Яйця з весни можуть здешевшати. «Ратібор» планує повністю відновити виробництво до Великодня
ТОВ «Торговий Дім «Ратібор»» (займається виробництвом яєць) працює під керівництвом 55-річного Володимира Романчука, у якого журналісти дізнавались, чи буде доступний пересічним покупцям «Ратібору» — з огляду на ціни — традиційний новорічний салат олів'є. Та розмова вийшла далеко за рамки цього запитання.
Фото - скріншот з відеосюжету про "Ратібор" "Події і Коментарі"
...Цех із виробництва яєць цього товариства відкрився у Пекурівці (на Городнянщині) у 2004 році. У 2006-му компанія приєднала до нього, викупивши 8 київських власників. Городнянський комбікормовий завод, у 2014-му відроджений місцевий сільськогосподарський виробничий кооператив «Зоря». Так був створений виробничий комплекс. До повномасштабного вторгнення він діяв як єдиний механізм. Роботу мали близько 200 людей. На птахофабриці працювали понад 60. Напередодні вторгнення тут налічувалося 200 тисяч курок-несучок Планували розширення виробництва. Тим більше що ще у 2009 році «Ратібор» отримав дозвіл експортувати яйця курячі столові не лише в близьке, а й у дальнє зарубіжжя, зокрема а Сирію, Іран, Ірак — усього в 12 країн. 24 лютого перевернуло все з ніг на голову.
У перший день війни окупанти, перш ніж увійти в село, підірвали міст у Політрудні (близько 3 км від Пекурівки) — на шляху з Городні до Чернігова.
Доставляти комбікорм доводилося лісовими дорогами, ризикуючи зіткнутися з ворожою технікою. — згадує Володимир Іванович. — Але це ще пів біди. Через відсутність електропостачання під загрозою опинилася діяльність підприємства.
Годування та поїння курей у нас автоматизоване. Упоратися з цим вручну, зважаючи на велику кількість птиці, було нереально. Її почали забивати. Тушки та яйця безкоштовно постачали найбільш незахищеним - у будинки-інтернати. Крім місцевих — Городнянського психоневрологічного та ліцею Чернігівської обласної ради (колишнього дитячого будинку-інтернату), де на той час залишалися діти, возили
в Замглай і Березну. Спочатку продукцію «Ратібору», як і молоко з СВК «Зоря», роздавали безкоштовно і жителям громади. Без списків і відомостей - у порядку живої черги. Дехто - з числа здоровіших і нахабніших почав роби ти но цьому бізнес (сто - вали в чергу по кілька разів, дурили, що беруть для сусідів, родичів, виносили десятками, а потім торгували на базару. Через це підприємство почало продавати продукцію — за мінімальними цінами (тушки були по 10 грн), у тому числі й мешканцям сусідніх громад.
У результаті з 200 тисяч курей залишилося тільки 78 тисяч. Проте виробництво вціліло. І «Ратібор», і комбікормовий, і «Зоря». Завдяки людям. За них я готовий віддати життя. Так і напишіть, — попросив Володимир Іванович. — Може, звучить пафосно, але так і є.
Працівники, незважаючи на небезпеку, не дали загарбникам розтягти майно сільгоспкооперативу (ховали техніку, стояли горою за обладнання). Зберегли птахофабрику, бо щодня були на роботі. Хоч добиратися на зміну доводилося — без перебільшення — ризикуючи життям: через ворожий блокпост, із постійними перевірками й обшуками. Відмовилися працювати під керівництвом окупантів — попри тиск і погрози.
— А тепер обсяги виробництва зменшилися. Як усіх забезпечити роботою?
— Ніякого скорочення не було й не буде. якщо мова про це. А виробництво наростимо. За моїм прогнозом, на початок нового року ми зможемо відновити близько 60 відсотків потужностей.
Через війну ми не могли ні оновити поголів'я курей, ні займатися інкубацією яєць для отримання молодняку. Тому курчат довелося замовляти. Потрібен час. щоб вони виросли і почали нестися.
Поки що виробництво яєць забезпечує птиця, яка вціліла під час вторгнення. Тому продуктивність, що передусім залежить від віку несучок, нині не максимальна. До того ж у зимовий період вона завжди падає.
- Однак ТОВ «Ратібор» утримує ціну на рівні 55 гривень за десяток. Вона нижча, ніж у гуртовій мережі. Бо зерно, комбікорм у нас свої. Обходяться дешевше, ніж якби довелося купувати. Але вітаміни, добавки, логістика неабияк зросли в ціні. Та особливо її «накручують» відключення електроенергії. Через роботу на генераторах виробництво стає дорогим.
Принагідно прошу Володимира Івановича озвучити його точку зору щодо різкого подорожчання яєць цієї осені. Не всі згодні з тим, що причина — війна. Адже з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ціна на яйця була стабільною. Вона не змінилася навіть тоді, коли здорожчали інші продукти. Влітку десяток яєць коштував 28-35 грн. А восени цінники в магазинах змінювалися мало не щодня. Скажімо, на кінець жовтня середня закупівельна ціна яєць торговими мережами перевищувала 60 грн. за десяток. Середня роздрібна відповідно була ще вищою.
Серед озвучених тоді причин деякі експерти називали тиск Національного антикорупційного бюро України на одного з найбільших виробників курячих яєць — агрохолдинг «Авангард» українського бізнесмена Олега Бахматюка, якому через конфлікт із НАБУ довелося закрити понад десяток птахофабрик. Були також чутки, що монополісти домовилися між собою про одночасне підняття цін (крім «Авангарду», представленного брендом «Квочка», значна частка виробництва яєць в Україні належить «Ясенсвіту», що входить до групи компаній «Ovostar Union» і реалізує продукцію з однойменною маркою).
- На мою думку, головна причина, крім сезонної, все-таки війна. Тільки через окупацію виробництво яєць в Україні скоротилося на понад 20 відсотків. Посилили здорожчання підвищення собівартості продукції під час воєнного стану, коливання курсу гривні та ще ціла низка факторів, пов’язаних із повномасштабним вторгненням,- пояснив Володимир Романчук.
— Однак «Ратібор» ціну, принаймні до Нового року, не підвищить? — повертаюся до початку нашої розмови. — І, готуючи олів'є, не доведеться економити яйця?
- Не доведеться. На Великдень, гадаю, теж, бо до цього свята плануємо повністю відновити виробництво. До того ж із настанням тепла зросте несучість курей. Головне - щоб не повторилось те, що довелося пережити.
Джерело: газета “Гарт” від 08.12.2022, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.