних питань, яке турбує, мабуть, кожного українця, — економія на світлі. Ще раніше я чула про зонне споживання, але аж такої потреби в ньому не було. Тепер же іншої можливості зекономити просто немає. При цьому, хоч наш будинок повністю елек­тричний, у квартирах встановле­ні звичайні електронні лічильники, які не можна перевести на зонне споживання. Чому «Чернігівобл­енерго» встановило у нас звичай­ні лічильники, а на тій же Шерстян­ці з її п'ятиповерхівками, які мають газові плити, лічильники багатотарифні, незрозуміло, бо з такою ви­тратою електроенергії, як у наших квартирах, вони потрібні нам як ні­кому. Підкажіть, де взяти зонний лі­чильник і який саме за характерис­тиками він має бути? Яким чином можна замінити свій електронний на зонний і взагалі як документаль­но перевести свою квартиру на споживання за зонами?
Буду дуже вдячна за відповідь”
. Валентина Галушко, м. Чернігів. З таким запитанням звертаються споживачі електроенергії до журналістів.



Нагадаємо, із 1 червня вар­тість електроенергії для населення зросла до 4 гривень 32 копійок (була 2,64 грн.). Причому неза­лежно від обсягу споживання. Вра­ховуючи, що прибутки українців за останні роки не те що не зросли, а навпаки — упали, не дивно, що лю­ди хочуть зекономити. І Валенти­на — не єдина, хто звернувся в на­шу редакцію із запитанням щодо зонного споживання, бо ж дійсно в сучасних реаліях це — єдиний ре­альний спосіб платити за спожиту електроенергію менше. Отож від­повідаємо.

— Облік електроенергії, при якому враховується споживання протягом певних встановлених пе­ріодів доби, називається багатозонним, або багатотарифним. Він передбачає наявність кількох часових зон з індивідуальними та­рифними ставками, що дозволя­ють заощаджувати на електро­енергії. Маючи тарифну диферен­ціацію, більшу частину електро­обладнання споживач може вми­кати під час настання «дешевої» тарифної зони. Отут можна оби­рати, що вам зручніше і вигідніше, адже багатотарифний облік поді­ляється на двозонний та тризон­ний, — пояснює начальник служ­би технічного аудиту АТ «Чернігівобленерго» Сергій Рубець.

— Двозонний тариф рахує окремо кількість електричної енергії, спо­житої вдень (із 7-ї до 23-ї годи­ни) та вночі (з 23-ї до 7-ї годи­ни). Вдень вартість електроенергії залишається стандартною — 4,32 грн/кВт-год, вночі зменшуєть­ся до 2,16 грн/кВт-год. Тризон­ний тариф ділить день на нічний період (з 23.00 до 7.00), напівпікові (із 7.00 до 8.00, з 11.00 до 20.00, з 22.00 до 23.00) та пікові (з 8 до 11 години, з 20 до 22 го­дини). Звісно, і тут найвигіднішим є нічний тариф — 1,728 грн/кВт- год, натомість спожита в пікові го­дини електроенергія обліковуватиметься за тарифом, що складає 150% фіксованої ціни, а це — 6,48 грн/кВт-год. Що вигідніше, оби­рати споживачеві.

Тепер щодо самих лічильників. Починаючи із 2020 року АТ «Чер­нігівобленерго» почало активно замінювати звичайні лічильники на «розумні» (багатозонні) за ко­шти своєї інвестиційної програми. Щороку наше підприємство ана­лізує стан приладів обліку побутових споживачів області і визначає, де саме має бути здійснена замі­на цих приладів. Однак основна мета підприємства при встанов­ленні «розумних» лічильників — не зонний облік, а відстеження даних роботи енергосистеми та дистан­ційне зчитування даних лічильни­ків (особливо де є утруднений до­ступ до них). Багатотарифність — це, можна сказати, лише їхня до­даткова функція.
­
— Чому такі лічильники вста­новлюються у конкретних насе­лених пунктах або окремих мі­крорайонах міст і не замінюють­ся точково?
— Бо перед їх встановленням трансформаторні підстанції, від яких живляться ці обрані населені пункти або мікрорайони, облад­нуються спеціальними маршрути­заторами, які допомагають лічиль­никам автоматично передавати ін­формацію. Без цього обладнання виконувати свою головну функцію вони не будуть.

Але споживачі, оселі яких не потрапили в інвестпрограму під­приємства, можуть встановити зонні лічильники у своїх домогосподарствах за власний кошт. Пе­редавати дані автоматично вони не будуть, якщо поряд немає об­ладнаної для цього підстанції, а ось зонний облік забезпечать.

— То що саме має зробити споживач?

— Найперше — придбати від­повідний зонний лічильник (одно­фазний або трифазний). Зроби­ти це можна у Сервісному центрі АТ «Чернігівобленерго», у магази­ні або ж через Інтернет. Головне — лічильник має бути рекомендо­ваним на території діяльності АТ «Чернігівобленерго». Знайти пов­ний перелік цих моделей лічиль­ників можна на офіційному сай­ті «Чернігівобленерго» у розділі «Побутові споживачі». Потім спо­живач звертається із заявами про заміну лічильника на зонний і пе­рехід на зонне споживання у під­розділ, який обслуговує його на­селений пункт. У цьому ж підроз­ділі його лічильник параметризують (якщо лічильник встановлює споживач саме АТ «Чернігівобл­енерго», первинна параметризація у наших підрозділах буде для нього безкоштовною), а Сервісний центр Товариства робить розра­хунок вартості самої заміни. Після оплати рахунка бригадою енерге­тиків виконується сама заміна, ро­биться відповідний акт, після «т лічильник автоматично потрать у програмний комплекс «Чернігів­обленерго» і постачальника. Все — можете оплачувати електроенер­гію за зонами!

А побачити, що ваша заявка на зонне споживання виконана, мож­на під час передачі показів лічиль­ника — будь-який онлайн-сервіс (телефонія, чат-бот, Особистий ка­бінет) «опитає» окремо про покази денної та нічної зон.
Отож рахуйте, що вигідніше конкретно у вашій оселі, — зали­шити звичайний лічильник і нама­гатися зекономити фізично чи за­платити за зонний, але економити при сплаті за електроенергію.

Джерело: газета “Гарт”, Катерина Огієнко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: електроенергія, лічильник, споживання

Добавить в: