Очільниця чернігівської «Укрпошти» Олена Дорошенко встигла переїхати міст за кілька хвилин до його підриву
«Чернігів! Відновлюємо роботу в штатному режимі! Раді бачити вас в усіх відділеннях Укрпошти Чернігівської області. Починаємо працювати з листами і поштовими відправленнями по області!» — таке повідомлення з'явилося на сторінці очільниці Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта» Олени Дорошенко у фейсбуці 17 квітня 2022-го. Однак це зовсім не означає. Що до того «Укрпошта» в області не працювала — героїчними зусиллями її працівників мешканцям Чернігівщини виплачувались пенсії, видавалася соціальна і гуманітарна допомога навіть у найгарячіші дні лютого та березня минулого року. Згадати зараз про ті важкі часи разом з Оленою Миколаївною ми вирішили не просто так — днями минув рік із початку повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави. Хотілося б, щоб всі страшні події, пов'язані з ним. залишилися лише в наших спогадах...
— Олено Миколаївно, як для Вас почалося 24 лютого 2022 року?
- П’ята ранку. Я у відрядженні в Прилуках. Напередодні ми саме закінчили ремонт у Ладанському відділенні - на ранок запланували ще кілька доробок і все, можна було повертатися додому. Раптом задзвонив телефон, висвітився номер начальниці Новгород-Сіверського відділення. Голосом, сповненим жаху, вона прошепотіла «Олено Миколаївно, війна... Танки їдуть...». А потім у спільний із начальниками відділень чат посипалось: «50 танків пройшло», «200 танків», «150 танків».. Порахувати, скільки ж їх усього заїхало на територію області, було просто неможливо. І це дійсно жахало. Часу на роздуми ми не мали. Із заступником приймали рішення щодо транспорту: всі терміново повертаються на свої бази у Чернігові - усі в бокси. Сама ж я була вимушена із Прилук на Чернігів їхати через Ніжин, бо треба було вивезти гроші. Прямо на ходу домовлялися з керівниками служб про так звану «розстановку сил», хто де перебуватиме найближчим часом. Згодом стало зрозуміло, що всі рішення, які ми тоді так швидко прийняли, були правильними. У перші дні війни ми нічого не втратили, у нас нічого не було пошкоджено чи вкрадено. Та це, на жаль, лише на той момент... У Чернігові почали говорити, що зірвуть міст. А я живу за містом, тож близько 14-ї виїхала додому. По суті, назустріч російським танкам... Переїхати мостом я встигла буквально за кілька хвилин до вибуху. Зрозуміла, що відтепер працюю лише за допомогою телефону, бо повернутися у місто вже не зможу... Тож до 31 березня війна, дзвінки, підвал, робота!
— Наскільки складно було керувати роботою такого великого підприємства на відстані?
- Як би дивно це зараз не звучало, але тут ми маємо подякувати коронавірусу, який навчив нас працювати віддалено. Звісно, робити це в умовах поганого зв‘язку було складніше, та все ж таки можливо.
Повертаючись до роботи в той період. Спрацювала команда. Якби частина керівників за напрямками не виїхала з Чернігова, працювати нам було б набагато важче. А так хтось залишився в місті, хтось виїхав в іншу частину області, хтось перебував у Києві, хтось - на Заході, хтось — і взагалі за кордоном, але всі ми були на зв 'язку. У нас була правильно побудована логістика Ті, хто жив далі від Чернігова (наприклад ті ж фінансисти), забрали на себе левову частку роботи, бо в них були Інтернет і стабільний мобільний зв'язок, а отже й можливість за допомогою віддаленого доступу виконувати купу завдань. Мій заступник із мережі Олександр Бородавко залишився в місті і повністю взяв на себе керівництво відділеннями які працювали навіть під час активних бойових дій. Звісно, були й колеги, які з 24 лютого зникли з поля зору, і навіть у квітні ми не могли їх знайти. Та загалом своїм колективом я дуже задоволена, вони молодці і навіть у таких складних умовах спрацювали на відмінно!
