По п'ять тисяч на 720 голів ВРХ в області
—Тримаю 55 голів худоби. Раніше на одне теля отримували по дві тисячі гривень. Цього року почула про п’ять тисяч, зраділа. Давай дізнаватися — тільки оформленим фермерам. А чого ж нам немає? Убиваєшся біля корів і жодної компенсації, — обурена Ольга Самко із Шалойок на Козелеччині.
У квітні 2018 року уряд сформував механізм отримання дотацій за утримання корів та молодняку ВРХ. Кожні чотири місяці (до 13-місячного терміну) фізичні особи-власники корів мали право отримати: за молодняк від одного до п’яти місяців — 300 гривень за голову, від п’яти до дев’яти місяців — 700 гривень, від дев’яти до 13 —1500 гривень. Разом — не більше 2500 гривень. Власники корів раділи — така підмога від держави.
Та тривала вона недовго. У квітні 2020 року Олена Альшанова, заступник директора департаменту аграрної політики та сільського господарства Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, повідомила: грошей на дотації немає. Підтримки не буде.
Питання номер 1: чому поростала існувати практика компенсацій фізичним особам?
Та й юрособам не дуже пощастило. Цьогорічна виплата — п’ять тисяч гривень на голову для тих, у кого в господарстві більше п’яти корів. Але отримати змогли не всі.
Чому? Задача:
За даними Державної служби статистики, станом на 1 вересня в сільгосппідприємствах та у фермерів зареєстровано 425 тисяч корів (сорок тисяч із них — на Чернігівщині). Бюджет програми з дотації — сто мільйонів гривень. Тобто на двадцять тисяч голів. Як «кинути» власників решти 400 тисяч?
Як варіант, можна не давати розголосу програмі компенсації. Власне, це і було зроблено. Оскільки більшість господарств про цьогорічну можливість отримати компенсацію просто не знали.
Питання номер 2: чому таким кволим було інформування про дію програми? (перечитайте задачу ще раз).
І до відповідей
№1. — З постанови Кабміну №107 вилучили пункт про підтримку приватних господарств, — пояснює Олег КРАПИВНИИ, заступник директора обласного департаменту агропромислового розвитку.
— Ми виконавці державних програм, напрями підтримки визначає міністерство, — коментує Людмила Попова, начальник управління фінансового забезпечення, аналізу АПК та розвитку сільських територій департаменту АПР. — Ми лише передаємо до міністерства дані, просимо підтримки за певними напрямами. У тому числі і приватних господарств. Можливо, наступного року дослухаються.
№2. — Хто хотів, той приніс документи, які передали в міністерство, але кошти ще не надходили, — продовжує Людмила Петрівна. — Ми інформували належним чином: на нашому сайті, проводили навчання. Хто хотів почуть, ті почули. Людям треба бути уважнішими. Ми доклали усіх зусиль, фонд підтримки фермерських господарств проводив наради і роз’яснював.
— Документи на отримання п’яти тисяч гривень подали 22 фермерські господарства на 720 голів, — уточнює цифри Олег Вікторович. — Від управління статистики отримали дані про ФГ, їх обдзвонили. Були випадки, коли нам телефонували: а ми не знали про програму підтримки, нам не повідомили. Тоді було питання від нас: на кого корови оформлені (на фермерське господарство чи на фізичну особу). Виявлялося, не на ФГ, а на особу. Таким господарствам виплата не передбачена. Проблема не в інформуванні, а в оформленні ВРХ.
* * *
У тему
Іде лугом корова, така щаслива, з ромашкою в зубах. Назустріч бик, дивиться суворо і питає:
— Корово, ти звідки ТАКА?
— Откуда, откуда... От верблюда.
На дерево лізе корова. До неї з гілки ворона: — Ти чого сюди прешся?
— Яблук поїсти захотілося.
— Так це ж сосна!
— А в мене яблука з собою.
"ВісникЧ" №40 (1847) від 7 жовтня 2021, Вікторія Товстоног
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: сільгосппідприємства, компенсація