Режисерку Олену Литвинову слухається навіть мер
Кого ж іще слухатися на репетиціях? Їх очільник міста і Корюківської — однієї з найуспішніших на Чернігівщині — громади Ратан Ахмедов старається не пропускати (спробуйте ще десь знайти такого керівника). На репетиціях він тимчасово забуває про свої прямі обов'язки і перевтілюється в персонажа, якого має зіграти у виставі. Тут і приходять на допомогу рекомендації та зауваження Олени Литвинової, котра у свої 39 не тільки очолює Корюківський міський будинок культури, а й режисує театралізовані постановки. Режисуру вона вивчала у Ніжині — в училищі культури і мистецтв ім. Марії Заньковецької, практичну психологію — у держуніверситеті. Її творча співпраця з мером почалася ще в лютому 2019-го, коли Олена Литвинова задумала влаштувати шоу «Зіркові танці» - мер тоді не лише підтримав ініціативу, а й погодився разом із нею бути ведучим програми.
У шоу взяли участь 8 пар. Завданням було відтворити танцювальний фрагмент одного з відомих кінофільмів. Танцюристи були непрофесіоналами. Із постановкою композицій ім допомогла хореограф Будинку культури Катерина Пінченко, тренерами виступили учасники танцювального колективу «Ремікс». Журі оцінювало не стільки техніку виконання, скільки емоційний вплив на глядачів. Це було непросто, бо кожна пара викладалася на повну. Містяни не могли повірити, що на сцені саме ті чиновники, з якими вони до цього спілкувалися тільки офіційно (скажімо, тодішній заступник голови РДА Володимир Полубень разом з учасницею танцювального колективу Юлією Качан виконував латиноамериканську сальсу із “Брудних танців”).
Успіх шоу був неймовірним.
Отримані за квитки 13 800 грн. вирішили втратити на облаштування в Будинку культури кімнати сімейного дозвілля «Весела Булька».
А за кілька місяців - у травні на глядачів чекав новий сюрприз: вистава за п’єсою Михайла Старицького «За двома зайцями», у якій було задіяно (разом із вокалістами, митцями з народного колективу української пісні “Лілея”, з оркестру народних інструментів «Святограй», з ансамблю української пісні «Джерело» Холминського будинку культури та інших колективів) 46 (!) самодіяльних акторів. У тому числі посадовців.
— Невже керівники так легко погоджуються на ролі? — запитую у Олени Литвинової.
- Якби ж то, — посміхається Доводиться переконувати.
Скажімо, начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міськради Ірина Наумчик погодилася зіграти в драмі, якщо режисерка спробує відродити народний драмтеатр, який діяв у місті перед Другою світовою війною.
— Тут наші прагнення збіглися, — говорить Олена. - Саме для цього в Будинку культури і була створена театральна студія «Мельпомена». Вона вже має звання народного театрального колективу.
Тоді Ірина Наумчик зіграла Явдокію Сірко матір Проні Прокопівни. А Свирида Голохвостого - нинішній толова Корюківської ОВА Іван Ващенко (на той час провідний спеціаліст державний реєстратор юридичного відділу міськради).
Мер у цій виставі участі не брав. Зате в наступній “Сорочинському ярмарку” за однойменним твором Миколи Гоголя — у нього була роль цигана.
На фото Ратан Ахмедов (в рожевій сорочці на передньому плані) в «Сорочинському ярмарку»
Крім того, Ратан Ратанович під час підготовки вистав постійно підтримував нас і допомагав нам, — підкреслює моя співрозмовниця.
Прем'єра відбулася 22 серпня 2020-го — в умовах карантину: відкладати далі було нікуди — квитки розкупили за пів року до цього. Після кожного показу обробляли антисептиками крісла, мили підлогу і провітрювали залу, стежили за дотриманням маскового режиму, на вході глядачам міряли температуру. Через те що вони мали сидіти в шаховому порядку, кількість глядацьких місць скоротилася і виставу показували 5 разів. Її переглянули понад тисяча глядачів.
Наступною була інсценізація гоголівських «Вечорів на хуторі біля Диканьки». Її збиралися показати в кінці минулорічного лютого. Багатьом глядачам було цікаво, яка роль цього разу буде в мера. Припускали, що він зіграє коваля Вакулу чи навіть чорта. Та це режисерка і всі актори, посилюючи інтригу, дружно тримали в секреті.
Через рашистське вторгнення виставу довелося відкласти майже на рік — прем'єра відбулася тільки 28 січня цього року. За два дні (придбані у 2022-му квитки перереєстрували, їх ціна не змінилася — 50 грн.) її подивилися 800 глядачів. Кошти передали ЗСУ.
- Репетиції відновили в листопаді. Вони проходили дуже інтенсивно. Актори не рахувалися з часом, відкладали особисті справи, — із вдячністю каже Олена Литвинова. — Всім хотілося відволікти земляків від важких думок, пов'язаних із війною, психологічно розвантажити. Та в першу чергу — допомогти нашим воінам.
Тоді й стало відомо, що Ратан Ахмедов зіграв у «Вечорах» свого «колегу» - пана голову. А роль Вакули дісталася працівнику газового господарства Віталієві Дворецькому. Чортом (за відгуками - неперевершеним) був МНСник Віктор Сидоренко. Царицю зіграла методист Центру дитячої та юнацької творчості Тетяна Кошель. Щоб відтворити інтер'єр палацу, банер із її портретом спеціально замовляли в Чернігові.
Запитую Олену про наступну виставу.
- Думаю, це буде щось класичне на сучасний лад.
Джерело: газета “Гарт” від 02.03.2023, Марія ІСАЧЕНКО, фото з сайту "Сусіди-Сіті", Василь Чепурний та з соцемереж
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.