— До речі, чи багато ваших працівників не повернулися на роботу взагалі?
— Тих, із ким ми попрощалися назовсім, до 40, не більше. Що було найболісніше, у нас оголилися два основних напрямки - обробка пошти і транспортний напрямок. Без іх керівників ми працювали з першого дня війни. Звісно, в березні сортувальний цех у Чернігові не працював, великоі потреби в ньому не було проте у квітні нам треба було швидко відновлюватись, а тут таке... Довелося терміново шукати заміну. Взагалі особисто для мене квітень і травень були набагато важчими, ніж березень. У березні все було зрозуміло: кожна хвилина - це тут і зараз, тож і рішення треба було приймати станом на зараз. А в квітні-травні ситуація була вже іншою - треба було все піднімати, багато хто ще не повернувся, робочих рук бракувало. Важко, та ми мали зібратися.
— Що Вам найперше довелося робити, коли повернулися до Чернігова?
— Із 4 квітня почався виплатний період. Я розуміла, що ми маємо будь-що виплатити пенсії і в першу чергу на тих територіях, які були звільнені від окупації. Як це можна було зробити? Територія ще не розмінована! Мого чоловіка обхідними шляхами через села відвезли в Чернігів. Він забрав нашу власну машину, трохи пошкоджену, але готову «до бою». Привіз чималеньку суму грошей для навколишніх сіл. Вимушені були діяти з порушеннями, бо ж ні автівок (автобаза була розграбована і розбомблена), ні персоналу, щоб обслуговувати села, ми не мали. Із 5 квітня ми втрьох власною машиною (з нами була ще листоноша з Брусилова) почали їздити селами, щоб ці гроші роздати людям. Уже 7 квітня ми домовлялися, як обслужити Іванівську громаду, яка постраждала найбільше. У результаті за день ми виплатили пенсію за квітень усім селам громади. Спасибі, голова громади організувала старост і небайдужих людей на допомогу, щоб можна було провести ці виплати.
Скажу так із першого дня війни це була просто ідеальна взаємодія Укрпошти, обласної військової адміністрації та органів місцевого самоврядування там, де було можливо якось працювати. Майже щодня ми були на зв’язку з В’ячеславом Анатолійовичем Чаусом тому було чітке розуміння, куди ми можемо добратися з грошима. Без підтримки ОВА у нас не вийшло б цього зробити.
У самому ж Чернігові пенсія видавалася навіть у період активних бойових дій. Коли вже не було світла, наші відділення видавали її за відомостями. Щодо районів, які перебували в окупації, - моторошно навіть згадувати прийняття рішень, як доставити гроші. Усі відділення працювали в межах своїх можливостей. Добре, що була взаємодія і допомога в пошуку нестандартних рішень з боку керівництва і самих громад. Корюківка, Мена. Новгород-Сіверський, Городня, Куликівка... Там, де було трохи тихіше, по-новому вибудовували логістику. Наприклад, розуміли, що ту ж Прилуччину, Ніжинщину треба обслуговувати через Київ, тож планували виплати вже з урахуванням цього. І, звичайно ж, допомагала надпотужна підтримка колег із генеральної дирекції Укрпошти та особисто Ігоря Смілянського. Усі ці дії довели: що б там не було, а в будь-якій ситуації завжди знайдеться рішення!
— Пам’ятаєте момент, коли Вам повідомили, що прилетіло в чернігівський Головпоштамт?
— Вважаю, що Бог просто відвів від нас біду. Уранці мені зателефонував Олександр Бородавко: «Олено Миколаївно, до нас теж прилетіло». Всередині все опустилося, бо ж до того в нас уже постраждала автобаза, повилітали вікна і двері в сортувальному центрі. Я коротко запитала «Вхід?»
