Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Яйця з весни можуть здешевшати. «Ратібор» планує повністю відновити виробництво до Великодня

Яйця з весни можуть здешевшати. «Ратібор» планує повністю відновити виробництво до Великодня

 

ТОВ «Торговий Дім «Ратібор»» (займається виробництвом яєць) працює під керівництвом 55-річного Володимира Романчука, у якого журналісти дізнавались, чи буде доступний пересіч­ним покупцям «Ратібору» — з огляду на ціни — традиційний новорічний са­лат олів'є. Та розмова вийшла далеко за рамки цього запитання.



Фото - скріншот з відеосюжету про "Ратібор" "Події і Коментарі"

...Цех із виробництва яєць цього товари­ства відкрився у Пекурівці (на Городнянщині) у 2004 році. У 2006-му компанія приєд­нала до нього, викупивши 8 київських влас­ників. Городнянський комбікормовий завод, у 2014-му відроджений місцевий сіль­ськогосподарський виробничий кооператив «Зоря». Так був створений виробничий комп­лекс. До повномасштабного вторгнення він діяв як єдиний механізм. Роботу мали близь­ко 200 людей. На птахофабриці працювали понад 60. Напередодні вторгнення тут налі­чувалося 200 тисяч курок-несучок Плану­вали розширення виробництва. Тим більше що ще у 2009 році «Ратібор» отримав дозвіл експортувати яйця курячі столові не лише в близьке, а й у дальнє зарубіжжя, зокрема а Сирію, Іран, Ірак — усього в 12 країн. 24 лютого перевернуло все з ніг на голову.

У перший день війни окупанти, перш ніж увійти в село, підірвали міст у Політрудні (близько 3 км від Пекурівки) — на шляху з Городні до Чернігова.

Доставляти комбікорм доводилося лісовими дорогами, ризикуючи зіткнутися з ворожою технікою. — згадує Володимир Іванович. — Але це ще пів біди. Через від­сутність електропостачання під загрозою опинилася діяльність підприємства.

Годування та поїння курей у нас авто­матизоване. Упоратися з цим вручну, зва­жаючи на велику кількість птиці, було не­реально. Її почали забивати. Тушки та яй­ця безкоштовно постачали найбільш незахищеним - у будинки-інтернати. Крім міс­цевих — Городнянського психоневрологіч­ного та ліцею Чернігівської обласної ра­ди (колишнього дитячого будинку-інтернату), де на той час залишалися діти, возили
в Замглай і Березну. Спочатку продукцію «Ратібору», як і молоко з СВК «Зоря», роз­давали безкоштовно і жителям громади. Без списків і відомостей - у порядку живої черги. Дехто - з числа здоровіших і нахаб­ніших почав роби ти но цьому бізнес (сто - вали в чергу по кілька разів, дурили, що бе­руть для сусідів, родичів, виносили десят­ками, а потім торгували на базару. Через це підприємство почало продавати продук­цію — за мінімальними цінами (тушки були по 10 грн), у тому числі й мешканцям сусід­ніх громад.

У результаті з 200 тисяч курей залиши­лося тільки 78 тисяч. Проте виробництво вціліло. І «Ратібор», і комбікормовий, і «Зо­ря». Завдяки людям. За них я готовий від­дати життя. Так і напишіть, — попросив Во­лодимир Іванович. — Може, звучить па­фосно, але так і є.

Працівники, незважаючи на небезпеку, не дали загарбникам розтягти майно сільгоспкооперативу (ховали техніку, стояли го­рою за обладнання). Зберегли птахофабри­ку, бо щодня були на роботі. Хоч добиратися на зміну доводилося — без перебільшення — ризикуючи життям: через ворожий блок­пост, із постійними перевірками й обшука­ми. Відмовилися працювати під керівни­цтвом окупантів — попри тиск і погрози.

— А тепер обсяги виробництва змен­шилися. Як усіх забезпечити роботою?
— Ніякого скорочення не було й не бу­де. якщо мова про це. А виробництво нарос­тимо. За моїм прогнозом, на початок нового року ми зможемо відновити близько 60 від­сотків потужностей.

Через війну ми не могли ні оновити поголів'я курей, ні займатися інкубацією яєць для отримання молодняку. Тому курчат довелося замовляти. Потрібен час. щоб во­ни виросли і почали нестися.

Поки що виробництво яєць забезпечує птиця, яка вціліла під час вторгнення. Тому продуктивність, що передусім залежить від віку несучок, нині не максимальна. До того ж у зимовий період вона завжди падає.

- Однак ТОВ «Ратібор» утримує ціну на рівні 55 гривень за десяток. Вона нижча, ніж у гуртовій мережі. Бо зерно, комбікорм у нас свої. Обходяться дешевше, ніж якби довело­ся купувати. Але вітаміни, добавки, логістика неабияк зросли в ціні. Та особливо її «накру­чують» відключення електроенергії. Через роботу на генераторах виробництво стає до­рогим.

Принагідно прошу Володимира Івановича озвучити його точку зору щодо різкого подорожчання яєць цієї осені. Не всі згодні з тим, що причина — війна. Адже з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ціна на яйця була стабільною. Вона не змінилася навіть тоді, коли здорожчали інші продукти. Влітку десяток яєць коштував 28-35 грн. А восени цінники в магазинах змінювалися мало не щодня. Скажімо, на кі­нець жовтня середня закупівельна ціна яєць торговими мережами перевищувала 60 грн. за десяток. Середня роздрібна відповідно була ще вищою.

Серед озвучених тоді причин деякі екс­перти називали тиск Національного антикорупційного бюро України на одного з най­більших виробників курячих яєць — агрохолдинг «Авангард» українського бізнес­мена Олега Бахматюка, якому через кон­флікт із НАБУ довелося закрити понад деся­ток птахофабрик. Були також чутки, що мо­нополісти домовилися між собою про одно­часне підняття цін (крім «Авангарду», представленного брендом «Квочка», значна част­ка виробництва яєць в Україні належить «Ясенсвіту», що входить до групи компаній «Ovostar Union» і реалізує продукцію з одно­йменною маркою).

- На мою думку, головна причина, крім сезонної, все-таки війна. Тільки через оку­пацію виробництво яєць в Україні скороти­лося на понад 20 відсотків. Посилили здорожчання підвищення собівартості продук­ції під час воєнного стану, коливання курсу гривні та ще ціла низка факторів, пов’язаних із повномасштабним вторгненням,- пояс­нив Володимир Романчук.

— Однак «Ратібор» ціну, принаймні до Нового року, не підвищить? — повертаю­ся до початку нашої розмови. — І, готуючи олів'є, не доведеться економити яйця?
- Не доведеться. На Великдень, гадаю, теж, бо до цього свята плануємо повністю відновити виробництво. До того ж із настан­ням тепла зросте несучість курей. Головне - щоб не повторилось те, що довелося пере­жити.

Джерело: газета “Гарт” від 08.12.2022, Марія ІСАЧЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ратібор, Романчук, яйця

Добавить в: