Як пережила окупацію Сосницька лікарня
Через бойові дії в Україні потерпають медичні заклади. Про роботу Сосницької лікарні розповів директор Олег Максименко.
ЛІКАРНЯ ПІД ЧАС ОКУПАЦІЇ
У перший же день війни, 24 лютого, всі працівники лікарні облаштовували підвал під укриття. Працювали дружно, всі були на робочому місці, хоч зранку було оголошено про початок війни і наказано залишатися вдома. За максимально короткий час укриття на 30 ліжок було облаштоване. Чому саме на стільки, а це 50 відсотків ліжкового фонду. За 5 днів окупації до укриття за сигналом тривоги 7 разів спускалися і медпрацівники, і хворі, крім прикутих до ліжка та медперсоналу з реанімаційного відділення, хто не міг залишити тяжкохворих.
Треба зазначити, що з першого дня війни поліклініка не працювала. Лабораторія теж не могла працювати на повну потужність, адже не могли замовити розхідний матеріал по перерахунку. Така ж ситуація була і з рентгенівською плівкою, якої до нової поставки залишилось всього 20 штук. Стаціонар постійно працював у робочому режимі. Однак лікування здійснювалось лише в екстрених випадках, всі, хто проходив планове лікування, були виписані. Загалом за два місяці війни у стаціонарі було проліковано 320 чоловік, з них 40 дітєй.
У лікарні було створено пости цілодобового чергування з трьох напрямків медицини: гінекологія, хірургія та терапія. Тобто три лікарі постійно перебували на чергуванні.
Треба зазначити, що й керівник закладу під час окупації залишався на робочому місці для прийняття управлінських рішень під час надзвичайного стану.
На жаль, два лікарі знаходяться у відпустці за власний рахунок на невизначений термін. Онколог Надія Масіч у перші дні війни перебувала у Києві і з родиною вимушена була евакуюватись з України. Гінеколог Інна Скорінова теж із родиною перебувала у Чернігові. Функції цих лікарів взяли на себе профільні лікарі.
ЛІКУВАЛИ ІНСУЛЬТИ ТА ІНШІ ХВОРОБИ ПОЗА МЕДИЧНИМИ ПАКЕТАМИ
На 2022 рік лікарня уклала договори з Національною службою здоров'я на 9 пакетів медичних послуг. Обсяг фінансування за цими пакетами складає 21 мільйон на рік. Але Міністерством охорони здоров'я було видано наказ про те, що карети швидкої допомоги хворих повинні доставляти не до профільних лікарень, як було до цього, а до найближчих. Таким чином два місяці ми надавали медичну допомогу не тільки в рамках цих пакетів, тобто безкоштовно. Зокрема, у перші дні війни до реанімації потрапили 4 хворі на ковід. Взагалі за 2 місяці у реанімації лікувалося 7 хворих на цю хворобу і всі видужали.
Також проліковано 6 інсультів та 5 психічно хворих, ще 4 пацієнти з таким же діагнозом були доставлені до Чернігова. Треба сказати, що не так просто було справитися з такими хворими, просили допомоги поліції.
Готові були медпрацівники і до прийому пологів екстрених випадках. На щастя, їх не було.
Проблема була ще і в забезпеченні медикаментами. 24 лютого аптеки вже не могли відпускати товар по перерахунках, тільки за готівку. Тому лікарня не змогла придбати ліків і використовувала свої запаси з невідкладної медичної допомоги.
Нині лікарня працює в штатному режимі. і поліклініка, і лабораторія надає платні послуги. З кінця квітня вже працівники швидкої допомоги доставляють хворих до профільних лікарень, крім у період комендантської години, тоді везуть до найближчих.
ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА
Як розповіла головна медсестра Ірина Подорожня, спочатку дуже потрібну благодійну допомогу надали жителі громади. Саме вони за власні кошти купували в аптеці ліки і передавали їх для потреб лікарні. Всі ті медпрепарати згідно касових чеків були оприбутковані. Таких благодійників виявилось більше десяти.