— «Центральний, колони». Я видихнула, бо велика зала, яка й постраждала, на той час була законсервованою. Однак саме вона відіграла важливу роль під час активної фази війни на Чернігівщині, бо ми використовували її як склад. Річ у тому, що ми встигли забрати зі свого складу продукти харчування і перевезти в це приміщення. Тож, коли в магазинах уже нічого не було, у наших відділеннях можна було купити деякі продукти, а частину (найнеобхідніше) ми й взагалі роздавали як гуманітарну допомогу. Крім того, в той час я дистанційно умудрялася зв'язуватися з різними фондами, з якими ми працювали до лютого, щоб отримати гуманітарну допомогу як для військових, так і для цивільного населення Чернігова. Роздавали її і в березні і пізніше, коли вже видавали пенсії в деокупованих селах.
— Яке було враження від цих населених пунктів?
Доволі різне... Ягідне, Іванівка це по-справжньому страшно. Але в Ягідному люди бігли нам назустріч, посміхалися, раділи, а в мене у цей момент стискалося серце. Скільки ці люди пережили! І коли бачиш, що навіть у таких страшних умовах вони не лише вижили, а й повернулися до звичних справ, посміхаються, то це додає сил. Ти відчуваєш, що просто не маєш права розпускати нюні, бо в порівнянні з проблемами цих людей твої проблеми дрібнота. Хоча, усе це позначилось на мені вже наприкінці літа - через роботу без вихідних накопичилась втома і почувала я себе розбитою. Трохи відпочинку - і я швидко зібралася! Бо з кожним днем завдань стає все більше й більше Тепер із впевненістю можу сказати: ми не маємо жодного права розслаблятися, не маємо права сваритися між собою, стресувати, тим більше вишукувати.,що де не так. Маємо бути толерантними до незручностей, але дуже суворими до порушень закону!
— Із квітня Чернігівська дирекція Укрпошти проробила просто колосальну роботу - відновлено роботу мобільних відділень, відкрито нові автоматизовані відділення, реалізовано цілу низку соціальних програм. Після всього, що пережило ваше підприємство, де Ви знайшли ресурси для відновлення?
- Недавно ми підбили підсумки 2022 року, і виявилося, що наша дирекція дуже достойно закінчила цей важкий воєнний рік. Навіть прибутково! А закінчити прибутково рік у період війни - це неабияка заслуга всієї команди. І я своєю командою реально пишаюся!
Дійсно, матеріальні втрати протягом лютого-березня в нашого підприємства були чималі. Найперше - транспорту. У 2018 році ми першими в Україні мали 100% нового транспорту в області. Тоді мені заздрили всі директори. І тут така біда... Розкуроченими були і наші великі машини з посилками всередині, і маленькі машинки мобільних відділень, чимало майна розкрадено. Рятували що могли, ремонтували, переставляли запчастини з однієї машини на іншу, але викрутилися. Щодо відділень... Окрім відновлення тих відділень, де були руйнування, ми відкрили два нових у Чернігові - на Масанах та Подусівці, плюс шість нових автоматизованих відділень у селах області, зробили планові ремонти в ще трьох відділеннях, де змогли, і часткові своїми силами, замінили меблі.
Я - вимогливий керівник і добре це знаю. Однак зараз ми живемо в такий час, коли кожен має бути готовим до незручних умов і важкої праці. Дякую всім своїм працівникам — скигління в нас немає, ідо складних завдань, і до незручностей усі ставляться з розумінням. із такою командою не страшно долати будь-які труднощі. Планка в нас уже піднята доволі високо, й опускати її ми не збираємося - коли прийде Перемога, відродимо все, і навіть не до того рівня, який був до війни, а до набагато вищого!
Джерело: газета “Гарт” від 02.03.2023, Катерина ДРОЗДОВА, фото Віктор Кошмал та зі сторінки Олени Дорошенко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.