Фахівчиня розповіла про те, кому не треба встановлювати РРО/ПРРО
З нового року закінчується перехідний період (п. 61 підр. 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України), і з 1 січня 2022 року більшість платниківєдиного податку другої-четвертої груп вимушені будуть застосовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій). В той же час це не поширюється на підприємців-єдинниківпершої групи. Вони працюють по-старому.
Застосування РРО є обов`язковим для тих суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (зі застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу. Таке визначення містить Закон №265/95-ВР про РРО.Спробуємо пояснити детально про розрахункові операції.
До розрахункових операцій (тих, для яких потрібен РРО), даний закон відносить операції з продажу товарів, робіт, послуг, або повернення коштів покупцю. При цьому такі розрахунки мають проводитися або готівкою, або з використанням платіжних карт. В той же час РРО не потрібно застосовувати якщо розрахунки за продані товари(послуги) здійснюється ВИКЛЮЧНО у безготівковій формі через установи банку. Податківці у своїх індивідуальних податкових консультаціях до таких видів розрахунків відносять:- Переказ коштів між розрахунковими рахунками через установи банків.- Внесення коштів через касу банку (у т.ч. онлайн-банкінг) з використанням реквізитів рахунку за стандартом IBAN.- проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.
Нарешті суб’єкти господарювання отримали відповіді щодо необхідності використання РРО при розрахунках через Приват24, Ощад24, LiqPay, EasyPay, PayPong, City24, Fondy, WayForPay. Податківці в своїй індивідуальній податковій консультації №4415/ІПК/99-00-07-05-01-06 від 18.11.2021 р. пояснили, що РРО або ПРРО та РК не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування або сервісів переказу коштів. До банківських систем дистанційного обслуговування, зокрема, належать: Приват24, Ощад24. До сервісів переказу коштів належать: LiqPay, EasyPay, PayPong, City24, Fondy, WayForPay. Стосується ця пільга всіх суб’єктів господарювання: як юридичних осіб, так і підприємців, незалежно від системи оподаткування. Але, до такого дистанційного обслуговування не відноситься оплата офлайн за допомогою POS-терміналу (не важливо, картка це чи безконтактна технологія PayPass). Адже це розрахункова операція, яка вимагає РРО, вона не потрапляє під зазначене звільнення.
Також послаблення є і для підприємців-спрощенців з сільської місцевості. 23 грудня 2021 р. Кабінет Міністрів України затвердив Постанову №1359 щодо змін до Переліку№1336. Даний документ затверджує граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування РРО є обов’язковим та перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО, але із обов’язковим використанням книги обліку розрахункових операцій (КОРО) і розрахункової книжки (РК).
Згідно інформації Мінекономіки за Постановою №1359 від обов’язкового застосування РРО звільняються суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю на території села товарами (крім підакцизних товарів), при умові не перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (167 розмірів мінімальної заробітної плати). У 2022 році цей ліміт буде становити 1085500 грн. Виключення щодо невикористання РРО не застосовується якщо:
• одночасно здійснюється реалізації підакцизної продукції;
• одночасно здійснюється дистанційна торгівля;
• сільською радою прийнято рішення про обов‘язкове застосування РРО.
Оскільки більшість підприємців-спрощенців все-таки підпадають під РРО, коротко розповімо про види реєстраторів розрахункових операцій та механізм їх реєстрації.
РРО та ПРРО – в чому різниця? РРО – це класичний апаратний касовий апарат, ПРРО – це програмний продукт, який інсталюється на смартфон, комп’ютер чи ноутбук. Процес фіскалізації у класичному РРО здійснюється в мікросхемі, що знаходиться в середині фіскального блоку касового апарату. В програмному РРО (ПРРО) фіскалізаціяздійснюється на сервері ДПС, і сервер присвоює фіскальний номер кожному чеку, який генерується ПРРО по кожній розрахунковій операції. При виборі класичного РРО слід звернутися до центру сервісного обслуговування (ЦСО), обрати модель, та укласти договір на обслуговування. Зазвичай такі компанії здійснюють реєстрацію РРО «під ключ»: допомагають підготувати документи до податкової, проводять навчання для користувачів і консультують у випадку виникнення запитань.
Для реєстрації підприємець або його уповноважений представник подає до контролюючого органу (ДПС за основним місцем обліку) заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО. Заяву можна подати як через електронний кабінет, так і на папері. При подачі заяви офлайн підприємець або його представник повинен мати з собою паспорт або довіреність відповідно. ДПС не пізніше двох робочих днів з дня надходження реєстраційної заяви приймає рішення щодо реєстрації РРО у разі відсутності підстав для відмови, та формує і резервує фіскальний номер РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС (ІТС ДПС). В день резервування такого номера в ІТС ДПС контролюючим органом, в якому проводиться реєстрація РРО, ДПС надсилає до ЦСО інформацію у вигляді довідки про резервування фіскального номера реєстратора розрахункових операцій за формою №2-РРО.
Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО, що подається у електронній формі за основним місцем обліку ФОП як платника податків через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись підприємцем.
Часто підприємці отримують відмову в реєстрації РРО за причиною відсутності у контролюючого органу інформації про господарську одиницю (магазин, офіс, кабінет, тощо), у якому буле застосовуватись РРО. Для цього слід перевірити в Електронному кабінеті в розділі «Облікові дані платника» пункт «Відомості про об’єкти оподаткування». Якщо в даному пункті буде відсутня інформація про приміщення, в якому встановлюватиметься РРО, слід подати повідомлення за формою за формою №20-ОПП, вказавши відповідні об’єкти оподаткування.
Тема введення РРО для спрощенців другої-четвертоїгруп єдиного податку паралельно активно проговорюваласьз необхідністю ведення товарного обліку запасів. Давайте розберемось, хто ж повинен здійснювати такий товарний облік.
26 листопада 2021 р. набрав чинності Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку (Далі Порядок 496) та форма обліку товарних запасів. Цей Порядок визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку які відповідно до Закону про РРО зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.
Варто зазначити, що Порядок 496 поширює свою дію на платників, визначених п. 61 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ, які здійснюють:- реалізацію технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення;- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напів дорогоцінного каміння.
Водночас Порядок №496 поширюється на ФОП третьоїгрупи єдиного податку, що зареєстровані платниками ПДВ, а також для ФОП, які використовують загальну систему оподаткування та здійснюють свою діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Отже: ФОП, платники єдиного податку першої, другої та третьої групи за ставкою 5% (не платники ПДВ), які не торгують трьома групами товарів, зазначеними вище, не зобов’язані здійснювати ведення товарного обліку.
Повернемось до РРО, точніше до відповідальності за незастосування РРО. З нового року будуть діяти драконівські штрафи, тому підприємці мають бути обачними і підготуватися до роботи з касовими апаратами завчасно.
У разі проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання, застосовуються у таких розмірах:
• 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
• 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Слід додати, що мораторій на застосування штрафів під час карантину не поширюється на штрафи за Законом про РРО. Отже, починаючи з січня 2022 року податківці можуть перевіряти застосування підприємцями-єдинниками РРО та карати порушників новими штрафами.
Джерело: Ольга Кунтиш, Виконавча директорка Центру розвитку громад Чернігівської області, сайт "ПіК"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.