А в кінці лютого лікарню повідомили про те, що у Мені є склад від обласної бази спецмедпостачання, створений у і983 році, де можна взяти безкоштовно медобладнання. Саме тоді, коли колони техніки рашистів снували по Сосниці, у напрямку Мєни, Корюківки, керівництву лікарні довелось вирішувати питання з доставкою того ж обладнання.
Крім автомобілів швидкої допомоги, власними автомобілями допомагали сосницькі волонтери. Загалом здійснили 8 ходок до Мєни. Було дуже страшно і небезпечно, однак, ризикуючи життям, вдалося забезпечити сосницьку лікарню дороговартісною апаратурою. Це апарат рентгенівський діагностичний палатний пересувний, апарат для одержання дистильованої води, апарат для інгаляційного наркозу «Полінаркон-2П», мікроскопи, стерилізатор паровий, термостат сухоповітряний електричний, термостат водяний комбінований, набір інструментів. і хоч вся апаратура 80-90-х років, але нова і якісна.
Крім апаратури, з названого складу лікарня поповнилась автоклавом, постільною Білизною (84-86 року випуску), ковдрою, посудом столовим (із нержавіючої сталі). А ще надійшли ноші, милиціі, судна (20 емальованих відер), штативи, бікси (для стерилізації інструментів та виробів медичного призначення) аж 6З штуки. До речі, нещодавно лікарня закупила З бокси за 5 тис. грн.
Пізніше надійшла гуманітарна допомога від Сосницької ТГ яку громада отримувала від своїх друзів із закордону і не тільки. Все розподілялось таким чином: таблєтовані препарати йшли переважно центру медико-санітарної допомоги ім. Б.Л.Смирнова, а системи для внутрішньовенних вливань, бахили, халати, шприці, катетери, Бинти та інше - йшло на лікарню.
Також надавало допомогу Управління охорони здоров'я за сприяння Валерія Зуба та Максима Зуєва.
Від благодійного фонду надходила гуманітарна допомога, яка розподілялась у Корюківській лікарні і звідти - до Сосницької.
Гуманітарна допомога - це в основному перев'язочні матеріали, щоправда гіпсувальних нема. Лікарських препаратів надійшло обмаль. Лише кровоспинні, антибіотики, жарознижуючі, антикоагулянти, інсулін (надходив 1 раз), інфузійні розчини. В достатній кількості надійшло антисептичних засобів, засобів індивідуального захисту, вати 6 кг (для лікарні це не багато).
ЩИРА ВДЯЧНІСТЬ
Перш за все керівництво лікарні дякує працівникам поліції за вагому допомогу в охороні приміщення лікарні, у лікуванні психічно хворих.
Велика подяка лісівникам і небайдужим людям, які відгукнулися на прохання заготовити дров для лікарні. Проблема була в тому, що постачальник відмовився надавати послуги, та й це було небезпечно. Дякуючи небайдужим чоловікам, до лікарні за день було завезено 12О кубів лісу і їх вистачило до закінчення опалювального періоду.
Як дбайливі господарі, лікарня заготовила продукти харчування на увесь рік. Тому не було проблем із харчуванням не тільки хворих, а й переселенців, які день-два (до влаштування у будинки) вимушені були проживати у лікарні. До того ж велика подяка фермеру, який безкоштовно постачав молоко - його вистачало не тільки жителям громади, а й хворим. Для них працівники кухні готували каші молочні і робили навіть сирники. А тиждень тому із Корюківки привезли ще й крупи, цукор, олію (10 літрів), маргарин (більше 50 кг), борошно, квасолю і навіть камсу.
За фізичну допомогу у розвантаженні гуманітарної допомоги щира вдячність працівникам КУ «Центр надання соціальних послуг», зокрема Тетяні Сірій.
Не залишив медпрацівників хлібокомбінат (керівник Геннадій Дроб'язко) без хліба. За домовленістю у лікарню доставляли по 40 буханців, адже медпрацівникам ніколи було вистоювати черги. До речі, керівництво лікарні дякує і кожному працівнику - колектив показав себе дружним і завзятим.
Газета "Вісті Сосниччини" від 12 травня 2022 року, Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Сосниця, лікарня, Максименко